Kıbrıs Ev Kiraları

Kıbrıs’ta Ev Kiraları

Kıbrıs’ta yaşayan, yaşamayı düşünen ya da 1 aylık tatile gelmeyi hedefleyen insanların en çok kafalarını karıştıran, canlarını sıkan durumdur Kıbrıs’ta ev kiraları. O kadar değişkendir ki neyin karlı olduğunu anlayamayabiliyoruz.

4000-5000 TL aylık kira istendiği zaman bayağı şaşırmışsınız ya da şaşıracaksınızdır. Bu yüzden bu yazıyı okuyarak gerçekte kiralar ne kadar, ne kadar olmalıdır ve ucuza nasıl yaşanır onu öğreneceksiniz. Bu da bizden size DIY projesi olsun 🙂

Kıbrıs’ta öncelikle kiralamak istediğiniz eve karar vermeniz gerekir. Eve karar verdiğinizde, ev sahibi, avukatı aracılığıyla hazırlattığı kira sözleşmesini getirir. Sözleşmede yazan fiyat ile anlaştığınız fiyatın birebir aynı olduğuna özellikle dikkat edin. Bazı ev sahipleri (kaldı mı böyleleri?) TL üzerinden ev kiralarken, bazıları Sterlin üzerinden kiralar. Yani Sterlin ne kadar artarsa sizin kira da kendi kendine zamlanır (Güzel iş 🙂 )

Kira sözleşmelerini imzaladıktan sonra, ev sahibiniz sizden  1 ya da 2 aylık depozito ister. depozitoyu verdikten sonra artık o evde yaşamaya başlayabilirsiniz.

Evde yaşayacağınız sorunlarla ilgilenmesi gereken kişi, maddi olarak hasarların karşılanmasından sorumlu olan kişi ev sahibidir. Tabi bahsettiğim hasarlar, sizden kaynaklı olmamalıdır. Bildiğiniz gibi her şeyin bir ömrü vardır. Siz kirada kaldığınız süre içinde su motoru arızalanmış olabilir, Güneş paneli çalışmıyor olabilir, evin elektrik hatlarında bir problem olabilir. Genellikle bu tür durumlarda, siz evden çıktıktan sonra da yaptırdıklarınız evde kalacağından, bu tür şeylerin masrafını karşılamak genellikle ev sahibinin sorumluluğundadır. Tabi bunu kendi aranızda anlaşarak çözebilirsiniz. Eğer böyle ufak tefek sorunları bile çözemeyeceğiniz bir ev sahibinin evinde kalıyorsanız, en kısa sürede çıkın o evden.

Girne'de Ev Kiraları

Eğer Girne merkezde bir evde oturmayı düşünüyorsanız, şimdiden size geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Aylık 4000-5000 liraya, içinde oturulabilecek bir ev bulabilirseniz ŞAHANE!

Girne’de  her yer inşaat, her yer boş ev. Fakat gelin görün ki ev sahipleri çok uçuk meblağlar ile kiraya verirken, hiç kimse bu evleri tutamıyor haliyle. Ev sahiplerinin evleri bu kadar yüksek fiyattan kiraya verme nedeniyse, Girne’de üniversite öğrencilerine yıllık peşinat ile fahiş fiyattan ev kiralayabilmeleri. Kusura bakmayın, belki sert bir eleştiri olacak ama kiracıları düşünmeyen, 1 yıllık üniversitelere fahiş fiyat çekebilmek adına evin boş durmasını  göze alan ev sahiplerinin düşünce yapıları gerçekten ilgi çekici. 

Peki diyelim üniversite öğrencilerine vereyim diye evin boş durmasını göze alan biri olmayan ev sahibi buldunuz. O zaman ne olacak dersiniz? TL ile aldığınız maaşın kirasını Sterlin ile ödemeniz istenecektir. Siz 3000 TL maaş alacaksınız, ev sahibi 5000 TL kira isteyecek sizden. Komik bir durum değil mi? O yüzden Girne merkezinde yaşamayı pek aklınızda tutmayın derim. Çünkü Lapta, Alsancak gibi merkezden uzak yerlerde işler gerçekten değişiyor. Aylık 700-800 liraya bile ev bulabiiyorsunuz. 5000 TL nere 800 TL nere? 

Ucuz Bir Ev Bulmak İçin En Mantıklısı: UZAKLAŞMAK

Kalabalık şehirlerde(İstanbul gibi) yaşayan insanların pek çoğu bir gün şehirden uzak, sessiz sakin bir yerde yaşamak isterler. Fakat bir çoğu bunu başaramaz çünkü işlerine, merkeze uzak yerlerden erişebilmek için her gün 4-5 saatlerini yol ve trafikte geçirmeleri gerekir. 

Eğer Kıbrıs’ta yaşıyorsanız trafiğin büyük ölçüde bir sorun olmadığını bilirsiniz. Bazı bazı trafik olabilse de genellikle 10 dakikada çıkabiliyorsunuz trafikten. Girne’nin en uzak yerinde yaşasanız bile 45-50 dakikada her halükarda merkezde istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Merkezden 25-30 dakika uzakta bir yerde oturmanız size çok daha ucuza mal olacaktır. Düşünün derim!

Peki Diğer Şehirlerde Kira Durumu Ne?

“Bu kiralar sadece Girne’de mi bu kadar pahalı yahu?” diye soruyorsanız rahatlıkla şunu söyleyebilirim: “EVET!” Girneye has bir kira pahalılığı söz konusu. Aynı durum Lefkoşa, Mağusa gibi şehirlerde geçerli değildir. Şimdi size Şehirlere göre tek tek analizi çıkartacağız.

 

Kıbrıs Ev Kiraları

Gazi Mağusa'da Ev Kiraları

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin de bulunduğu, en az Girne kadar öğrenci şehri olan Mağusa da ev kiraları, genellikle öğrencilere yönelik olduğu için yıllık peşin şekilde ödeniyor. Yani yılda bir, istenilen meblağı ödüyorsunuz. Mağusa’da aylık kira örnekleri bugün itibariyle şöyle;

1+1 Daire, Yıllık: 12.000 – 15.000 TL arası

2+1 Full Eşyalı Daire, Yıllık: 16.000 TL – 20.000 TL arası

3+1 Full Eşyalı Daire Aylık 2200-3000 TL arası

Lefkoşa'da Ev Kiraları

Lefkoşa genellikle, yaşam alanı olarak değerlendirilebilir. Öğrencilerin çoğunluk olarak kalmayı tercih etmedikleri bir şehirdir Lefkoşa. Bunun yanında 1 gecelik ev kiralamaları da oldukça yoğunlukta.

3+1 Lüx Daire Gecelik:250 TL

3+1 Daire: Aylık 250 – 350 Sterlin

Tabi tüm bu verdiğim fiyatlar, güncel kura göre, zamana göre, mevsime göre değişebiliyor. Bu yüzden en güncel bilgilere erişebilmek için internetteki emlak sitelerine göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir