KIBRIS YURTDIŞI MI

Kıbrıs YURTDIŞI Mı? KKTC Yurtdışı Mı?

Tuhaf bir soru olan Kıbrıs yurtdışı mı sorusunu pek çok kez duydum. Türkiye’de yaşayan insanların bir kısmı Kıbrıs’ı bambaşka bir ülke olarak bilirken, diğer bir kısmı ise Türkiye’ye dahil bir şehir gibi sanıyor. Bu yanlış anlamalara bir son vermek, Kıbrıs yurtdışı mı sorusuna yanıtı aşağıya bırakıyoruz.


Kıbrıs, Türkiye'nin Bir Şehri Değildir

Kıbrıs, Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında olan farklı bir ülkedir. Öncelikle bunu bilmemiz gerekli. Yani Kıbrıs Türkiye’nin bir şehri değildir. Kıbrıs’ın Türkiye’nin bir şehri gibi bilinmesinin temelinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının adaya kolayca girmesi yer alıyor. 

Kıbrıs, Türkiye ile Alakasız Bir Ülke Değildir.

Bir diğer yanlış düşünce de Kıbrıs’ın, Türkiye ile alakasız bir ülke olması yönündedir. Kıbrıs, barış harekatı ile rumların işkencesinden Türkiye Cumhuriyeti askerlerince kurtarılmış, Kıbrıs Türklerinin yaşadığı yerdir. Kıbrıs’ın resmi olarak garantör devletlerinden biri olan Türkiye, Kıbrıs’ın, Kıbrıslı Türklerin bağımsızlığına vermesi çok önemli ve unutulmaması gereken sorumluluktur. Bunun yanı sıra adanın kuzeyinde yaşayanlar ise zamanında Osmanlının yerleştirmiş olduğu Türklerdir. Yani tıpkı Azerbeycan gibi 2 devlet tek millet politikası esastır. Bu yüzden de Kıbrıs, Türkiye ile alakasız bir ülke de değildir.

Sonuç olarak Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC aynı millet olsa da, ayrı birer ülkedir ve KKTC, Türkiye’ye göre yurtdışı sayılmaktadır. Bir havalimanına gittiğinizde Kıbrıs’a uçmak için Yurtdışı portalına ulaşmanız gerekir.

Kıbrıs'ta özgürce yaşayabilmenin, bağımsız bir ülkeye sahip olmanın, düşmanın işkencelerine karşılık verebilmenin Kıbrıs halkında yarattığı gurur ve sevgi pahabiçilmezdir. O gün Rumların, Kıbrıs halkına yaptıkları işkenceler, Kıbrıslı kadınlara yapılan tecavüzler, erkeklere yapılan haksız, sorgusuz katletmeler, tüm dünya tarafından sadece izlenirken Türkiye Cumhuriyeti bize sahip çıkmış ve Türk milletinin hangi devlet olursa olsun, aşağılanamayacak kadar yüce olduğunu tüm dünyaya kanıtlamıştır. Sonrasında, Kıbrıs halkına tecavüze susan avrupalı devletler, Türkiye'nin garantör devlet hakkını kullanarak adadaki Türkleri kurtarmasını bir işgal olarak adlandırmış ve kınamıştır. UNUTMAMAK GEREKİR! Bizler Türküz. Bizi yalnızca bizler kurtarır, bizler güçlendiririz. Türklüğün yüceliğini sonuna kadar yaşayan Kıbrıs halkı ise yapılan bu kahramanlığı her zaman hatırlayacaktır, eminiz.
Kıbrısta Biz
Editor

Etiket Bulutu

kıbrıs yurtdışı mı?, KKTC Yurtdışı mı? Kıbrıs Türkiyenin şehri mi?, KKTC türkiye arasındaki ilişki, Kıbrıslılar Türk mü? KKTC yerli halkı, Kıbrıs Türkleri, Kıbrıslılar Türk mü? Yüce Kıbrıs Türk halkı, bağımsız Kıbrıs, Bağımsız KKTC

One Reply to “Kıbrıs YURTDIŞI Mı? KKTC Yurtdışı Mı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir