Kıb-tek indirim

Güney Kıbrıs’ta Elektriğe %10 İndirim Yapılırken Kuzey Kıbrıs’ta Ne Olacak?

Güney Kıbrıs rum yönetimi, koronavirüs sebebiyle ekonomide oluşacak boşluğu düşünerek elektrik fiyatlarına %10 indirim uygulaması koydu.

Rum hükümetinden gelen öneriyi kabul eden Güney Kıbrıs Elektrik Kurumu, “Kıbrıs Düzenleme Kurulu” kararına uyarak elektrik fiyatlarında 2 aylığına %10 indirim uyguladı.

Bu karar, korona virüs salgını nedeniyle ekonominin halkı zorlayacağı gereksinimiyle alındı. Ekonomik olarak zor günler geçirdiğini bildiğimiz GKRY, kurul kararıyla %10 elektrik indirimi yaparken KKTC’de, KIB-TEK tarafından indirime dair henüz bir bilgi verilmedi.

Rum Düzenleme Kurulu’nun kararına göre azaltılan fiyatlar iki aylık bir dönem için geçerli olacak ve Mart sonunda ölçülecek olan tüketim üzerinden aylık, iki ayda bir ödeme için 1 Nisan’da yapılacak tüketim ölçümünden sonra uygulanacak.

2 aylık dönem sonunda koronavirüs salgın durumu göz önüne alınarak kararın uzatılabileceği tartışılıyor.

Kuzey Kıbrıs Elektrik
Kuzey Kıbrıs Elektrik

KIB-TEK’ten Verilen Bilgiler

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumunun ise konuyla ilgili paylaşımı şu şekildedir;

Bakiye Borçtan dolayı, tüketicilere gönderilmiş olan kesme uyarı SMS mesajlarının 2. Bir duyuruya kadar dikkate alınmamasını ve bu süre içerisinde Birikmiş Tüketim alacaklarından dolayı herhangi bir kesme işlemi yapılmayacağını.

Kıb-Tek venzelerinin 16-Mart-2020 tarihinden itibaren 2. Bir duyuruya kadar Tüketim ederi tahsilatı yapmayacağını. Veznelerde bulundurulacak nöbetcilerin sadece Depozit İşlemleri – Yeni Kayıt –Depozit İadesi ve Proje İşlemleri Bedellerinin Tahsilatının yapılacağını.

Tüketim tutarı ödemelerinin aşağıdaki kaynaklardan yapılması gerektiğini belirtiriz.

Özellikle yeni uygulamamız olan Ön Ödemeli (Prepayment) Sistemin İşlem yoğunluğunu en aza indirmek amacı ile Kiraci ve Öğrenci işlemlerinde tercih edilmesini önermekteyiz.

Kibtek Mobil (IOS ve Android) uygulaması ve Web (www.kibtek.com), Telefon ve Kimlik bilgileri güncel olan aboneler tarafından kullanılabilmektedir.
Tüm Merkez ve Ambar Şubelerimizde konumlanmış Ödeme Makinelerimiz.
Pratik ödeme kanalımız https://faturaode.kibtek.com ile tüm hesapların ödenebilir olduğu
Tüm TC – Yerel Bankalar ve Köy Kooperatiflerinde var olan On-Line ödeme sistemimiz devrede olacaktır.

Yaşanacak gelişmelere göre tekrardan duyuru yapılacaktır.

KIB-TEK ile yapılan görüşmede, henüz böyle bir gelişme olmadığı, herhangi bir gelişme olması halinde sosyal medya üzerinden bildirileceği bilgisi verildi. KIB-TEK de sokağa çıkma yasağı sürecinde hizmet vermeye devam eden kurumlardan bir tanesi.

KKTC KIBTEK
KKTC KIBTEK

KIB-TEK’ten De Bir Jest Gelecek Mi?

KIB-TEK, bu süreçte elektrik fatura ödeme işlemlerinde kolaylık sağlamış olsa da halkın faturayı ödeyecek parasının olmadığı öngörülmelidir. KKTC hükümet yetkililerinin, her daim vatandaşının yanında olduğu gibi bu zor günlerde de halkını koruyup kollamakta olduğuna inancımız sonsuz.

Umuyoruz ki KKTC’de de elektrik ücretleri için bir indirim yapılır. Zira vatandaşlar, sokağa çıkma yasağı uyarınca, çalışamıyor, para kazanamıyor, dolayısıyla elektrik borçlarını ödeyecek parayı bulamıyorlar.

Dünyadaki tüm ülkelerin aynı zorluklar ile mücadele ettiğini, ekonomik kriz pastasından herkesin birer dilim aldığını hatırlatmakta fayda var. Öyle ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak korona virüs salgınının yarattığı gerek ekonomik gerek sağlık sıkıntılarını en hafif şekilde atlatmaktayız.

Bu süreçte halkımızın sakin olmalı, devletimize ve kurumlarımıza güvenmelidir. Böyle zor günlerde birlik olmak, beraberlik çerçevesinde kalmak önemli bir etken. Bugüne kadar olduğu gibi bugün de yetkili kurumlarımızın, halkımızın yanında olacağından, bu zor günleri hep birlikte atlatacağımıza canı gönülden inanmaktayız.

HANTA virüsü

Korona Virüsünden Sonra Bir De HANTA VİRÜSÜ İlk Ölümünü Verdi

Henüz uzun süredir Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 korona virüsünden kurtulamamışken, Çin’de Hanta adı verilen yeni bir virüs türedi bile.

Geçtiğimiz günlerde Çin’de sokak satıcılığı yapan Kim Chan Yhouya isimli vatandaş “ Korona virüs artık Avrupanın problemidir. Çin’de yine Masa hariç dört ayaklı her şeyi, gemi hariç yüzen her şeyi ve uçak hariç uçan her şeyi yemeye devam edeceğiz “ demişti ve dediklerini yaptılar. Hal böyle olunca yeni virüs gecikmedi!


Çinin Yunnan kentinde bu kez “Hanta virüs” isminde yeni bir bulaşıcı virüs çıktı.

Çinin yunnan eyaletinde bir kişinin otobüs seyehati sırasında hanta virüsü yüzünden hayatını kaybettiği öğrenildi. Otobüste bulunan 38 kişi karantinaya alındı. Panik yaratan bu virüsün ise fare ve sincap gibi kemirgenleri yemekten insana geçtiği öğrenildi. Bu virüsün yayılmasının ne derecede olacağı ise..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir