10 adımda özgüven

10 Adımda Özgüveninizi Geliştirin – Özgüven Geliştirme

Özgüven sahibi olmak, hayatınız boyunca size çok büyük yararlar sağlar. Fakat özgüven geliştirmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bu noktada özgüven geliştirme teknikleri bize yardımcı oluyor. Özgüveninizi geliştirmek için belirli birkaç adımı izlemeniz ve doğru bir plan ile ilerlemeniz gerekiyor. Eğer yanlış bir yöntem ile özgüveninizi geliştirmeye çalışırsanız, en ufak hatanızda öğrenilmiş çaresizlik olarak da adlandırılan, yetersizlik hissinin batağına düşebilirsiniz.

Aşağıda yer alan 7 adım ile birlikte özgüveninizi gerçekten nasıl geliştirebileceğiniz ile ilgili bilimsel çalışmalar sonucu kararlaştırılmış, bilinçli adımlar yer alıyor. Bu adımlar ile birlikte kısa süre içinde özgüveninizi kat ve kat arttırabileceksiniz. Özgüven ilerleyeceğiniz adımlara başlamadan önce çok önemli bir ipucu düşmek güzel olacaktır. Özgüveninizi geliştirme sürecinizde kendinize inanın. En kötü durumdaki insanlar bile basit birkaç teknik ile birlikte özgüven sahibi olabiliyor ve durumları inanılmaz bir hızla iyiye gidiyor.


1. İnsanlara Karşı Samimi Olun!

Çoğu insan, bir şeyler yaparken ne yaparsa yapsın başarılı olamadığından yakınıyor. Aslında başarısızlığın temelinde samimiyetsizlik yatıyor genellikle. Her ne konuda olursanız olun samimi olmayı elden bırakmayın. Çalıştığınız bir işte insanlar ile iletişim kurmanız gerekiyorsa, gerçekten samimi bir şekilde iletişim kurun. İnanın böylece çok daha iyi bir iletişim ortaya koyacaksınız.

İnsanlarla konuşurken, samimi bir şekilde gülümsediğinizde karşı taraf ve siz, bilinçaltınızda pozitif bir şekilde bu konuşmayı yemeye başlarsınız. Böylece güçlü bir iletişimin yanı sıra, samimi dostluklar da doğacaktır.  Bilinçaltınız, insanlara karşı gizleyecek bir şeyiniz olmadığı zaman kendine çok daha fazla güvenir. Bu yüzden özgüveninizi ciddi oranda arttıracaktır. Bu yüzden ilk adım: SAMİMİ OLUN.

2. Güzel Giyinin, Dış Görünüşünüze Dikkat Edin

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, insanlar iyi giyindikleri günlerde, diğer günlere oranla çok daha özgüven sahibi oluyorlar. Bu yüzden sabah evden çıkarken kıyafetlerinizi güzel kombinleyin. Şık giyinin ve kesinlikle temiz kokun. Böylece kendinize saygınız artacak ve gün boyu özgüveniniz hiç olmadığı kadar yüksek olacaktır.

Güzel giyinmek demek resmi bir şeyler giyinmek demek değildir. Kendinizi rahat hissedeceğiniz, renkleri uyumlu günlük kıyafetler tercih edebilirsiniz. Kendinizi çok fazla zorlamadan bir şeyler giyip çıkın


3. Bolca Gülümseyin – Özgüven Geliştirme Konusunda En Önemlisi

Gün içinde insanlarla konuşurken gülümsemeyi, tebessüm etmeyi ihmal etmeyin. Gülümsemek, sadece karşı tarafa değil aynı zamanda size de ruhsal olarak iyi gelen bir aktivitedir. Gülümsediğinizde beyniniz endişe edecek bir durum olmadığına inanır böylece daha rahat hissedersiniz.

Kendinizi rahat hissettiğiniz bir ortamda ise çok daha sosyal olabilir ve aklınızdan geçenleri çok daha kolay söyleyebilirsiniz. Bu nedenle gülümsemek, bu konuda önemli bir adımdır. Eğer bir ortamda söze girmekten çekiniyorsanız gülümseyin.

Kıbrıs hakkında bilmeniz gerekenler için tıklayın. Özgüven geliştirmek için seyehat güzel bir yol olabilir.

4. Ekonominizi İyileştirin

Özgüven geliştirme için ekonominizi iyileştirin demek size saçma gelebilir. Fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki, maddi durumu iyi olan insanlar, diğerlerine göre daha çok özgüven sahibi oluyor. Eğer maddi durumunuz çok iyi değilse bile harcamalarınıza daha fazla dikkat ederek paranızın cebinizde kalmasını sağlayın. Arkadaşlarınızla dışarı çıktığınızda paranızı rahatça harcayabileceğiniz kadar, bir köşede biriktirin.

Böylece kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Maddi durumunuz daha iyi hale geldikten sonra özgüven geliştirme teknikleri arasındaki en başarılı sonucu veren adımın bu olduğunu gözlerinizle göreceksiniz.


5. Özgüven Geliştirme İçin Kendinizi Doğru Tanıtın

Özgüven geliştirme yolunda hızla ilerlerken özgüveninizi geliştirmek için, ilk olarak kendinizi kabullenin. Kimsiniz? Nelerden hoşlanıyorsunuz? Neler size sıkıcı geliyor? Bu soruların cevabını insanlara yanlış yansıtmayın. İnsanların hoşuna gitmek zorunda değilsiniz. Eğer kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız ilk olarak kendinizi insanlara doğru tanıtın.

Çocuksu biriyseniz eğlenceli tarafınızı göstermekten çekinmeyin. Ciddi biriyseniz, yapılan saçma esprilere kahkaha ile gülmeyin. Neyseniz o olun. Böylesi sizin için çok daha iyi olacak.

6. Kendinizi Geliştirmekten Hiçbir Zaman Vazgeçmeyin

Özgüven geliştirme adımlarına başlamışsanız zaten kendinizi geliştirmeye başlamışsınız demektir. Kendinizi geliştirdikçe, kendinizi daha işe yarar hissedeceksiniz. Böylece özgüveniniz kendini tazeleyecek ve size, dünyanın size ihtiyacı olduğunu söyleyecektir.

Kendinizi geliştirebildiğiniz kadar geliştirin. Kitap okuyun, film izleyin, hobiler edinin, araştırmalar yapın. Gerekli gereksiz demeden öğrenin. Kısa sürede faydasını göreceğiniz özgüven geliştirme teknikleri arasında, kendinizi geliştirmek yatıyor.

7. İnsanlarla İletişime Geçin! Özgüven Geliştirme Konusunun Yıldızı

Eğer özgüven geliştirme ihtiyacı hissediyorsanız, muhtemelen insanlar ile iletişiminizde de bir takım sıkıntılar var demektir. Özgüven geliştirme teknikleri, bu tür konularda da her ne kadar yardımcı olsa da özgüven geliştirme için öncelikle sizin de tabularınızı yıkıp insanlar ile iletişime geçmeye başlamanız lazım.

İlk olarak bir markete girdiğinizde, kasiyere kolay gelsin, teşekkürler gibi basit iletişimleri sağlayın. Bunu yaparken sesinizin yeterince yüksek çıkmasına dikkat edin. Kısık ses ile cümle kurmaya devam ederseniz bu, özgüveninize negatif bir etki gösterecektir. Bu yüzden özgüven geliştirme yolunda iletişim becerilerinize özen göstermelisiniz.

Bu özgüven geliştirme teknikleri ile birlikte özgüveniniz, kısa süreler içinde kat ve kat artacaktır. Her şeyden önce kendinize inanın ve bunun için uğraşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir