Kıbrıs_hakkında_bilinmesi_gerekenler

Kıbrıs’a Gitmeden Bilinmesi Gereken İlginç 7 Şey – 2019

Kıbrıs, sıcak, yaz günlerinin muhteşem havasını taşıyan, tatil için değerlendirilmesi gereken yerler arasından en iyilerinden biri olan ülkedir. Peki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi edinmek ister miydiniz?

Kıbrıs tarihi ile eğlenceli Kıbrıs geceleri ile İngilizlerin ve Türklerin bir araya gelerek oluşturduğu çok kültürlülük ile bambaşka bir ülkedir. Bu güzel ülke Kıbrıs’ı daha iyi tanımak için hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler var tabi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi

1.     Kıbrıs’a Sadece Kimlik İle Gidebilirsiniz.

Kıbrıs, Türkiye Cumhuriyeti için yurtdışı sayılsa ada T.C. ile K.K.T.C arasındaki yasal düzenlemeler sayesinde, yanınızda pasaporta dahi ihtiyaç duymadan direkt olarak Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınız ile giriş yapabiliyorsunuz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi toplarken ulaşabileceğiniz en güzel şey ise şüphesiz bu durumdur.

3 aya kadar adada turist izni ile birlikte size verilen bir evrağı yanınızda taşımanız şartıyla, pasaport kontrol noktasında size tanınan izin süresince adada kalabiliyorsunuz. Bu izin, çalışmanıza müsaade vermemektedir. Çalışmak için, Türkiye’ye dönüp, iş yerinin davetiyle adaya girmeniz gereklidir. Bu işleme “Ön İzin” denir.

Kıbrıs Para Birimi: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi
Kıbrıs Para Birimi: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi

2. Kıbrıs’ta Resmi Para Birimi Türk Lirası’dır.

İnternette pek çok kez Kıbrıs Lirası görmüş olabilirsiniz. Fakat Kıbrıs’ın resmi para birimi Türk Lirasıdır. Eğer yanınızda dolar, euro, sterlin bulunuyorsa da dert etmeyin. Kıbrıs genelinde neredeyse her noktada döviz de geçerlidir.

Hatta çağırdığınız yemeği ya da bakkal alışverişinizi bile sterlin gibi bir döviz ile ödeyebilirsiniz. Kıbrıs geceleri bu kadar eğlenceliyken ve döviz ofisleri de akşamları kapandığında biraz eğlenmek için kredi kartınızı ya da dövizlerinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi

3. Türkiye’dekinin Aksine Yaya Geçitlerinin Bir Anlamı Vardır.

Türkiye’deki yollarda ne yazık ki “yaya geçidi” kavramı neredeyse hiç kullanılmaz. Yaya geçidinin kendisi vardır fakat bu kurallara uyan tek bir sürücü bulamazsınız. Kıbrıs’ta yaya geçitlerine büyük oranda saygı duyulur ve karşıdan karşıya geçeceğiniz zaman araçlar sizin geçmenizi bekler ve siz geçerken anında durur.

Ayrıca karşıya geçmek için kimsenin koşmadığını fark ettiğinizde de çok şaşıracaksınız. Çünkü yaya geçidi kuralları gereği yayalar, normal yürüyüş hızında karşıdan karşıya geçebilir. Araçlar, yayaların geçmesini beklemek zorundadır. (Yine de siz bu kuralı bilmeyenlere karşı karşıdan karşıya geçerken dikkatli olun.).

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi: Kıbrıs tarihi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi: Kıbrıs tarihi

4. Kıbrıs Güzellik Tanrıçası Afrodit’in Doğduğu Yerdir.

Kıbrıs’ın güzelliğinin, Yunan mitolojisinde aşk ve tutkunun tanrıçası olan Afrodit’ten aldığını duydunuz mu? Afrodit, henüz tanrıça olmadan önce batı Kıbrıs başkenti olan Paphos yakınlarındaki bir adada doğmuştu. Burası, Roma döneminden kalma onlarca antik tiyatro, saray, yerleşke ve kale gibi arkeolojik kalıntıları bünyesinde barındırıyor. Ayrıca M.Ö. 4. Yüzyıla kadar uzanan tarihi ile ünlü Krallar Mezarlığı’nın büyük bir kısmı da burada yer alıyor.

5. Avrupa Kıyafet Kültürüne Hakim

Kıbrıs’ta giyim tarzı, Avrupa’ya yatkın durumda. Türkiye’de çok fazla görülmeyen bir giyim tarzı hakimdir. Genellikle adanın sıcaklığı nedeniyle rahat kıyafetler tercih ediliyor. En çok tercih edilenler arasında şort-tişört birleşimi yer alıyor.

Kıbrıs Priz
Kıbrıs Priz

6. İngiliz Tipi Elektrik Prizleri Kullanılır

Dünya üzerinde en güvenli prizlerden biri olan İngiliz tipi olarak da bilinen 3 girişli 240 voltluk elektrik prizleri kullanılıyor. Bu prizlerde yan yana olan iki boşluk, elektrik kaynağıyken üstteki boşluk tamamen güvenlik ve topraklama amaçlıdır.

Üstteki deliğin içindeki mekanizma sayesinde üstteki deliğe bir şey itilmeden, alttaki elektrik bölmeleri açılmaz. Bu da çocukların ellerini prizlere sokmalarını tamamen engeller. Bunun yanı sıra üçlü fişinizi bu prizlere soktuğunuzda, üstteki kısım topraklama görevi görerek çok daha güvenilir bir elektrik sistemi yaratır.

7. İçki Kontrollü Tüketilirken Uyuşturucuya Tamamen Karşılar

Kıbrıs’ın belki de en güzel yanlarından biri, içki konusunda insanlar genellikle bilinçli. Kıbrıs’ta sarhoş birine kolaylıkla rastlamazsınız. Buna rağmen nüfusun büyük bir kısmı alkol tüketiyor. Kontrollü alkol tüketiminin aslında ne kadar da güvenilir olduğunu gösteren bir davranış.

Kıbrıs’ta uyuşturucu kullanımına karşı çok büyük bir tepki gösterilir. Uyuşturucuya sıcak bakmayan halk için, sarhoş olmak ya da uyuşturucu kullanmak oldukça utanç verici bir durumdur. Bu yüzden sarhoş olmamaya da özen gösterirler.

Girne Harbour - Yat Limanı
Girne Harbour - Yat Limanı

8. Kıbrıs’ta Türkçe Anadil Olarak Kullanılıyor

Kuzey Kıbrıs’ta anadil, Türkçe’dir. Bu nedenle buraya gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı turistler dil konusunda zorluk çekmiyor. Bunun yanı sıra Kıbrıs’ta İngilizce bilenlerin sayısı nüfusun büyük bir kısmını oluşturuyor.

Özellikle İngiliz turistleri misafir eden Kıbrıs’ta, İngilizce konuşan birileri rahatlıkla bulunabilir. Bunun yanı sıra Kıbrıs yerli halkı bunların yanı sıra Yunanca da biliyor.

Kıbrıs Trafik
Kıbrıs Trafik

9. Trafik Soldan Akar: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi

Kıbrıs’ta trafik İngiliz tipi denilen “Sol” taraftan akan trafiktir. Türkiye’de kullanılan Amerikan trafik diye adlandırılan sağdan akan trafiğin tam tersi olan bu trafik, ilk geldiğinizde sizi uzun bir süre şaşırtacak ve karşıdan karşıya geçerken büyük ihtimalle sizi zorlayacaktır.

Kıbrıs’ta, Girne gibi bir sahil şehirlerindeyseniz, çok kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz bir çok deniz bulunuyor. Bu sayede yüzmek istediğinizde uzun süre nereye gidelim diye düşünmek yerine direkt gidip girebiliyorsunuz.

 

2019 Duty Free Alkol Sınırı Ve Duty Free Hakkında Her Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir