KIB-TEK’ten Elektrik Faturalarına %15 KOŞULLU İndirim

Koronavirüs etkilerini hem sağlık hem ekonomik koşullarda göstermeye devam ederken, birçok ülke, elektrik, su gibi temel ihtiyaç sayılabilecek giderlerin fatularalarının tamamını ücretsiz yapmış ekonomik sıkıntı yaşayan ülkelerde ise belli bir miktar indirim sağlanmıştı. Tüm bunlar olurken ise henüz KIB-TEK’ten indirim ile ilgili bir bilgi verilmiyordu. O bilgi sonunda geldi. KKTC’de elektriklere 2 aylık süre için indirim yapılacak.

KIBTEK’in yayınladığı açıklamada, bakanlar kurulu tarafından onaylanan nizanname ile birlikte Nisan-Mayıs 2020 dönemleri için elektrik faturalarında “Özel indirim” başlığı altında bir indirim uygulanacak.


Elektrik Borcu Olanlara İndirim Uygulanmayacak!

KIB-TEK’in yayınladığı açıklamada, elektrik faturasının tamamını peşin ve eksiksiz ödemeyen tüketiciler, bu indirimden yararlanamayacak. Bu kural ise insanlarda kafa karışıklığına neden oldu. Özellikle ekonomik durumu düşük olduğu için elektrik faturasının tamamını ödeyemeyeceğini söyleyen insanlar, o zaman bu indirim ekonomik durumu düşük olanları düşünerek yapılmamış. Parası olan adamın zaten bu indirime ihtiyacı olmaz şeklinde düşüncelerini iletiyor.

Devre 2020/05- Devre 2020/06)belirtilen tüketim toplamına %15 indirim uygulanacaktır ve bu indirim faturada “Özel İndirim” başlığı altında gösterilecektir. 

 Tüketicilerin son ödeme gününde ilgili devre fatura toplamını peşin ve eksiksiz ödememesi halinde ödeme tutarları kontrol edilecek ve yapılan %15 lik indirim bir sonraki faturaya BORÇ olarak kaydedilecektir.

Yani döneminde tamamı ödenmeyen elektrik faturalarına uygulanan %15lik indirim tutarını sizden bir sonraki ay alacaklar. Bu da demek oluyor ki aslında bu durumda olan tüketiciler için indirim uygulanmayacak, sadece erteleme sağlanacak.

KKTC elektrik indirimi

İşte KIB-TEK Tarafından Yapılan Açıklamanın Tamamı

Kıb-Tek Tüketim Faturalarında Uygulanacak İndirim İşlemi Hakkında Duyuru!

Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan Nizamname kuralları uyarınca,Nisan-Mayıs-Haziran 2020 aylarında çıkacak enerji tüketim faturalarında (Devre 2020/04- Devre 2020/05- Devre 2020/06)belirtilen tüketim toplamına %15 indirim uygulanacaktır ve bu indirim faturada “Özel İndirim” başlığı altında gösterilecektir. Tüketicilerin son ödeme gününde ilgili devre fatura toplamını peşin ve eksiksiz ödememesi halinde ödeme tutarları kontrol edilecek ve yapılan %15 lik indirim bir sonraki faturaya BORÇ olarak kaydedilecektir. Kısmi veya geç ödemeler dikkate alınmayacaktır.

Bu uygulama sadece yukarıda belirtilen devreler için geçerli olacaktır.

TÜKETİCİLERİMİZİN BELİRTİLEN HUSUSLARA DİKKAT ETMESİNİ ÖNEMLE RİCA EDERİZ

One Reply to “KIB-TEK’ten Elektrik Faturalarına %15 KOŞULLU İndirim”

  1. Mart Ayındayız MART….Nisan Mayıs Şöyle Dursun Hele.ònce Ìndirimli Sonrada Òdemezsen Bindirimlimi ..Ne Kadar Gün Çalişilmiyorsa O Günler FATURA Kesilmesin Nolacak Yani Zarar mı Edecek Sayın KIB_TEK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir