Girne'de Gezilecek Yerler

Girne’de Gezilecek Yerler Arasındaki En İyi 5 Yer 2019

Girne, Kıbrıs’ın en güzel yerlerinden birisidir. Girne’de gezilecek yerler listesini hazırlamak, dünyanın en zor şeylerinden biri olsa gerek. Çünkü Girne’de yürüdüğünüz yollar bile gezilip görülmesi gereken yerler. Attığınız her adım başında tarihi bir yer, eğlenceli bir dükkan yer alabiliyor.


İşte Girne’de Gezilecek Yerler

1.     Bellapais Manastırı :

Girne’nin merkezinden biraz uzakta yer alan Bellapais manastırı, Bellapais bölgesinde yer alan, doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Girne’de gezilecek yerler arasındaki harika bir tarihi yer. Buraya gündüz saatlerinde gittiğinizde güzel bir tura katılabilir ya da bireysel olarak manastırı gezebilirsiniz. Akşamüzeri giderseniz ise muhteşem bir doğa manzarasının yanı sıra harika bir dağ manzarası sizi bekliyor olacak. Harika fotoğraflara ev sahipliği yapan bu yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

2.     Girne Antik Liman : Girne’de Gezilecek Yerler

Temiz bir deniz havasına ne dersiniz? Girne’ye geldiğinizde bir akşam üstü (Özellikle de Pazar günü) Antik Girne limanı olarak da adlandırılan Girne Yat limanına mutlaka uğramalısınız. Girne’de gezilecek yerler isimli bir liste olursa, Girne antik liman olmadan olmaz sanırım.

Oradaki banklardan birine oturup denizi seyreder, gitar çalıp şarkı söyleyenleri dinler ve harika Girne şehrinin tadını çıkartırsınız. Ya da bir Pazar sabahı hemen limanın girişindeki Simit sarayından simitinizi ayranınızı alıp deniz kenarına oturup harika bir kahvaltı yapabilirsiniz.

3.     Girne Barları :

Girne’ye geldiğinizde bir gece, Girne’deki barlardan birine gidebilirsiniz. Hem kafanızı dağıtabilir hem de harika müzikler dinleyebilirsiniz. Ne yazık ki Kıbrıs’ta, Türkiye’deki kadar kaliteli ve çok sayıda bar yok denecek kadar az. Bu yüzden de Kıbrıs’taki en güzel barlara göz atabilirsiniz.

4.     Girne Kalesi :

Girne’de gezilecek yerler listesinin en tanınan yüzlerinden birisi de elbette Girne kalesidir. Girne limanının hemen ucunda yer alan, muhteşem bir tarihe sahip Girne kalesini ziyaret etmeyi, gündüz içeriye girerek müzesini incelemeyi unutmayın. Gerçekten güzel ve etkileyici bir yer.

Mavi-Köşk
Mavi-Köşk

5.     Mavi Köşk: Girne’de gezilecek yerler Arasında En İyisi

Mavi köşk, Girne merkezden biraz uzakta yer alan bir köşktür. Bu köşkün tarihi eskilere dayanıyor. Harika bir mimari ile bir Rum silah kaçakçısı için dizayn edilmiş güçlü bir yapıdır bu. Ayrıca bir rivayete göre Mavi köşkün bahçesinden Girne limanının gizli bir yerine uzanan bir tünel de bulunuyor. Bu tünel zamanında silah kaçakçısı yakalanmadan önce patlatılarak izini kaybettirmek için yok edilmiş olduğu düşünülüyor. Girne’de önemli bir yeri var. Burayı da imkan bulursanız ziyaret etmelisiniz.

Girne dışında farklı şehirler hakkında da Kıbrıs Tatil Yerleri Kıbrıs’taki En Güzel Yerler yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir