üşengeçlikten kurtulmak,zamanı iyi değerlendirmek

Ağaç Dikerek Size Motivasyon Veren Uygulama

Eğer evden çalışan biriyseniz ya da artık boş boş yatmak yerine işlerinize odaklanabilmek istiyorsanız, tam size göre bir uygulama var. Bu uygulama, bilinçaltınızı doğru kullanarak sizi, işlerinizi yapmak konusunda motive ediyor.

Eğer gün içinde yapmanız gereken işleri yapmak için gerekli motivasyon ve isteği bulamıyorsanız, biriken işleri yapmak giderek imkansız hale gelecektir. Bunun üstesinden gelmek için birçok farklı teknik denemiş olabilirsiniz. Genellikle size tavsiye edilen teknikler, üşengeçlikten kurtulmak için yeterli motivasyonu sağlayamazlar.

Telefonlarınıza indirebileceğiniz, aktivitelerinizi yapmak konusunda özel zamanlama tekniği kullanan Forest uygulaması sayesinde bekleyen işlerinizi yapmak çok daha kolay hale geliyor. Bu uygulamanın genel mantığı, siz işlerinizi yapmaya başlarken sayacı başlatıyorsunuz. Örneğin 25 dakika boyunca bir işe odaklanmak ve başka bir şey ile ilgilenmeden işinizi yapmak istiyorsunuz

25 dakika boyunca telefonunuzun ekranında sayaç oynuyor. Eğer 25 dakikayı başarılı bir şekilde tamamlarsanız ormanınıza bir ağaç ekiyor. Böylece giderek ormanınızdaki ağaç sayısını arttırabiliyorsunuz. Eğer 25 dakika boyunca odaklanmanız gereken işi yarıda bırakırsanız, ektiğiniz ağaç büyümeden kuruyor. Bunun bir sonucu olarak da kurumuş ağacınız ormanınızda kalıyor. Bu kötü görüntü de istenmeyen bir durum.

Ağacınızın kuruyup ormanınızın ortasında kötü bir görüntü oluşturmaması için ise elinizden geldiğince kendinizi o işi tamamlamaya veriyorsunuz. Bu sayede yapmanız gereken tüm işlerinizi kolay ve eğlenceli bir şekilde tamamlayabiliyorsunuz. Hatta zamanla ağaç sayınızı arttırmak için görevlerinizi tamamlasanız bile eğlencesine işlerinize devam etme isteği duyuyorsunuz. Gün boyunca yapmanız gereken işleri bile yapamıyorsanız, yapmanız gerekmeyen ekstra işleri bile yapacak zaman ve isteği bulmak sizi fazlasıyla mutlu edecek.


Pomodoro Tekniğini Kullanarak Odaklanmaya Yardımcı Oluyor

Özel bir zaman tekniği olan Pomodoro diyor ki: İnsanlar bir şeye 25 dakika boyunca odaklanabilir. 25 dakikanın üzerinde ise yavaş yavaş odağınız kaybolmaya başlar. Bu yüzden bir işe odaklanmanız gereken en ideal süre 25 dakikadır. Ardından 5 dakikalık dinlenme ve odağınızı rahatlatma işleminizin ardından tekrar 25 dakikalık odak süreciniz başlayabilir.

Aslında bakarsanız 25 dakika ilk başta çok yetersiz bir süre gibi gelse de pomodoro tekniğinin bu kadar işe yarar olması sizi fazlasıyla şaşırtacak. Pomodoro tekniğini kullanan insanlar, normalde 1- 1,5 saatte yaptıkları işi 25 dakikada halledebildiklerini ve hatta 25 dakika boyunca hiç sıkılmadıklarını dile getiriyor. Sıkılma dediğimiz kısım zaten 25 dakikalık odak sürecinin sonunda başlıyor.

25 dakika sonra yaptığımız işi bıraktığımız için sıkılmaya fırsat bırakmıyoruz. 5 dakika boyunca kafa dağıtıp tekrar başlattığımızda da sıkılmıyoruz. Bu sayede işlerimizi en eğlenceli ve kolay şekilde yapabiliyoruz. Özellikle 25 dakika gibi kısa bir sürede işlerinizin çok ciddi bir kısmını tamamlayabiliyorsunuz. Bu sayede her gün 4-5 saatinizi ayırdığınız bir işi 2-3 pomodoroda (yani 30*3= 90 dakika) tamamlayabiliyorsunuz.

Hem enerji, hem motivasyon, hem de zaman tasarrufu yapmanızı sağlayan bu teknik, çoğu bilim insanı tarafından kullanılıyor. Bununla birlikte özellikle işinize odaklanmanız, derslerinizi çalışmanız gereken zamanlarda denerseniz, elde edeceğiniz başarıyı gördüğünüzde bu işleri yapmak konusunda çok daha istekli olacaksınız.

Her Görevi Tamamladığınızda Bir Ödülünüz Var

Forest uygulamasını önemli kılan özelliklerin başında insan psikolojisini iyi analiz etmesi ve başarıya bu şekilde ulaşması geliyor. İnsanların sıkılmadan işlerini tamamlaması için standart süreyi 25 dakika olarak getirmesi, işinizi tamamladığınızda ödül, tamamlayamadığınızda ceza alıyor olmanız, psikolojik olarak sizi bir işi yapmak konusunda ciddi bir motivasyona sokuyor.

Psikoloji alanında yapılan çalışmalar gösteriyor ki bir işi yapmak konusunda motivasyon bulmanız, o işi başarıyla yapmanız için ihtiyacınız olan şey, o işin sonucunda sizi nelerin beklediğini bilmeniz. Sonucunda bir ödül olduğunu bildiğiniz işlerde çok daha hırslı ve başarılı olabiliyorsunuz.

Aynı şekilde bir işin sonucunda kötü bir şey sizi bekliyorsa, ters psikoloji ile ondan kaçınmak için işinizi en iyi şekilde yapmaya çalışırsınız. Zamanı iyi değerlendirmek istiyorsanız, kendinizi bir şeyleri kaybetmek ile korkutmanın iyi bir yol olduğunu söylerler. Bu uygulama da tam olarak bunu yapıyor. Eğer görevinizi yerine getirmezseniz ormanınızın ortasına kurumuş bir ağaç koyuyor ve göz zevkinizi bozuyor. Bu sayede üşengeçlikten kurtulmak çok daha kolay ve mümkün hale geliyor.


Bu Uygulamanın Sırrı: Hırs

Forest uygulamasını yüklediğiniz ilk andan itibaren fark edeceksiniz ki bu uygulamanın temel amacı, sizi hırslandırmak. O güzel ağacı ormanınızda görmek istiyorsunuz değil mi? O zaman sabredip işinizi yapmanız gerekecek.

Hatta Premium versiyonunda çok daha ilginç özellikler var. Premium versiyonunda uygulama, telefonda neler yaptığınızı da kontrol ediyor. Böylece uygulamayı arka planda çalıştırıp sosyal medyada gezindiğinizde sizi uyarıyor. Eğer uyarısına kulak asmayıp gezinmeye devam ederseniz ağacınız kuruyor.

Tabi iş için sosyal medyayı kullanmanız gerekebilir. Bu durumda kullanmanız gereken uygulamaları “White list” yani beyaz listeye almanız yeterli. Beyaz listedeki uygulamaları kullanırken özgür oluyorsunuz.

Görevinizi Tamamlayamazsanız Sizi Kuru Bir Ağaç Bekliyor

Belirlediğiniz süre boyunca işinize odaklanmadıysanız ve işinizi yarıda bıraktıysanız, henüz büyüme aşamasında olan ağacınız kuruyor. Bunun bir sonucu olarak da ormanınızın ortasında kurumuş bir ağaç görmek zorunda kalıyorsunuz. Sanırım bunu hiçbirimiz istemeyiz.

Bu da bizde o görüntüyü görmemek adına işimizi tamamlama konusunda hırs veriyor. Böylece belirlediğiniz süre 30 dakika ise 30 dakika boyunca başka bir şeyle uğraşmak yerine kendinizi zorlayıp işinizi yapıyorsunuz. İşin sonundaysa yemyeşil bir ağaç ve huzurlu bir düşünce ile hayatınıza devam edebiliyorsunuz.

Eğer işlerinizi zamanında tamamlayamazsanız da yeşertmek istediğiniz ağacınız kuruyor ve ormanınızda kalıyor. Aslında bakarsanız bu, her ne kadar kötü gibi gözükse de bir diğer psikolojik tekniğin kullanımından oluşuyor. Bu sayede ileriki işlerinizde, işlerinizi başarılı bir şekilde tamamlamazsanız sizleri mutsuz edici şeylerin beklediğini görebiliyorsunuz. Bu sayede kendi kendinize işlerinizi yapmak konusunda ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi verebiliyorsunuz.

Uygulamanın neredeyse tüm işlevleri, insan psikolojisini en iyi şekilde kullanarak üşengeçlikten kurtulmak üzere çalışıyor. Bu sayede zamanı iyi değerlendirmek hem çok kolay hem de çok istikrarlı bir şekilde ilerleyebiliyor.


Ağaç Şeklini Seçebiliyorsunuz

Uygulama çok geniş kapsamlı bir uygulama. Bu sayede ağacınızın şeklini, hangi ağacınızı ekip büyütebileceğinizi seçebiliyorsunuz. Böylece ormanınızı sadece çam ağaçları ile doldurmak yerine pek çok farklı ağaç ile doldurabiliyorsunuz. Fakat size ilk başta sadece 3 ağacı kullanma hakkı sunuyor. Diğer ağaçları almanız için ise altına ihtiyacınız var.

Tamamladığınız her görevin sonunda size bir miktar da altın veriyor. Bu sayede altınlarınızı biriktirip ileride çok daha farklı ağaçlar alabiliyorsunuz. Oyun, yaptığınız işler karşılığı size hem ağaç hem de altın hediye ediyor. Gerçekten bonkör bir uygulamayla karşı karşıyayız.

Üşengeçlikten kurtulmak için insanoğlunun bu tür oyunlara ihtiyaç duyması ilginç fakat gerçek. Psikolojimiz sayesinde karşılığında ödül ve ceza olmayan işleri yapmak konusunda çok fazla tembellik yapabiliyoruz.

Zor İşleri Bir Oyuna Çeviriyor

Gün içinde yapmanız gereken görevleri sert, katı bir liste ile yapmak yerine böyle eğlenceli bir uygulama ile yapmak, işleri resmen bir oyuna çeviriyor. Böylece kendinizi gergin hissetmek yerine eğlenirken buluyorsunuz. Özellikle gün içinde yapmanız gereken işlerin sayısı yüksekse stres seviyeniz de o kadar yükseliyor. Bununla başa çıkmanın en iyi yollarından bir tanesi de bu uygulama.

Size oyun gibi sunduğu bir zamanlama tekniği sayesinde zamanı iyi değerlendirmek konusunda üstün bir başarı sağlayabiliyorsunuz. Böylece işlerinizi zamanında, kısıtlı bir süre içinde yapmaya çalışıyorsunuz. Bu sayede, basit bir iş için saatlerce vakit kaybetmiyorsunuz. Zamanı iyi değerlendirmek, diğer işlerinize vakit ayırmak, kafanızı dağıtmak ve kendinize vakit ayırmak konusunda oldukça yararlı.

Gerçek Ağaç Bağışında Bulunabiliyorsunuz

Eğer kendinizi teknolojiden sıyırıp gerçek bir şeyler yapmak istiyorsanız, uygulama sayesinde gerçek bir ağaç bağışında da bulunabiliyorsunuz. Bu uygulama sayesinde belli bir ücret karşılığında ağaç dikilmesini sağlayarak uygulamaya olan teşekkürlerinizi, doğaya bir ağaç hediye ederek yapabiliyorsunuz.

Bu uygulama zamanı iyi değerlendirmek ve üşengeçlikten kurtulmak konusunda size mükemmel bir başarı hikayesi yaratıyor. Kullandığı özel, psikolojik teknikler sayesinde sizi sıkmıyor, yormuyor ve en eğlenceli şekilde, işlerinize odaklanabilmeniz ve yaptığınız işleri baştan savma yerine en iyi şekilde yapmanıza yardımcı oluyor.

Bu uygulamayı deneyerek siz de işlerinizi daha kolay bir şekilde halledebilirsiniz. İşlerini yoğun bir şekilde yaşayan, ciddi bir düzene ihtiyaç duyan insanların çok büyük bir kısmı tarafından önerilen bu uygulama, yıllardır ünlü bilim adamları tarafından kullanılan pomodoro tekniği ve ödül – ceza yöntemini birlikte kullanarak sizi psikolojik olarak yapmanız gereken işlere bağlamayı başarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir