Kıbrıslılar Türkleri Seviyor Mu

Kıbrıslılar Türkleri Neden Sevmez?

Kıbrıslı Türklerin, Türkiye Türklerini sevmediği ile ilgili çok ciddi bir söylenti dolaşır dilden dile. Peki bu gerçeği ne kadar yansıtıyor? Gerçekten Kıbrıslılar Türkleri Seviyor Mu? Bu konuda kesin ve net bir cevap vermek mümkün.  Kıbrıs’ta yaşayan biri olarak, Kıbrıslı Türklerin, Türkiyelilere karşı bakış açısını en net şekilde söyleyebileceklerden biriyiz sanırım.


Türkiyeliler Kıbrıs'ta Ne Durumda?

Kıbrıs halkının Türkleri sevmesi konusundan önce Türkiyeliler, Kıbrıs’ta hangi koşullarda yaşıyor bunu göz önüne almak gerekir. Aksi halde çok ön yargı dolu bir yazı olur bu.

Kıbrıs’a Türkiyeliler 2 farklı amaçla yaşamak için geliyorlar. Bir tanesi öğrencilik, bir tanesi ise iş bulmak ve çalışmak. Kıbrıs’a okumak için gelen öğrenciler genellikle okul-ev arası takılır, bunun yanında kirasıyla, okul harcıyla birlikte Kıbrıs’a ciddi bir maddi kaynak olurlar. Ayrıca da çok fazla  taşkınlık, rahatsız edici hal ve hareketler sergilemez ve adada daha entelektüel bir kitle oluştururlar. Bu yüzden adada yaşayan Türkiyeli öğrenciler, Kıbrıslı Türkler tarafından genellikle sevilirler, ya da bir diğer şekilde söylemek gerekirse saygı duyarlar. Çünkü bu öğrenciler hakkında kötü bir şey söylemek genelde mümkün olmaz.

Kıbrıslılar Türkleri Neden Sevmez?

Kıbrıslılar Türkleri sevmez diye bir şey yoktur. Çünkü Kıbrıslılar da Türklerdir. Kıbrıslılar sadece adada taşkınlık, huzursuzluk çıkartanları sevmezler. Kıbrıs’a çalışmak için gelen, buraya yerleşen Türkiyelilere karşı ise Kıbrıslı Türklerin bakış açısı ne yazık ki bazen olumsuz olabiliyor. Adaya giren çok sayıda Türkiyeli ile birlikte, toplumun huzurunu bozan, hırsızlık yapan ve daha pek çok taşkınlıkta yerini alan bir kitle var. Kıbrıslılar genellikle birbirleriyle mutlu ve huzurlu ilişkilerdedirler. Kapıları açık yatardı çoğu insan bir döneme kadar. Fakat Kıbrıs’a gelen bu akımdaki kötü niyetli insanların sayısının artmasıyla birlikte, Kıbrıslılar eski huzurunu bulamamaya başladı, haliyle bir antipati beslemeye başladılar. Fakat şunu da bilmek gerekir ki Kıbrıslıların Türkiyelilere karşı duyduğu bu tedirginliğin temelinde yine Türkiye’den gelmiş ahlaksız insanlar sebep oldu. Yine de bu ahlaksız ve huzur bozucu kitlenin her ülkede var olduğunu bilmek ve bunu tüm Türkiyelilere mal etmemek çok önemlidir. Kıbrıslılar Türkleri sever mi sorusuna böyle cevap vermek mümkündür.


Kıbrıslılar Türkleri Neden Sever?

Her zaman için şunu söylemek mümkündür. Kıbrıslı Türkler, Türktür. Kıbrıs’ta Türkiyelileri sevmeyen kitle genellikle İngiliz ya da Rum asıllı KKTC vatandaşlarıdır. Türkleri neden sevmediklerini de anlatmaya gerek yoktur bu yüzden. Kıbrıslıların Türkiyelileri neden sevdiğini düşününce aklıma hep 20 Temmuz 1974 gelir. Şu an Kıbrıs’ta Rumlarla birleşelim, biz kardeşiz gibi naralar atan,, Rum destekçilerinin de bu tarihi hatırlaması gerekir. 20 Temmuz 1974 öncesi Kıbrıs bir bütün haldeydi. Rumlar ve Türkler arasında bir sınır yoktu. Kıbrıslı Türkler bir köyde Kıbrıslı Rumlar başka bir köyde kalacak şekilde kendi istekleri ile görünmez sınırlara sahipti.

Fakat bazı Rumlar, Kıbrıslı Türklerden nefret ediyordu. İçlerini ahlaksızlık, düşmanlık ve kindarlık bürümüş bu Rumlar, Kıbrıslı Türkleri her fırsatta öldürüyor, Kıbrıslı Türk kadınlarına tecavüz ediyor, Türklere ait evleri ateşe veriyordu. Kıbrıs’ta adeta bir vahşet yaşanıyor, şimdiki bazı Kıbrıslıların kardeşimizdir dediği Rumlar, Kıbrıslı Türklerin namusuna el sürmekten geri kalmıyordu. Birleşmiş milletler, İngiltere, Yunanistan bu duruma sessiz kalıyor, Rumlara karşı hiçbir yaptırım ya da engel koymuyordu. Henüz gücünü yeni toplamaya başlamış Türkiye ise, Kıbrıslı Türklere karşı yapılan bu hakareti artık hazmedemedi ve görüşmeler başlattı. Fakat garantör devletler bu işe yanaşmıyor, adeta adada yaşananlardan memnun oluyordu. En sonunda, bir çok ambargoya, Türkiye’de yaşayan Türkleri yoksulluğa sürükleyecek 20 Temmuz barış harekatı gerçekleşti. Barış harekatı Kıbrıslı Türklerin özgürlüğe, mutluluğa ve huzura kavuşmasını sağlarken, ana vatan Türkiye’de yaşayan Türkler ise bunun karşılığında diğer ülkeleri karşılarına aldıkları için yoksulluk çekiyordu. İşte Kıbrıslıların Türkleri sevmesi, saygı duymasının en büyük sebebi, zamanında Türklerin yaptığı bu büyük fedakarlığa karşı bir minnet borcudur. Türkleri sevmeyenler ise, Kıbrıslı Türküm deme hakkına sahip değildir.

Kıbrıslılar Rumları Sever Mi?

Kıbrıs’ta yaşayan bazı insanlar hala Rumlardan medet ummakta ve artık eskisi gibi değiller, onlar da bizi seviyor demektedir. Fakat ne zaman Rum tarafına tatile, gezmeye gitseler, Kıbrıslı Türk erkekleri darp ediliyor, dayak yiyor, kadınlarsa birçok tacize uğruyor. Bundan anlaşılan şu ki değişen tek şey bazı Kıbrıslıların düşünceleri. Rumlar açısından hiçbir şey değişmemiş, aynı kini, nefreti canlı tutmaya devam etmekteler. Buna bazı Rumlar öyle değil, herkesi bir tutma diye cevap vermek, acizliğin, çaresizliğin ve bilgisizliğin bir eseri olabilir ancak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir