Mutlu Olmak İçin

Çok Daha Mutlu Olmak İçin Yapmanız Gereken 6 Şey

Mutlu olmak için izleyebileceğiniz, kanıtlanmış 6 özel yöntem ile çok daha kolay bir şekilde modunuzu yönetebilirsiniz. Detaylar aşağıda

Biz insanlar, hayatları boyunca bir şeyler arayan, aradığını buldukça daha bulunamaz şeylere yönelen canlılarız. Mutluluk da insanların yüz yıllardır aradığı ve tam olarak nasıl bulunacağı hakkında fikir sahibi olamadığı bir konu. Yine de şu ana kadar yapılan binlerce deneme, milyonlarca araştırma, bize mutlu olmak için deneyebileceğimiz bazı şeyleri sunuyor.

Mutlu olmak için birçok farklı yol var. Bu yollardan bir kısmı hobiler ile alakalıyken bir kısmı, günlük hayatın tam olarak bir parçası. Eğer mutluluğu yakalamak istiyorsanız, bu noktada, doğru yöntemleri izlemek, en azından denemek sizin için daha yararlı olacaktır.

Mutlu Olmak İçin Hobi Edinmek
Mutlu Olmak İçin Hobi Edinmek

1- Mutlu Olmak İçin Hobi Edinmek

İnsanlar işlerinden okullarından kendilerine ayrılan artı vakitlerinde güzel ve keyifli bir vakit geçirmek ister. Kimi zaman arkadaşlarıyla bir yerlere gider, çeşitli etkinlikle katılırlar kimi zaman ise film ve dizi izlerler.  Bunun yanı sıra yeni hobiler edinmekte insanları mutlu eden şeylerden biridir. Örneğin gitar çalmak, yüzmek, yazılar yazmak, kitap okumak, resim yapmak, sporla ilgilenmek gibi çoğu şeyler insanların ilgisini çekebilir.

Bu şeyleri öğrenmek ve geliştirmek isteyen insanlar alanında uzman kişilerden ders alacak ve gelişecektir. Bu sayede hem keyifli vakit geçirmiş hem de yeni bir şeyler öğrenmiş olurlar ve kendilerini gelişmiş ve daha donanımlı bir halde bulurlar. Ve yaptıkları işi herhangi birinin beğenmesi ve o iş hakkında övgülerle bahsedince yaptıkları işe karşı ilgileri artacaktır ve kendilerini daha donanımlı bir birey haline getirerek pozitif, sosyal ve topluma karşı üretken bireyler olarak toplumda olumlu bir profil çizeceklerdir. Aslında mutlu olmak için yapabileceğiniz en kolay ve güvenilir hamle, hobiler ile oyalanarak kendinizi meşgul etmek ve bir nebze olsun sıkıntılarınızı, yaptığınız işe aktarmaktan geçiyor.

Hayvanları Severek Mutlu Olmak
Hayvanları Severek Mutlu Olmak

2- Çocuklar ve Hayvanlarla Vakit Geçirmek 

Hayvanlar ve çocuklar, insanlar için oldukça iyi bir mutluluk kaynağı ve vakit geçirme yoludur. Onlarla vakit geçirirken günlük hayatın stresi ve heyecanından bir nebze olsun uzaklaşırlar. Hayvanlar ve çocukların masumluğu, sevimliliği, onlarla oynarken onlara onlar gibi masum oldukları zamanı hatırlatır.

Bu sayede bu kişiler onlarda kendilerini bulurlar vaktin nasıl geçtiğini bile anlamazlar. Çünkü hayvanlar insanlar için mükemmel birer dostlardır ve insanlar çocuklara bir şeyler öğrettikçe örneğin bir çocuğa el sallamayı öğretmek insanlar için çok büyük bir mutluluk olabilir. Onların neşesi, bitmek bilmeyen enerjileri bize de yansır ve bizde enerjik, pozitif, mutlu bir bireyler olarak hayatlarına  devam ederiz.

Mutlu Olmak İçin - Hedef Belirleyin
Mutlu Olmak İçin – Hedef Belirleyin

3-  Mutlu Olmak İçin Kendinize Bir Hedef Bulun Ve Peşinden Gidin

Bir şeyler uğruna çabalamak insanlar için yorucu olsa dahi o uğraşılan şeye değdiğini, gerçekleştiğini görmek insanın içini başardım, kazandım hissiyle doldurur. Ve insana tarifi olmayan bir öz güven aşılar. Aslında daha mutlu olabilmek de özgüvenden geçer dersek yanlış olmaz.

Örneğin üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenci kendine hedef olarak Tıp Fakültesini belirler ve bu hedef uğruna çoğu şeye ara verir ya da vazgeçer. İlk zamanlar zorlansa bile zaman geçtikçe buna alışır ve aklına sürekli ” Ben bu bölümü kazanacağım, kazanmalıyım” gibi motive edici düşünceler gelir. Ne zaman yorulsa, pes eder gibi olsa bu ve benzeri düşünceler öğrencinin kafasında dolaşır. Yorulur, kimi zaman motivasyonu düşer ama işin, sınavın sonunda tercihler açıklanırken kazandığını yazan o açıklama bütün yorgunluğunu alır gider ve yerini oldukça neşeli ve hevesli, heyecanlı bir ruh haline bırakır. Bu durum her şeyde böyledir.

Sizler kendinize bir hedef belirlerseniz ve bu uğurda bazı şeylerden vazgeçerseniz ilk zamanlar çok zorlansanız dahi belli bir vakit geçtikten sonra bu hedefinizi gerçekleştirdikten sonra yaşadığınız her şeye değdiğini anladığınız zaman bu  anın verdiği mutluluk paha biçilmezdir

Mutlu İlişkiler
Mutlu İlişkiler

4- Güzel Ve Faydalı İlişkiler Edinin 

İnsanlar tek başına çok uzun süre mutlu olamayacağı gibi yanlarında bulunan insanları da dikkatli seçmelidir. Hiç kimse yanında uyumsuz, huysuz, kaba saba, bir arkadaş istemez değil mi? Bunun yerine kibar, uyumlu, yeniliklere açık, farklı zevklere sahip olan ve bilgili biri daima insanı ileriye taşır ve ufkunu açar.  Vizyonu geniş insanlar hayatta diğer insanlara göre daha başarılı, daha mutlu olabilmek gerekli özgüvene daha fazla sahiptir.

Karşılıklı bilgi alışverişi, birbirinin zevklerini öğrenmek insanlar için hem büyük bir birikim hem de güzel vakitler geçirmek demektir. İnsanlar iletişim halinde oldukları kişilerden bir şeyler öğrendikçe bunu çevresine de aktaracak ve daha güzel ilişkiler edinecektir. Böylelikle sosyalleşecek, ufak şeylerden mutlu olacak ve edindiği bilgiler ile diğer insanlara bir şeyler öğretebildiği, yardım edebildiği için kendini mutlu hissedecektir.

Mutlu Olmak İçin Seyehat Etmek
Mutlu Olmak İçin Seyehat Etmek

5- Mutlu Olmak İçin Yeni Yerler Keşfetmek, Gezmek

Boşta kalan vakitlerde yeni yerlere gitmek yeni kültürler, gelenekler görmek, keşfetmek insanlara yeni bir bilgi kazandırma ve vakit geçirmek açısından en çok önerilen şeylerden biridir. Çünkü insanlar yeni şeyler gördükçe, öğrendikçe mutlu olan bir varlıktır.  Yeni şeyleri görmek, onları denemek insanlar için müthiş bir deneyimdir.

Sürekli aynı şehirde, aynı semtte,  aynı mahalle/sokakta bulunmak insanlarda bir bıkkınlık, keyif alamama oluşturabilir işte insan böyle şeyler hissettiği zaman yeni bir yerlere, farklı bir ortama girmek onlar için denizde boğulurken birden suyun yüzeyine çıkmak gibi hissettirir.

 Yeni bir şeyler gördükçe bunu sevip sürekli yapmak hem insanın ufkunu açacak hem de gittiği yerlerden gördüğü şeyler ona yeni hobiler, bilgiler kazandıracaktır. Ve bir yerleri gezmenin verdiği mutlulukla eve dönünce işinde, okulunda daha iyi çalışarak para biriktirip daha da büyük şehirlere, semtlere hatta ülkelere gitmek için daha çok heveslenecek ve bu uğurda çalışırken işine ekstra konsantre olacak ve maksimum verim alarak üstlerinin ve altlarının takdirini kazanarak daha mutlu olabilmek ve öz güvenli bir birey olabilmek sizin için bir ilham kadar yakın olacaktır. 

Depresyona Girmemek İçin Kötü Sözleri Unurun
Depresyona Girmemek İçin Kötü Sözleri Unurun

6-  İnsanların hakkında söylediği kötü sözleri düşünmemek 

Çoğu insanlar doğaları gereği başka insanların öz güvenlerini kırmak ve onları acımasızca eleştirme ve o kişinin başarısız olması amacını güderler. Ve bu acımasızca eleştirilere maruz kalan insanların öz güvenleri, motivasyonları, yaptıkları işe hevesleri ve verimleri düşer. Kendi kabuklarına çekilirler  ve yine eleştirileceğim korkusuyla bir işe başlarken birkaç kez düşünür hatta hiç başlayamazlar bile.

 Ama bu insanlar o insanların kendileri onlardan da kötü ve başarısız olduğu için kendinden başka birinin daha başarılı olan birini gördüğünde  onun da kendisi gibi kötü ve başarısız  olmasını ister çünkü kendisi denemiş ve başarısız olmuştur. Kendini düzeltmek yerine başkalarının da başarısız olmasını ister bu yüzden başarılı olanların üstüne acımasızca saldırır karşısındaki kişinin hislerini, duygularını anlayamaz, anlasa bile umursamaz onun için önemli olan tek şey kendisini rahatlatmaktır ve bu yüzden kalp kırıp kırmadığıyla ilgilenmez. Daha mutlu olabilmek için, tüm bunlara daha az önem vermelisiniz.

 Çevremizde bu insanlardan varsa onları ciddiye almamalı veya yaptığı şeyin ne kadar anlamsızca olduğunu uygun bir dille anlatmak eğer anlamıyorsa o kişiyle bir daha muhatap olmamak gerekir. Bu acımasızca eleştiriler yerine bize yararı olacak, bizleri geliştirecek yapıcı ve dostane eleştirileri dikkate almak hem kendimizi geliştirmemize hem de insan ilişkilerimizde pozitif bir artışı sağlar.

Kendimizin mükemmel olmadığını hatırlar ve bilgimizin, performansımızın üstüne koyarız bu sebeple topluma daha faydalı bireyler olup hem toplumu hem kendimizi mutlu ederiz.  Mutlu olmak için yapılabilecek şeyler basit ve kolay. Mutlu olmak istiyorsanız, kendinize değer verin ve hak ettiğiniz hayatı yaşayın.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir