Zayıflamak İçin Spor

KANDIRILMIŞIZ! Zayıflamak İçin Spor Gerçekten Gerekli Mi?

Zayıflamak zorlu diyetler ile bile bazen başarılamayan bir şey. Özellikle belli bir dönem içinde hızlı bir şekilde alınan kilolar, zamanla verilmekte zorlanılabiliyor. Zayıflamak için spor yapmak da oldukça yorucu

Bunun önüne geçmek için, hızlı kilo alımına dikkat etmek son derece önemli. Kilo aldıktan sonra artık bu konuda yapabileceğiniz tek şey, aldığınız fazla kiloları vermektir.

Zayıflamak için pek çok farklı yöntem var. Fakat bu yöntemler çoğunlukla bölgesel zayıflama ile ilgisi olmayan, kütlenizi bir bütün olarak düşürmeyi hedefleyen yöntemler. Zayıflamak için spor ise, kütlesel olarak değil, hem bölgesel hem de bütünsel bir sıkılaşmaya yarıyor.

Zayıflamak İçin Diyet
Zayıflamak İçin Diyet

Sadece Diyet Yaparak Zayıflamak Mümkün Mü?

İnsanların zayıflamak için tercih ettiği ilk şey, diyet yapmaktır. Çünkü kilo almamıza sebep olan şeyin aşırıya kaçılmış yiyecekler olduğunu bildiğimizden diyet yaparak bunu tam tersine çevirmeyi hedefleriz. Fakat tek başına diyet yaptığınızda bölgesel olarak pek de başarılı sonuçlar alamayabilirsiniz.

Örneğin göbeğinizden şikayetçiyseniz, yalnızca diyet yaptığınızda vücudunuzun her yerinden eşit kilo verirsiniz ve göbeğinizin erimesi çok daha uzun bir zaman alır. Bununla birlikte de ağır diyetler sizi fazlasıyla yorar ve “ben kilo veremeyeceğim” düşüncesine itebilir. Bu yüzden tek başına diyet yaparak zayıflamak mümkün olsa da çok fazla önerilmez.

Zayıflamak İçin Spor Yapmak
Zayıflamak İçin Spor Yapmak

Sadece Spor Yaparak Zayıflamak Mümkün Mü?

Özellikle de kas yapmayı hedefleyen insanların zayıflamak için ilk başvurduğu yöntem, spor yapmaktır. Spor yapmak sağlık açısından ciddi anlamda faydaları olan bir şeydir. Bu da bize spor ile birlikte birçok şeyi başarabileceğimiz düşüncesini getirir ki pek de haksız bir düşünce değildir bu.

Sadece spor yaparak zayıflamaya çalıştığınızda, sporda saatlerce uğraşarak yaktığınız kalorileri, bir öğünde alırsınız. Böyle olunca da yaptığınız sporun çok büyük bir faydasını göremeyebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için spor yaparken aynı zamanda yediklerinize de dikkat etmeniz gereklidir. Aksi taktirde spor ile kendinizi boşu boşuna yormuş olursunuz.


Diyet İle Zayıflamak İçin Spor Arasında İlişki

Spor ve diyet, birlikte büyük işler başarabilen fakat tek başlarına çok da güçlü olmayan iki zayıflama yöntemidir. Çoğu insan da bu hataya düşerek, sadece diyet ile ya da sadece spor ile zayıflamayı hedefliyor. Sadece spor ya da diyet ile zayıflamak tabi ki de mümkün. Fakat bunu başarmanız oldukça uzun sürecek ve zorlu bir uğraş gerektirecektir.

Diyet ve sporu birlikte yaptığınızda, inanılmaz etkilerini daha ilk haftadan hissetmeye başlayacaksınız. Özellikle de spor yaptığınızda kazanacağınız özgüven, sizi büyüleyecek ve çok daha cesur bir insan haline geleceksiniz. Zayıflamak için yola çıktığınızda tek hedefiniz zayıflamak olmasın. Zayıflarken vücudunuzu sıkılaştırmayı da hedefleyin. Böylece kendinizi çok daha fit ve sağlıklı hissedersiniz.

Spor Şart Mı
Spor Şart Mı

Güzel Bir Vücutla Zayıflamak İçin Spor Şart Mı?

Güzel bir vücut için spor şart mı sorusu, şu günlerde en çok konuşulan konulardan. Zayıflamak için spor yapmayı tercih etmeyen insan sayısı bir hayli fazla. Sadece sağlıklı beslenerek, uzun uğraşlar sonucu da olsa spor yapmayan güzel bir vücuda sahip olmak çok mu zor, tam bir tartışma konusu. Aslında bu sorunun cevabı, ne kadar kilo vermeniz gerektiği ile ilgilidir.

Eğer çok fazla kilo aldıysanız ve bu kiloları vereceğinize inanıyorsanız, aynı zamanda basit de olsa spor yapmanız şarttır. Zayıflamak içi spor yapmak istemiyor olabilirsiniz ama sadece diyet ile çok fazla kilolar verirseniz, vücudunuzda sarkıklıklar olacaktır. Aynı zamanda konumuz güzel vücut ise, sadece zayıflamak değil, aynı zamanda spor da yapmak gerekir.

Eğer çok fazla kilonuz yoksa yalnızca 5-6 kilo fazlalığınızı vermek istiyorsanız ise zayıflamak için spor, olmazsa olmaz değildir. Sağlıklı bir beslenme ile yavaş yavaş fazla kilolarınızı verebilirsiniz ve vücudunuz kendini kolay bir şekilde toparlar. Elbette spor da yaparsanız çok daha güzel bir vücuda sahip olursunuz fakat spor yapmayı kesin olarak istemiyorsanız, yapmak zorunda olmadığınızı da bilmeniz gerekir.


Zayıflarken Sağlığınızı Gözden Çıkartmayın!

Zayıflamaya çalışırken yapılan hataların en büyüklerinden biri de sırf zayıflamak uğruna sağlığı hiçe saymaktır. Zayıflamak için spor her ne kadar sağlıklı ise zayıflamak için sağlığı hiçe saymak da bir o kadar yanlıştır. İnsanlar, sahip oldukları vücut gereği, yapabileceğinden fazla kilo verdiklerinde, istenmeyen görüntüler ve sağlıksız bir bünye ortaya çıkabilir. Bu nedenle zayıflamayı gözünüze kestirip diğer tüm şeyleri gözden çıkartmanız, yapabileceğiniz en yanlış hareket olacaktır.

Kilo verirken bağışıklık sisteminiz de zayıflar. Bu yüzden sık sık hasta olabilir hatta bedeninizde kalıcı hastalıklar bırakabilirsiniz. Bu yüzden kilo verirken kendinize çok dikkat etmeli ve yavaş yavaş, metabolizmanızı ve bağışıklık sisteminizi sarsmadan kilo vermelisiniz. Özellikle hızlı kilo vermeyi denediğiniz dönemlerde bol bol vitamin almayı ihmal etmeyin. Bu vitaminleri ilaçlar ile değil, meyveler ile almanız gerekiyor.

Zayıflamayı hedeflediğiniz dönemlerde meyveleri ve sebzeleri yemekten çekinmeyin. Mümkün olduğunca fazla vitamin ve mineral alın. Böylece vücudunuz fazla kilolarını kaybederken bağışıklık sisteminize de veda etmesi gerekmez. Sağlıklı kilo vermeniz de bu şekilde mümkün olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir