Film Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Film Seçerken İşinizi Kolaylaştıracak 5 Tavsiye

Evde takılı kaldığınız günlerde canınız sıkılıyor ve film izlemek istiyorsunuz fakat bir türlü ne izleyeceğinize karar veremiyorsanız, çok büyük bir hata yapıyor olabilirsiniz. Film seçimi yaparken uygulayacağınız 5 teknik ile birlikte artık film seçmek çok daha kolay olacak.

Film seçimi yaparken birçok hatalı şey yaparız. Bunlar yüzünden filmi daha izlemeden filmden soğuruz. Çünkü filmler hakkında diğer insanların görüşlerini aldığınızda, ufak kesitlere göz attığınızda, filmin bütünüyle ilgili bozulmalar oluşur. Üstelik bu, sadece film seçme konusunda zorluk sağlamaz. Aynı zamanda film izlerken aldığınız zevki de yarı yarıya düşürür.

 
 
 
 
Film seçerken fragmanları takip etme
Film seçerken fragmanları takip etme

Film seçerken fragman izleme alışkanlığınız varsa, çoğu filmden çok daha az keyif alırsınız. Fragmanlar, filmin içinden ufak kesitler sunarak, film hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olmaya çalışırlar. Fakat genellikle filmin içinden seçtikleri, hem kritik olacak hem de film hakkında spoiler vermeyecek kesitler bulmak çok zordur. Bunun bir sonucu olarak da filmin bütününe zarar verilir.

Fragmanları izleyerek film seçmeye çalıştığınızda, film için basit bir izlenim elde edersiniz. Filmin içerisinde devasa hikayeler ve anlamlar varken siz, bunların çoğundan soyutlanırsınız. Yönetmenlerin, izleyicilere yapmaya çalıştığı en kritik şeylerden bir tanesi, düşündürmektir. Siz, fragmanı izlediğinizde filmin ilerleyen dakikalarında ne olacağına dair fikir sahibi olursunuz. Bu da filmi izlerken kullanacağınız hayal gücünüzü büyük ölçüde engeller.

Filmleri keyifli yapan şeylerin başında gelir hayal gücü. Film hakkında fragman izlemek de dolaylı yoldan hayal gücünüzün önüne geçerek size sadece yönetmenin bakış açısını sunar. Bu da, filmlerden aldığınız keyfi ve heyecanı düşürür. Üstelik ilk defa izleyeceğiniz bir filmin fragmanını izlediğinizde, o filmi çok basit bir film olarak görürsünüz. Bu yüzden de filme karşı önyargı duyarsınız. Fragman izlemekten vazgeçerseniz, çoğu filmi, çok daha fazla sevmeye başlayacaksınız.

 
 
 
 

2. Yorumları Okumayın

Film yorumlarına göz atarak film seçmek

Film seçimi yaparken çoğunlukla Google’da bir aratırız. O film hakkında neler söylenmiş, film, gerçekten izlenmeye değer mi. Fakat film nasıl seçilir diye değil de film nasıl seçilmez diye sorsaydınız, direkt olarak yorumları okumanızı tavsiye ederdik.

Film seçerken, yorumlardan yararlanmak, çok büyük bir hatadır. İnternetteki yorumlara bakacak olursanız, dünyanın en iyi insanı, en başarılı yapıtı hakkında bile kötü şeyler okuyabilirsiniz. En sevdiğiniz film hakkında yorumları okumaya başlayın. Eğer gördüğünüz bu yorumları, filmi izlemeden önce okusaydınız, muhtemelen o filme hiç bakmayacaktınız bile.

İnsanların düşüncelerini bu kadar önemsemek, hayattan aldığınız zevki büyük ölçüde öldürür. Özellikle filmler hakkında en ufak fikri olmayan insanların, konuşmak olsun diye ettikleri sözleri dikkate almak, sizi ancak dikkate alınmayacak kadar basit filmlere yönlendirir.

Eğer kaliteli filmler peşindeyseniz, basit filmlerle mutlu olan insanların yorumları okumak istediğinizden emin misiniz? Film nasıl seçilir derseniz, kesinlikle yorum okumamalısınız. Bırakın herkesin yorumu kendine kalsın. Ya da en iyisi siz, önce filmi izleyin, sonra yorumlara bir göz atın.


3. IMDB Puanlarından İlerleyin

IMDB ile film seçmek
IMDB ile film seçmek

Yorumları okumuyoruz, fragmanları izlemiyoruz. Peki geriye ne kaldı? Filmleri neye göre seçeceksiniz? Bunun cevabı, düşündüğünüzden daha basit aslında. Film seçimi yaparken IMDB puanlarından yararlanabilirsiniz. Fakat bu puanların, filmin kalitesi ile bağlantılı olduğunu unutmayın. Bazı IMDB puanı düşük filmler, çok daha yüksek puanlılara kıyasla daha eğlencelidir.

Yine de siz, kaliteli filmler izlemek istiyorsanız, filmin puanına bakmayı deneyebilirsiniz. Eğer tercihiniz kaliteden değil, eğlenceden yanaysa, yalnızca tavsiyeleri dinleyip, filmi açın ve sadece izleyin. Bu, biraz kumar gibi gözükse de en mantıklı yöntem. Eğer film iyiyse, o filmden muhteşem bir keyif alacaksınız. Eğer film kötüyse, çok büyük bir zamanınız çöpe gidecek.

4. Filmin İlk Yarısı Çok Önemli

Doğru film seçmek için
Doğru film seçmek için

Film seçimi yaptınız, filmi izlemeye başladınız. Fakat işte korkulan an. Seçtiğiniz filmin size hiç hitap etmeyen, basit bir işçilik olduğunu gördünüz. Şimdi ne yapacaksınız? Filmi kapatıp yeni filmler seçmeye devam mı edeceksiniz? Yoksa filmi yine de bitirip belki sonu iyidir diye mi soracaksınız?

Eğer filmi izlemeye katlanamayacağınız kadar kötüyse, filmin ilk yarısında size bıkkınlık gelir zaten. Bir film size hitap etmiyorsa, 2 ya da 3 saat boyunca o filmi izlemeye zorlamanız, kendinize vereceğiniz gereksiz bir zarardan başka bir şey değildir. Eğer filme ısınamadıysanız, belki sonu güzeldir diye izleyerek vaktinizi boşa harcamayın.

Zaten bir filmin sadece sonu iyiyse, o film iyi değildir. Güzel bir filmin, her karesi, her sahnesi güzeldir. Nadiren ikinci yarısı çok güzel filmler görürsünüz. Fakat bunların sayısı çok ama çok azdır. Bu yüzden karar tamamen sizde. Eğer filme dair en ufak bir umudunuz yoksa, filmi izlemeye kendinizi zorlamayın. Başka filmlere fırsat verin.


5. Film Tavsiye Videoları İzleyin

Film seçerken dikkate alınan şeylerj
Film seçerken dikkate alınan şeylerj

Fragmanların ve yorumların aksine film tavsiye videoları ve yazıları, film seçimi yaparken size büyük ölçüde yardım eder. Youtube gibi video platformlarında bulabileceğiniz film tavsiye videolarına göz atabilirsiniz. Bu videolar, filmlerin içeriğinden spoiler vermeden film hakkında olumlu fikirlerini söylerler.

Genellikle bu tür içeriklerde olumsuz yorumlarda çok fazla bulunmazlar. Bu sayede, film tavsiyesi alırken filmden soğumazsınız. Elbette bir filmi tavsiye ettiğine göre o filmi sevmiş olması gerekir. Sevdiğiniz bir filmi anlatırken olumsuz yanlarına neden ağırlık vereceksiniz ki? İşte bu yüzden bu tür videolar, size büyük ölçüde yarar sağlar.

Film tavsiye videoları izlerken, film hakkında konuşuyor gibi hissedersiniz. Böylece filmi izlemeye dair motivasyon da kazanırsınız. Hatta filmi izleyip bitirdikten sonra, film hakkında spoiler de içeren genel bir yorum videosunu izleyebilirsiniz. Böylece, film hakkında fikir sahibi olduktan sonra videodan alacağınız yorumlar ile kendi düşüncelerinizi pekiştirebilirsiniz.

Film nasıl seçilir diye soranların ihtiyaç duyacağı tüm teknikler, bu 5 maddede gizli. Eğer bu 5 madde ile yolunuza devam ederseniz, çok daha kolay bir şekilde film seçimi yapabilirsiniz. Kısacası, film seçerken çok fazla etkenden yardım almayın. Bir filmi not alın ve izleyin. İzlerken, filmin iyi olup olmadığına kendiniz karar verin. Böylece filmden aldığınız kalite çok daha yükselecektir.

Filmlerden keyif almanızı sağlayan şeylerin başında heyecan ve hayal gücünüz geliyor. Eğer bu ikisinden yararlanmadan bir film izlemeye çalışıyorsanız, o filmden zevk almanız elbette düşünülemez. Bırakın insanlar yorumlarını yapsın. Siz o yorumlara çok fazla kulak asmayın yeter. Eğer bir filmi sevmişseniz, o film, dünyanın en güzel filmidir.

 
 
 
 

film seçimi,film nasıl seçilir

One Reply to “Film Seçerken İşinizi Kolaylaştıracak 5 Tavsiye”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir