Kıbrısa gitmeden bilinmesi gerekenler

Kıbrıs’a Tatile Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Kıbrıs, özellikle Türk vatandaşları tarafından, hem vizesiz giriş imkanı hem de aynı dil, aynı para birimi kolaylıkları ve bunun haricinde bambaşka bir kültür ve medeniyete sahip bir ülke olması nedeniyle oldukça fazla tercih ediliyor. Bu yazıda ise Kıbrıs’a tatile gitmeden önce bilmeniz gerekenleri listeledik

İnsanların yurtdışında bir ülkeye gideceklerinde en çok merak ettiği soruların başında gelir o ülkede ne kadar para harcayacağı. Bu nedenle bilmeniz gereken en önemli şeylerin başında maliyet geliyor. Kıbrıs, Türkiye’ye göre bir tık daha pahalı bir ülke. Ekonominin dibe vurduğu şu günlerde, ithalatının çok yüksek bir kısmını Türkiye’den yapan Kıbrıs’ta da aynı düzeyde enflasyon izleri gözüküyor tabi ki. Yine de Kıbrıs, diğer ülkelere göre hala uygun fiyat avantajını koruyabilen bir ülkedir. Kıbrıs’ta yeme içme maliyeti, Türkiye’deki ile neredeyse aynıdır. 

Kahvaltı için 30 TL

Öğle yemeği için 20 TL

akşam yemeği için 30 TL 

fazlasıyla yetecektir buraya tatile geldiğinizde. Tabi daha uygun fiyatlı takılmak isterseniz bu fiyat yarı yarıya düşer. Yani rahat ahat yemek yerseniz günde 80 TL harcayacaksınız. Bu fiyat gerçekten iyi. Çünkü Türkiye’de bir tatil gününde, kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği 100 TL’ye yakın tutabiliyor şehre göre. Yine de daha geniş kapsamlı Kıbrıs Pahalı Mı? Yazımıza göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Ercan Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Kıbrıs'ta Taksiciler hareketinden

Kıbrıs’ta yolcular için tek bir havaalanı kullanılıyor. O da Lefkoşa’da bulunan ERCAN INTERNATIONAL AIRPORT . Ercan havalimanından şehirlere ulaşımda büyük çoğunluk servisleri tercih etse de az sayıda insan taksiyi de kullanabiliyor.


Ercan Havalimanından Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım

Ercan Havalimanından Girne’ye taksi yaklaşık 200 TL’dir. başkent Lefkoşa’ya da yaklaşık 120 TL civarı bir fiyata götürmekteler. Kıbrıs’ın 2. turistik yeri olan Mağusa’ya ise fiyat biraz daha pahalıya gelir. Fakat Kıbrıs’taki lüx taksileri denemenizi tavsiye ederim kesinlikle. Havalimanının önünde karşılaşacağınız son model mercedes taksi manzarası tüm ülkede hakim. Yani Kıbrıs’ta taksiye binmek isterseniz son model mercedeslere bineceksiniz. Türkiyedeki gibi eski tip araçlara değil.

Ercan Havalimanından Girne’ye – Mağusa’ya – Lefkoşa’ya Otobüs ile Ulaşım

Ercan havalimanından şehir merkezine gitmek için en çok tercih edilen yöntem de otobüs ile seyehat etmektir. Ercan havalimanından çıktığınız an hemen sol tarafa 200 metre kadar yürüdükten sonra KIBHAS (Kıbrıs Havayolu Servisi) durağını göreceksiniz. İçeri girip biletinizi aldıktan sonra (Girne için 21 TL, Lefkoşa için 19 TL, Mağusa için 25 TL güncel fiyatlar) belirtilen saatte otobüs kalkar. Otobüsler klimalı ve oldukça konforludur. Bu konuda da içiniz rahat olsun. Çünkü uzun ve sıkıcı bir yolculuktan sonra böyle küçük detaylar bile insanın canını sıkabiliyor.

Ayrıca servis saatlerini bu siteden kontrol edebilirsiniz


Kıbrıs'ta Otel Fiyatları Ne Durumda?

Kıbrısta nerede kalınır

Kıbrıs’ta otel fiyatlarını elbette güncel olarak, tatil sitelerinden kontrol edebilirsiniz. Fakat şunu söyleyebilirim ki çıkan tablo sizi korkutmaya yetecektir. Çünkü Kıbrıs’ta pansiyon ve düşük yıldızlı otelcilik kültürü neredeyse hiç yok. Kıbrıs’taki otellerin çok büyük bir kısmı 5 yıldızlı, ultra lüx otellerdir. Bu yüzden de gecelik oda fiyatları 300-400 hatta çok daha fazla miktarlara çıkabiliyor. Eğer daha uygun fiyatlara daha güzel yerlerde kalmak istiyorsanız size tam istediğiniz gibi bir fikrim var: Gecelik Ev Tutmak.

Kıbrıs’ın en güzel yerinde, denize sıfır bir villada çok uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz. Hatta instagramda story attığınızda arkadaşlarınız orada kalacak parayı nerede buldun? diye sorabilir. Çünkü oldukça lüx villalar çok uygun fiyata hizmet vermekte. airbnb.com üzerinden yapacağınız gecelik ev araştırması ile şahane evleri çok uygun fiyata bulabilirsiniz.

Etiket Bulutu

kıbrıs otel pansiyon, kktc oteller listesi, kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti otelleri, kıbrısa gitmeden önce, kktc gezi rehberi, KKTC’ye gitmeden önce bilinmesi gerekenler, Kıbrıs’ta neler yapılır?, Kıbrıs’ta nerede kalınır?, Kıbrıs tatili hakkında bilgiler, KKTC tatil, KKTC bilinmesi gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir