Kıbrısta yaşam

Kıbrıs Vize İstiyor Mu?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, yerli halkını, zamanında Osmanlının Türkiye’den göç ettirdiği Türk ailelerden oluşan, zamanla İngiliz kültürü, Rum kültürü derken kendine ait bir kültüre, kimliğe sahip olan halkın devletidir. Evet devletidir, KKTC bir şehir değildir. KKTC, bağımsızlığını tanıyan yegane devlet Türkiye Cumhuriyeti olan (Üzücüdür ki diğer ülkeler tarafından Kıbrıs Türk halkı adada işgalci durumundadır ve ambargodadır.) ekonomik olarak Türkiye’den her yıl düzenli bir şekilde yardım alan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların bazen çalışmak bazense tatil yapmak için sıklıkla ziyaret ettiği topraklardır.

Kıbrıs'a Gitmek İçin Nelere İhtiyacımız Var?

KKTC ile TC arasında yapılan anlaşma gereği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, KKTC’ye gümrük memurunun tanıyacağı süre için, pasaportsuz, vizesiz, sadece TC kimlik kartıyla giriş yapabilirler. 

Bunun yanı sıra otel rezervasyonu vb. belgeleri göstermenize çoğunlukla gerek yoktur. Fakat gümrük memurunun talep etmesi halinde gerekli belgeleri göstermek zorunluluğunuz vardır.

Adaya turistik amaçla gelen TC vatandaşları, gümrük memurunun vermiş olduğu (Genellikle 3 aydır) süre bitimine kadar, Türkiye’ye dönmek zorundadır. Daha fazla kalması gerektiği taktirde en yakın polis müdürlüğüne giderek, içerisinde bulunan muhaceret dairesinden ek süre talep edebilirler. 

Ek süre talep etmeksizin adada kalmaya devam etmeniz durumunda, adadan çıktığınız an size ceza kesilmekte ve bu oldukça yüksek olan cezayı ödemeden tekrar adaya girmenize izin verilmemektedir.


Kıbrıs Vize İstiyor Mu?

Adaya girişinizde eğer sadece kimlik ile giriş yapmayı düşünüyorsanız gümrük memuru tarafından size küçük bir form kağıdı verilir. Bu kağıdı doldurduğunuzda gümrük memuru mühür ve imzayı atıp size iade eder. Bu kağıdı kaybetmeyin. Çünkü adadan çıkış yaparken yine bu kağıdı kullanmak zorundasınız. Bu kağıt sizin adaya giriş ve çıkışınızın belgesidir. Pasaport ile giriş yapmadığınız için pasaporta basması gereken mührü bu kağıda basar.

Kıbrıs Vize

Eğer yurtdışına gidecek kadar çok paranız ya da vaktiniz yoksa, bir haftasonu kaçamağı için en ideal yerlerden birisidir Kıbrıs. Hem güzel bir hava değişikliği hem de enerjinizi yerine toplayacağınız eğlenceli bir kaç gün geçirip geri dönebileceğiniz harika bir tatil olacaktır. Kıbrıs’ta konaklama ve otel fiyatları ciddi anlamda yüksek olduğunu söylemeliyim yine de. Burada pansiyon kültürü ne yazık ki fazla gelişmiş değil. Burada çoğunlukla 5 yıldızlı oteller var ki her biri gecelik 300-400 TL istiyor.

Yine de genellemeye baktığınızda bir yurtdışı tatilinden çok daha ucuza denk geleceğinden eminim. Ayrıca Kıbrıs hakkında farklı bilgilere de sitemizden ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir