Kıbrıs Gezilecek Yerler

Kıbrıs, dünyanın en güzel ülkelerinden birisidir. Güneşiyle, deniziyle, neşesi ve eğlencesiyle ve de gezilecek yerler iyle tam bir yaz tatili bölgesi. Maldivlere gitmeyi hep hayal ediyor ama o kadar parayı bulamıyorsanız sizin için çok daha uygun fiyatlı bir alternatiftir Kıbrıs.

Kıbrıs’ın en güzel avantajlarından birisi, Türk Parası kullanıyor olmasıdır. Böylece Kıbrıs’a tatile geldiğinizde herhangi bir döviz karmaşası yaşamazsınız. Üstelik Kıbrıs’ta fiyatlar, Türkiye standartlarında olduğu için, maddi anlamda çok fazla zorlanmayacaksınız.

Kıbrıs’a tatile gelmeyi düşünüyorsanız oldukça yararlı olan Kıbrıs Vize İstiyor Mu? makalesini de okuyabilirsiniz.

Lefkoşa, gezilmesi gereken yerler ve tarihi izler ile bezeli bir şehirdir. Eğer Kıbrıs’a tatile gelmeyi düşünüyorsanız, Lefkoşa’ya da bir göz atmayı düşünebilirsiniz. Başkent olmanın verdiği bir resmiyet ve gri görünüm hakim Lefkoşa’da. Bu yüzden gelmenizin kesinlikle gerektiği bir yer diyemeyiz fakat eğlenceli mekanlara sahip. Üstelik Lefkoşa’da gezmeniz gereken yerler birbirine çok yakın ve ulaşımı kolaydır.

Lefkosa Surlarici
Lefkosa Surlarici

1. SURLARİÇİ

Lefkoşa’da yoğunluğun en fazla olduğu bölgelerden birisidir Surlariçi bölgesi. Özellikle 3 büyük lisenin yan yana sıralandığı bu bölgede, insanların büyük çoğunluğunu gençler oluşturuyor. Surlariçine girerken kendinizi ortadoğu şehirlerinden birinde hissedebilirsiniz ilk başta. Taş yapıların arasında gezip Kıbrıs’a has kahvehaneleri, Kıbrıs insanını en iyi tanıyabileceğiniz muhteşem dükkanları ile sanki tarihini hiç kaybetmemiş hissi veriyor. Surlariçinde bir yerde oturup kahve içebilir ve bu tarih kokan sokaklarda, kendinizi Osmanlı Dönemi Kıbrıs’ında hissedebilirsiniz. 

Lefkosa Buyukhan
Lefkosa Buyukhan

2. BÜYÜKHAN

Büyükhan, Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesinde bulunan, tarihi mekanlarından biri diyebiliriz. Güzel bir görünümü ve heyecan verici bir havası var. Büyükhan’a geldiğinzde kendinizi 100 yıl geçmişe gitmiş gibi hissediyorsunuz. Etraftaki insanların hareketleri, Büyükhanın zarafet ve büyüklüğü sizi büyülemeye yetecektir.

Lefkosa Barbarlık Müzesi
Lefkosa Barbarlık Müzesi

3. BARBARLIK MÜZESİ

1960’lı yıllarda, Kıbrıs’ta iki kesim birbirleriyle aynı yerde yaşıyor ama  savaş içindeydi. Türkler ve Rumlar, aynı bölgede sürekli yüz yüze yaşamalarına rağmen zamanla ortaya büyük bir ırkçılık, kin ve nefret hakim oldu. Rumlar, Kıbrıslı Türklere, İnsanlığa sığmayacak, ahlaksız, utanmaz ve hadsiz saldırılarda bulundu. Bunlardan bir tanesi de Kanlı Noel olarak adlandırılan gecede yaşandı. Kıbrıs Türk komutanlarından Binbaşı Nihat İlhan, evde değilken, evine baskın düzenlendi. Eşi ve çocukları vahşide öldürüldü. Bunun üzerine evde hiçbir şeye dokunulmadı ve Rumların yaptığı bu barbarlığı herkesin görmesi için müze haline getirildi. Duvarlardaki fotoğraflar, kurşun izleriyle birleşmiş halde, banyodaki küvet kan içinde. Eğer siz de bir toplum ne kadar iğrenç ve vahşileşebilir öğrenmek istiyorsanız bu evi ziyaret etmelisiniz.

Lefkosa Selimiye Cami
Lefkosa Selimiye Cami

4. SELİMİYE CAMİ (Eski İsmiyle St. Sophia Katedrali)

Lefkoşa’nın ortasında, tarihten bir not gibi duran harika yapı. Etrafından geçerken başınızı kaldırıp baktığınızda gördüğünüz devasa yapı sizi hayrete düşürecek cinsten. Böyle güzel bir yapının cami olarak günümüzde de kullanılması, gurur verici bir olaydır. Eğer Lefkoşa’ya gelirseniz ziyaret etmenizi kesinlikle öneririm.

Girne'de Gezilecek Yerler

Kıbrıs bir anneyse Girne, onun en sevdiği çocuğu diyebiliriz. Girne’de gezilecek yerler yeterince fazla. Deniz havasının şehir boyunca hakim olduğu Girne’de yaşayan insanları da deniz şehrinde yaşamanın verdiği o huzur ve mutluluk sarıyor. Kıbrıs’a tatile gelmeyi düşünüyorsanız KESİNLİKLE Girne’de de konaklayın. Hatta süreniz kısıtlıysa sadece Girne’de kalmayı düşünebilirsiniz.

Girne Bellapais Manastırı

1. BELLAPAIS MANASTIRI

Bambaşka bir dünya gibi olan bir bölgedir bellapais. Bellapais manastırıysa bu bölgenin en güzel yeri. Yem yeşil ve bambaşka bir diyardan bahsediyoruz Bellapaisi ifade ederken. Mutlaka buraya da uğrayın.

st. hilarion kalesi
st. hilarion kalesi

2. ST. HILARION KALESİ

Dağın tepesinde bir kale! Çıkması zor ve yorucu. Arabayla dağın belirli bir yerine kadar geldikten sonra artık merdiven çıkmanız gerekiyor. Çıkmanız gereken merdivenler o kadar dik ve fazla ki en tepeye ulaştığınızda bacaklarınızdaki kaslar kendini belli etmeye başlıyor. Fakat tepe noktaya ulaştığınızda ayaklarınızın altında Girne’yi görüp sadece izlemek istiyorsunuz. Girne’yi izledikçe bacaklarınızdaki ağrılar bile bir keyife dönüşüyor. Kesinlikle gelmeniz gereken yerlerden bir tanesi St. Hilarion kalesidir. Bu arada Girne’deki hemen her yerden, Güneye doğru kafanızı çevirdiğinizde bu muhteşem kaleyi görebiliyorsunuz. Yaz geceleri ışıklarını yaktıklarında ise muhteşem bir görüntü kaplıyor dağın tepesini. Şehirden ulaşım biraz zor olabiliyor fakat araba ya da taksi ile rahatlıkla gidebilirsiniz.

Girne Yat Limanı

3. GİRNE YAT LİMANI

Girne’ye gelen birisi burayı mutlaka görmüştür. Eğer görmediyseniz size “Girne’ye geldiğinden emin misin?” diye sorma hakkını kendimde buluyorum :). Girne limanı olarak geçer burası. Girne’de dolaşırken yolunuz mutlaka buradan geçer. Özellikle yaz geceleri cıvıl cıvıldır. Kadıköy moda taraflarını andırsa da bambaşka bir limandır burası. Biraz yürüdükten sonra liman boyunca dizilmiş, yosun kokan kafelere oturup bir şeyler yemek isteyebilirsiniz. Taze balık yemek için de en iyi adres burası.

Girne Kalesi

4. GİRNE KALESİ

Kıbrıs’ın en ünlü yerlerinden birine geldik sonunda. Girne kalesi, genellikle Kıbrıs tanıtım broşürlerinde en önde yerini alır. Çünkü gerçekten devasa ve muhteşem bir yapıdır. Ayrıca Girne Limanının  tam karşısında yerini alıyor ve gece ışıkları açılınca, bir kaleye aşık olabileceğinizi anlıyorsunuz. Kıbrıs, tarihi boyunca hep savaşlarla, saldırılarla uğraşmış bir yer. Kıbrıs’ın tarihindeki en önemli ticari noktalardan biri olan Girne de tabi ki iyi savunulmalıydı. İşte bu yüzden bu kale inşa edildi. Yüz yıllar boyunca bir çok farklı uygarlık kalede kendi izini bıraktı. Kalede dolaşırken bir anda kendinizi Venedik ya da Osmanlı’da hissedebiliyorsunuz.

Karaoğlanoğlu Şehitliği

5. KARAOĞLANOĞLU MÜZESİ VE ŞEHİTLİĞİ

1974 barış harekatı yıllarından kalan acının bir yansıması olan bu yer, size Kıbrıs’ın acı dolu geçmişini gösterebilecek bir yer. Ziyaret edebilirsiniz ve şehitlerimiz için dua okuyabilirsiniz

Mavi Köşk
Mavi Köşk

6. MAVİ KÖŞK

Uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın gücüne hiç hayranlık duydunuz mu? Rum avukat ve mafya babası Paulo Paolides da Kıbrıs’ın escobarı gibiydi. İnşa ettirdiği bu mavi pencereli köşk, zekice ve zevkle döşenmiş durumda. O dönemlerde bu kadar teknolojik, dayanıklı ve bu kadar zarafetli bir yeri nasıl yaptırdığını anlamak güç. Mavi köşkün ismini aldığını düşünülen bir oda var. Bu oda mavi renkte bir çocuk odası. Bir deprem olduğunda, özel üretilmiş heykeli sarsıntıyla düşüyor ve ayarladıkları akustik sayesinde çıkan yüksek ses, tüm evde duyuluyor. Evdekiler hızla özel korunmalı bu mavi odaya koşuyor. Bu mavi oda, evden bağımsız yapılmıştır. Zaten evi gezerken odayla evin arasında bir oyuk olduğunu farkedersiniz

Karpaz'da Gezilecek Yeler

KKTC Zafer Burnu
KKTC Zafer Burnu

1. ZAFER BURNU

Zafer burnuz, Kıbrıs’ın en uç kısmında yer alan kısımdır. Buraya da gelmedik demeyin. Gerçekten çok güzel, şehrin dışında, huzurlu bir yer. Hafif serin bir havada giderseniz muhteşem bir gezi olur.

APOSTOLOS ANDREAS MANASTIRI
APOSTOLOS ANDREAS MANASTIRI

2. APOSTOLOS ANDREAS MANASTIRI

Zafer Burnunun çok yakınında yer alan bu manastır, İsa’nın havarilerinden Andreas adına yapılmıştır. Bu manastırın önemli olmasının temelinde bir dini inanış yatıyor. Bir inanışa göre, ada halkı su sıkıntısı çektiği dönemde Andreas gelerek, manastırın hemen yanında bastonunu yere vurarak oradan su çıkartmıştır. Buradaki su hala akmaya devam eder.

KKTC Altınkum Plajı
KKTC Altınkum Plajı

3. ALTINKUM PLAJI

Şehrin gürültü ve kargaşasından uzakta bir yer daha. Karpaz’ın ucuna ilerledikçe, dünyaca ünlü karpaz eşeklerini sağda solda kendi hallerinde takılırken görecek ve plaja indiğinizde karetta karettaların denizden gelip yuvalarına dönüşünü izleyebileceksiniz.

Mağusa'da Gezilecek Yerler

Salamis Harabeleri
Salamis Harabeleri

1. SALAMİS HARABELERİ

Bir zamanlar Kıbrıs’ın başkentliğini yapmış tarihi bir şehir. Antik kentlerden hoşlanan insanların sevebileceği ve gerçekten ilgi çekici bir yer burası. Salamis harabelerine geldiğinizde şunları göreceksiniz

  • Roma Jimnastik Salonu
  • Roma Tiyatrosu
  • Zeus Tapınağı
  • Salamis Krallarının Mezarları
  • Forum
NAMIK KEMAL MEYDANI
NAMIK KEMAL MEYDANI

2. NAMIK KEMAL MEYDANI

Namık Kemal’in Vatan Yahut Silistire isimli oyunu yüzünden Kıbrıs’a sürgün edildiğini biliyor muydunuz? Namık Kemal, yazdığı bu oyun ile 38 ay için Mağusa’ya sürgüne gönderilmiştir. Aslında bakarsanız en iyi eserlerine de burada imza attı. Mağusa’nın en turistik mekanlarından olan Namık Kemal meydanı, Namık Kemal’in zindanı, kafeler, restoranlar ve tarihi mekanlar ile eğlenceli bir yer.

LALA MUSTAFA PAŞA CAMİ
LALA MUSTAFA PAŞA CAMİ

3. LALA MUSTAFA PAŞA CAMİ (Eski Adı İle St. Nicholas Katedrali)

Lala Mustafa Paşa camisi, Naık Kemal meydanında yer alıyor. Lüzinyanlıların yaptığı bu yapı, Lefkoşa’daki Selimiye Cami ile aynıdır. Lala Mustafa Paşa caminin yanında ise adanın en yaşlı ağacı ünvanına sahip gümbez ağacı var.

Kapalı Maraş
Kapalı Maraş

4. KAPALI MARAŞ

Birleşmiş Milletlerin adadaki olaylara müdahale etmesiyle, her iki toplumun da istediği, adanın gözde şehri (otelleri ve sahiliyle turizm cennetiydi) kapatıldı. İki toplumun da girişi tam anlamıyla yasaklandı. Sadece özel izin ile kısa süreli girilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir