Girne Amerikan Üniversitesi

Girne Amerikan üniversitesi Hakkında Tüm Gerçekler Detaylar

Girne Amerikan üniversitesi, Kıbrıs’ın Girne şehrinde bulunan, uzun yıllardır eğitim alanında çalışmalarını sürdüren bir üniversitedir. Girne Amerikan üniversitesinin, Amerikan üniversitesi birliği ile birlikte pek çok ülkede kardeş kampüsü vardır.

Girne Amerikan üniversitesi öğrencilerinin okul içinde yaşadığı durumları, yaşanan problemleri, okulun avantajlarını ve daha pek çok detayı bu yazıda bulacaksınız. Bu yazı, daha önce Girne Amerikan üniversitesi öğrencisi olan bir yazar tarafından hazırlanmıştır. Bu nedenle olayların iç yüzünü rahatlıkla görebilecek, sosyal medyada yazan aşırı pozitif yorumlardan ya da fazlaya kaçan negatif yorumlardan kendinizi kurtaracaksınız.


Girne Amerikan Üniversitesi Fiyatlar

Girne Amerikan üniversitesinin konusu ne zaman açılsa, insanlar fiyatlarından şikayet etmeye başlıyor. Girne Amerikan üniversitesi fiyatlar konusunda gerçekten tam bir fiyasko örneği sergiliyor diyebiliriz. Kıbrıs üniversite fiyatları ile kıyaslandığında, yüksek sayılabilecek miktarlarda harç almasının yanı sıra, ödediğiniz paranın karşılığını büyük ihtimalle alamayacaksınız.

Üzülerek söylemek gerekir ki, Girne Amerikan üniversitesinde okurken 200 lira civarında ödediğim sağlık sigorta ücretim, okul tarafından hiç edilmiş resmen. Okulla sigortam neden yapılmadı diye görüştüğümde (sigorta parasını vereli 1 yıla yakın olacak) bize söyledikleri, sigortanın parası henüz yatırılmadı, gelecek dönem yatırılacak.

Sigorta olayına şu şekilde çözüm bulmuşlar: Okul, size kendi içinde bir sigorta belirliyor. Herhangi bir şekilde hastalanıp hastaneye kaldırıldığınızda, ödediğiniz ücretin faturasını alıyorsunuz. Faturayı okula götürdükten sonra eğer sigorta kapsamındaysa ücretiniz okul tarafından size ödeniyor. İlk başta baktığınızda her türlü sağlık giderleriniz karşılanıyor gibi gözükse de, en ufak bir sorun için bile fatura ile, okuldan ücret almayla uğraşarak hem zaman hem de emek kaybına yol açıyor.

Girne Amerikan üniversitesinin fiyatlarına https://aday.gau.edu.tr/?page=page&id=32 bu sayfadan siz de bakabilirsiniz. Aynı zamanda bu ücretler haricinde fahiş yurt fiyatları olduğunu da belirtmeden geçemeyiz. Yurt fiyatları ile birlikte kontrol etmeniz çok önemli bir detay.

Girne Amerikan Üniversitesi Sorunları

Girne Amerikan üniversitesi içinde yaşanan sorunları listeleyerek size karar verme aşamasında daha fazla yardımcı olabiliriz.

  • Akademik personel gerçekten çok yetersiz. Bir öğretmen, alanı dışındaki pek çok derse giriyor. Bu da demek oluyor ki üniversitede size ders veren hoca dahi, o ders ile ilgili yeterli bilgiye sahip değil. Bunun sorumlusu akademisyenler değil tabi ki. Aksine akademisyenlere bu kadar yüklenilmesi, akademisyenleri moral olarak düşük bir hale sokuyor. Bu da öğrencilere fazlasıyla yansıyor.
  • Okul ne yazık ki dökülüyor dersek yanlış olmaz. Mühendislik fakültesi tavan camları genelde akıtıyor ve okul içinde kısım kısım dökük, kırık yerler de yok değil. Bu abartılacak kadar büyük bir sorun değil fakat eklemek istedik.
  • Eğer Girne Amerikan üniversitesi öğrencisiyseniz, Girne Amerikan üniversitesine ulaşamazsınız. Telefonlar ya açılmaz ya da saatlerce beklersiniz. Acil bir şey olduğunda da bu durum aynıdır. Maillere dahi dönüş yapılmıyor. Bu sorun, o an yurtdışında olduğunuzda, okul ile ilgili acil bir ihtiyaç olduğunda fazlasıyla hissedebileceğiniz bir sorun.

Okulun ne yazık ki bu aralar yönetim sorunu var. Çeşitli sebepler ile okulun borcunun olduğu, bu nedenle giderek kötü bir hal aldığı söylentiler arasında. Bu da sizi gider gitmez etkilemez fakat ilerleyen zamanda okulun başına ne gelir, gerçekten belirsiz.

Amerikan Üniversitesi Yurtdışı Kampüs
Amerikan Üniversitesi Yurtdışı Kampüs

 Girne Amerikan Üniversitesi Avantajları

Girne Amerikan üniversitesi gerçekten sorunların yaşandığı bir üniversite. Fakat bu okula tamamen kötü yorumlarla dolu bir yazı yazmak, tamamen adaletsizlik olur.

  • Eğer yurtdışında okumayı düşünüyorsanız, okulun yurtdışı kampüsleri sayesinde, aldığınız burs ile birlikte direkt olarak yurtdışı kampüslerinde okumaya devam edebiliyorsunuz. Özellikle yurt dışı üniversitesi deneyimi yaşamak için güzel bir detay.
  • Girne Amerikan üniversitesinden aldığınız diploma, tam 7 farklı üniversitenin diplomasıyla anlaşmalı şekilde veriliyor. Yani Girne’den mezun olduğunuzda dahi yurtdışından mezun olmuş gibi bir sonuca ulaşırsınız. Aynı zamanda “mavi diploma” vermesi nedeniyle de diplomanın uluslar arası alanda geçerlidir. Kıbrıs üniversiteleri arasında çoğu, bu diplomayı verme yetkisine sahip değildir.

Girne Amerikan üniversitesinin, orta seviye, dağa yakın bir kampüsü var. Kampüs çok kötü olmadığı gibi çok iyi de değil. Ayrıca deniz kenarında bir kampus beklemeyin, tamamen hayal kırıklığı olur. Okul denize oldukça uzak.

Kıbrıs Üniversiteleri İyi Mi?

Kıbrıs üniversiteleri iyi mi? Sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü bu cevap genellikle öznel bir cevap olacaktır. Eğer seçenekleriniz arasında Türkiye’nin en iyi okulları ya da yurt dışında güzel bir okul yoksa, Kıbrıs üniversiteleri tercih edilebilir. Kıbrıs üniversite fiyatları pahalı olduğu için genellikle çok fazla tercih edilmez. Eğer maddi durumunuz yeterli değilse Kıbrıs sizi fazla zorlayacaktır.

Kıbrıs, öğrenciler için yaratılmış bir ülke gibi. Özellikle Girne’de bir üniversitede okumayı düşünüyorsanız, notlarınız arasına Girne’nin yaşanabilirliğini ve öğrenciler için pek çok imkana ve ortama sahip olduğunu da eklemeyi unutmayın.

One Reply to “Girne Amerikan üniversitesi Hakkında Tüm Gerçekler Detaylar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir