Adet Getirici En İyi Hareket Mekik

Adet Kolaylaştırıcı En Hızlı Adet Getirici 10 Hareketler

Adet dönemlerini daha kolay ve hızlı atlatabilmek için adet getirici hareketler uygulayabilirsiniz. Adet kolaylaştırıcı hareketler sayesinde adet döneminiz en kolay şekilde atlatılabilir


1. Squat

Squat Hareketi
Squat Hareketi

Adet getirici hareketler denilince akla gelen en bilindik egzersiz squat hareketidir. Squat hem alt karın hem de bacaklara uygulanan kuvvet ile yapılan bir spordur. Bu sayede karın ve pelvis bölgelerindeki kaslarınızı yoğun bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Düzenli olarak squat yaptığınızda adet söktürücü görevi devreye girer ve adet dönemini en kısa sürede atlatırsınız.

2. Koşu: Adet Getirici Hareketler Arasında En İyisi

Adet Getirici Hareketler Koşu
Adet Getirici Hareketler Koşu

Eğer yoğun kas gücü gerektiren egzersizler yapmak istemiyorsanız, adet getirici hareketler arasından koşuyu tercih edebilirsiniz. Koşu yaparken bir yandan da kollarınızı hareket ettirmeye çalışın. Böylece üst vücudunuz da aktif bir şekilde çalışacaktır. Günlük 30 dakika koşu yapmanız halinde gözlerinize inanamayacağınız bir değişim söz konusu olacaktır. Adet sancılarınızdac ciddi bir düşüş olacak ve adet döneminiz en aza inecektir.


3. Mekik – Adet Getirici Hareketler

Adet Getirici En İyi Hareket Mekik
Adet Getirici En İyi Hareket Mekik

Her gün 20 mekik çekerek adet döneminizi en kısa sürede tutmayı başarabilirsiniz. Adet getirici hareketler arasında yer alan mekik, üst vücudunuzun ve alt karnınızın aktif bir şekilde kullanılmasını sağlar. Pelvis bölgenizdeki kasları da yoğun bir şekilde çalıştıracak olan bu hareket sayesinde adet döneminiz kısalacak ve sancı seviyeniz en aza inecektir.

Mekik çekerken özellikle boynunuzu zorlamaktan çekinin. Kendinizi yukarıya kaldırırken boyun ve göğüsten değil karın kaslarınızdan destek alın. En etkili sonuç için günde 30 mekik çekebilirsiniz. Böylece kaslarınız aktif bir şekilde çalışacaktır.

4. Twist – Adet Getirici Hareketler

Twist hareketi
Twist hareketi

Karın ve pelvis bölgesindeki kasların yoğun bir şekilde çalışmasını sağlayan twist hareketi sayesinde adet sancılarını en az seviyede yaşarsınız. Twist hareketi, mekik hareketine göre biraz daha zor olsa da çok daha etkili sonuçlar doğurmaktadır. Özellikle adet dönemini kolaylaştırmak için en çok önerilen egzersizlerin başında gelir.

Günde 20-30 kez, 2 set halinde twist hareketi yapmanız, adet döneminizi kolay yaşamak, adetin gelmesini beklememek için ideal ölçüdür.


5. Ters Bisiklet Hareketi

Ters Bisiklet Hareketi İle Adeti Kolaylaştırmak
Ters Bisiklet Hareketi İle Adeti Kolaylaştırmak

Sırt üstü uzanıp ayaklarınızı yukarı kaldırarak sanki tersten bisiklet sürüyormuş gibi yaptığınız bu hareket, alt karın kaslarınızı güçlendirir. Ters bisiklet hareketini günde 60 saniye kadar yapmanız bile inanılmaz etkiler gösterir. Özellikle evde yapabileceğiniz hareketler arasında yerini belli eden bu hareketi, kendinizi çok fazla zorlamadan, sırtınız tamamen yere temas eder halde yapabilirsiniz.

6. Malasana Hareketi – Adet Getirici Hareketler

Malasana Hareketi İle Adet Getirici
Malasana Hareketi İle Adet Getirici

Yoga hareketlerinden biri sayılan malasana hareketi de alt karın ve pelvis bölgelerini yoğun bir şekilde çalıştıran hareketlerdendir. Bu hareket, pelvis bölgesinin gerilmesine neden olur. Düzenli uygulamada adetin gecikmesini engelleyerek bir an önce gelmesini sağlar. Adet dönemini kolaylaştırmak için bu hareketi günde 60 saniye kadar yapmanız yeterlidir.

7. Matsyasana Hareketi

Matsyasana Hareketi İle Adet
Matsyasana Hareketi İle Adet

Yoga hareketlerinden bir diğeri de Matsyasana hareketidir. Bu hareket, yogadaki hareketler içinde karın kaslarını en yoğun şekilde çalıştıran ve pelvis bölgelerini ciddi ölçüde geren hareketlerdendir.

8. Ustrasana – Adet Getirici Hareketler

Ustrasana Egzersizi
Ustrasana Egzersizi

Özel bir duruş tekniği olan ustrasana, adet dönemlerinde hanımların sancıları minimum seviyede yaşaması, geciken adetin gelmesini hızlandırmak için kullanılabilir. Bu hareketimiz, pelvis bölgelerine yaptığı baskı nedeniyle adeti hızlandırdığı bilinir.

9. Ters Crunch

Ters Crunch
Ters Crunch

Adet dönemini kolaylaştırmak için tercih edebileceğiniz bir diğer hareket ters crunch hareketidir. Bacaklarınızı yukarıda tutarak yaptığınız bu hareket, bacaklarınızın ağırlığının karın altınızda toplanmasını sağlar. Böylece kan akışını hızlandırır, gerilmeler yaratarak adet sürecinin başlamasına yardımcı olur. Diğer hareketlere oranla yapılması biraz daha uğraş gerektirse de en etkili hareketlerden bir tanesidir.

10. Standing Twist

Standing Twist Hareketi
Standing Twist Hareketi

Twitst hareketini ayakta yaptığınızda tüm vücudunuz eşit bir kombinasyonda hareket eder. Böylece tüm vücut kaslarınız ortak bir hedefte kasılır. Bu kasılma sonucunda adet getirici etki yaratacak uyarılar sağlanır. Bu uyarmalar sayesinde adet dönemi en hızlı şekilde başlar ve adet öncesi sancı, büyük ölçüde azaltılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir