Girne Nerede

Girne Nerede? Kıbrıs’ın Göz Bebeği Hakkında 3 Efsane Bilgi

Girne, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir ilçesi olup Girne nerede sorusuna cevabın ardından en büyük özelliği, Kıbrıs’taki turizm yoğunluğunun büyük bir kısmını tek başına Girne merkez bölgesinin üstlenmesi diyebiliriz. 

Kuzey Kıbrıs, gelirinin ciddi bir kısmını turizmden karşılıyor. Özellikle yazın güneşin, sıcağın ve temiz denizin tadını çıkartmak isteyen turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Bu yüzden de Kıbrıs’ta, Girne nerede diye kime sorsanız, size gösteriyor.

Bu ilginin sebeplerinden en büyüğü ise Kıbrıs’ın uygun fiyatlı bir tatil ülkesi olmasından kaynaklanıyor. Aynı fiyat aralığındaki diğer ülkelere baktığınızda Kuzey Kıbrıs, çok daha avantajlı olarak öne çıkıyor.


Girne Nerede? Girne Merkez Bölgesinde Neler Var?

Girne merkez bölgesi genel olarak antik limanın da yer aldığı büyük kısmı kaplıyor. Özellikle Girne’ye turizm amacıyla geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında Girne merkez bölgesi yer alıyor.

Girne, sahil şeridinde yer alan uzun bir şehirdir. Bu şehirde farklı farklı bölgeler mevcut. Çatalköy, arapköy, zeytinlik gibi en bilindik bölgelerinde genellikle yerli halkın yaşadığı bölgeler diyebiliriz. Turistik bir gezi istiyorsanız bu tür yerel yerlere gitmek yerine turizm bölgesi sayılabilecek Girne merkez bölgesine gitmek daha mantıklı bir tercih olabilir.

Girne’de Neler Yapılabilir? Girne Nerede

Girne, Kuzey Kıbrıs’ın turizm başkenti olduğu için Girne’ye gittiğinizde yapacak pek çok şey bulabilirsiniz. Eğer Girne’de sürekli yaşayan biriyseniz, elbette bir süre sonra Girne, size çok sıkıcı bir yer olarak gelmeye başlayacak ve yapacak bir şey bulamayacaksınız fakat kısa süreli bir tatil için Girne’ye geliyorsanız, yapabileceğiniz pek çok şey var.

Girne Barlar - EGO Bar
Girne Barlar – EGO Bar

Girne’nin Kendine Has Barlarında Vakit Geçirebilirsiniz.

Girne merkez bölgesinde çok sayıda kendine özel tarzı olan barlara rastlayabilirsiniz. Kıbrıs Girne bölgesi, barlar ve kafeler konusunda oldukça zengin seçenekler sunuyor. Eğer bir akşam vakti canınız sıkılırsa, üzerinize güzel bir şeyler giyinin ve Girne’nin tarihi sokaklarında kaybolun. Karşınıza pek çok bar çıkacak. Bu barlardan bir tanesine gidip nefis müzikler eşliğinde gecenizi tamamlayabilirsiniz.

Girne Antik Liman - Girne Nerede
Girne Antik Liman – Girne Nerede

Girne Antik Limanının Keyfini Çıkartın

Özellikle Girne merkez bölgesine gelip de Girne Antik Limanına gitmemek olmaz. Örneğin bir eylül akşamı, insanların cıvıltısıyla dolmuş, yosun kokulu Girne antik limanında küçük bir yürüyüş, sizi düşüncelere daldıracak ve stresinizi anında yok edecektir. Ya da Harbour bölgesine giderek bir şeyler atıştırabilir ve denizden yeni çıkmış, taze balığın nefis tadını alabilirsiniz ya da bira eşliğinde gecenizi tamamlayabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir