Gebelik sürecinde cinsel yaşam

Gebelikte Cinsellik Söylendiği Gibi Düşük Sebebi Mi?

Gebelik dönemindeki çiftlerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi, elbette gebelikte cinsel yaşam ile ilgilidir. Gebelikte cinsellik, dikkat edilmei gereken önemli konulardan bir tanesidir. Gebelikte cinsel ilişki sırasında bebeğin durumu herkes için elbette önemli bir konudur.

Cinsel yaşam, verdiği enerji ile çiftlerin daha mutlu bir hayat sürmesine, günlük hayatın stres ve yorgunluklarından bir an olsun uzaklaşmasına yardımcı olur. Cinsel yaşama en çok ihtiyaç duyulan gebelikte cinsellik tehlikeli mi? Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar? Bu konuda bilmeniz gereken tüm yararlı bilgiler.

Hamilelikte Cinsel Yaşam Sakıncalı Değil
gebelikte cinsel ilişki sırasında bebeğin durumu

Doktor Aksini Söylemedikçe Gebelikte Cinsellik Sakıncalı Değil

Gebelik süreci boyunca çiftlerin cinsel yaşamlarına devam etmesinde bir kısıtlamaya ihtiyaç duyulmuyor. Bu konuda referans almanız gereken bilgi, doktorunuzdan alacağınız bilgidir. Hamilelik sürecinizin ilerleyişine göre cinsel yaşamın sizin için tehlikeli olduğu durumlar olabilir. Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar, bu konuda doktorunuzdan bilgi alarak içiniz rahat bir şekilde cinsel yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Gebelikte Cinselliğin Sakıncaları
Gebelikte Cinselliğin Sakıncaları

Eğer Kanama Geliyorsa Dikkat!

Eğer kadında herhangi bir kanama ya da leke(kanama kaynaklı) gözlemlendiyse hiç vakit kaybetmeden doktorunuz ile irtibata geçmelisiniz. Hamilelik süreci boyunca kanama fazlasıyla dikkate alınması gereken kritik bir noktadır. Gebelikte cinsel ilişki sırasında bebeğin durumu konusunda dikkatli olmakta yarar var.

Kanamanın ya da kanama sonrası oluşan lekelerin, düşük habercisi olabileceği gibi düşük tehdidi de olabileceğini unutmamalısınız. Bir an önce kontrol yaptırarak bebeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Hamilelikte Sex Doğumu Kolaylaştırıyor mu
Hamilelikte Sex Doğumu Kolaylaştırıyor mu

Hamilelik Sürecinde Seks Yapmak Doğumu Kolaylaştırıyor Mu?

Gebelik süreci ile ilgili merak edilenlerden bir diğeri ise seks yapmanın doğumu kolaylaştırıp kolaylaştırmadığı ile ilgilidir. Öncelikle yanlış bir inanış olan Hamilelikte cinsel yaşamın erken doğuma sebep vereceği gibi düşüncelerin tamamen asılsız olduğu ile ilgilidir. Bu tür bilgilerin bilimsel olarak bir karşılığı yok.

Hamileliğin son dönemlerinde yapılan seks, doğum sırasında kolaylık sağladığına dair bir inancı da beraberinde getiriyor. İnsanlar arasında dolaşan bu düşüncenin kaynağı ise doğumun kolay başlaması ve açılmasının hızlı olması için seks yapmanın yararlı olduğu düşüncesidir. Bu da orgazm kasılmalarıyla ilişkilidir.

Bu konuda net bir bilgi olmasa da kadınlar, gebeliğin son dönemindeki cinsel yaşamın, doğumu kolaylaştırdığını düşünüyor. Gebeliğin son döneminde kadının psikolojik durumu, vücut direnci, sağlık durumu göz önünde bulundurularak eğer tüm koşullar müsaitse seks yapmanın herhangi bir sakıncası olmadığı gibi yararının dahi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Gebelikte cinsellik ilk 3 ay
Gebelikte cinsellik ilk 3 ay

Hamileliğin İlk Üç Ayında Gebelikte Cinsellik

Bu dönemde hamile kadında mide bulantısı, baş dönmesi gibi gebelik şikayetleri koyu bir şekilde yaşanmakta. Fakat henüz gebelik dönemini yaşayan kadında, bu süreçte seks yapmak için bir kısıtlama bulunmuyor. Burada dikkat etmeniz gereken, artık bir gebeliğin söz konusu olduğu ve çok daha hassas ve dikkatli olmanız yönündedir.

Bu dönemde bazı kanamalar ya da kanamalardan kalan lekelere rastlarsanız, bunu dikkate alarak en hızlı şekilde doktorunuz ile görüşmelisiniz. Kanama durumları bu dönemde ciddiye alınması ve kontrol edilmesi gereken bir şeydir. Bunun en büyük nedeniyse zaman zaman kanama ve kan lekeleri düşük yapma tehlikenizin olduğuna işaret olabilir.

Hamilelikte Alınan kilolarınızdan kurtulmak için Zayıflamak İçin Spor Gerçekten Gerekli Mi? makalemizi okuyabilirsiniz.

Halk arasında büyük bir inanış, hamileliğin bu ilk döneminde seks yapmanın çocuğa zarar vereceği, düşmesine sebep olacağı ile ilgilidir. Üzücü bir gerçek olan, düşüklerin en çok bu dönemde olmasıyla birlikte bu inanış türemiş gibi gözüküyor. Hamileliğin ilk döneminde seks yapmanın bebeğin düşmesine neden olacağı ile ilgili hiçbir bilimsel dayanak yok.

Genel düşünce, zaten en çok düşüğün olduğu bu dönemde yaşanan düşüklerin, seks yapmayla ilgili olduğu sanılmasıdır. Yine de bu dönemde önemli olan, çiftlerin ne istediğidir. Eğer tüm bunlara rağmen içiniz rahat edemiyorsa cinsel yaşama bir süre ara verebilirsiniz.

Gebelikte 3 ile 6 ay aralığı
Gebelikte 3 ile 6 ay aralığı

Hamileliğin İkinci Dönemi (3. Ve 6. Aylar Arası) Gebelikte Cinsellik

Hamileliğin ilk üç ayı gibi sonraki üç ayı da seks için güvenilir sayılabilecek dönemidir. Henüz karın çok fazla büyüyerek kadını rahatsız etmez. Bunun yanı sıra hamileliğin ilk dönemindeki mide bulantısı, baş dönmesi gibi gebelik şikayetleri çok daha seyrek yaşanarak daha rahat bir ruh halini yaşatır.

Hamileliğin en rahat dönemi olan bu dönemde, kadının cinsel isteği genellikle en üst seviyede olur. Bu süreçte cinsel yaşamın herhangi bir sakıncası yoktur. Fakat bu konuda doktorunuzdan sağlığınız ile ilgili bilgi alıp, seks yapmanızın herhangi bir sakıncası olduğunu öğrenmenizde büyük yarar var.


Eğer aklınıza takılan soruları direkt olarak bir doktora sormak istiyorsanız https://www.doktorumonline.net/soru-sor sitesini ziyaret etmenizi öneririz.


Gebelikte Cinsellik
Gebelikte Cinsellik

Hamileliğin Son Dönemi (6. Ve 9. Aylar Arası)

Hamileliğin son dönemine gelindiğinde de seks yapmanızda herhangi bir kısıtlama yoktur. Aksine doğumun daha kolay gerçekleşmesi için seks yapmayı önerenler bile var. Fakat burada dikkate almanız gereken nokta, kadının rahatlığıdır.

Bu dönemde kadın, bebeğin ağırlığı, karnının büyüklüğü ve doğum stresi ile birlikte çok daha sıkıntılı bir sürece girer. Bu dönemde, yaşadığı zorluklar nedeniyle hamileyken seks yapmak kadın için fazlasıyla yorucu olabilir.Böyle bir durumda erkeğin, kadın için biraz daha anlayışlı olması önemli bir nokta.

Tüm bunlara dikkat edildiği sürece hamileyken seks yapmak, herhangi bir sakıncası olmayarak çiftlerin psikolojik durumlarını rahatlatır. Doktorunuzdan bu süreçte yardım ve bilgi almaktan çekinmemelisiniz. Özellikle sağlık durumunuzun buna elverişli olup olmadığını doktorunuzdan öğrenerek daha kontrollü bir şekilde gerçekleştirmeniz önemlidir.

Hamilelikte cinsel ilişki ile ilgili yazılmış başka bir makaleye de göz atabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir