Kıbrısta konuşulan dil

Kıbrısta Hangi Dil Konuşuluyor? KKTC 2020

Kıbrıs, kültür, dil ve gelenekler bakımından dünyada çeşitliliği en yüksek yerlerden biridir. Kıbrısta konuşulan dil, her devirde değişiklik gösterdi.

Osmanlı döneminden bu yana Kıbrıs, akdenizde büyük rol oynadığı için çok çeşitli uygarlıkların hakimiyeti altına geçmiştir. Bunun bir sonucu olarak da dil çeşitliliği bizleri bulmuştur. Bu da Kıbrısta hangi dil konuşuluyor diye kafa karışıklılıkları yaşanmasına neden olmuştur.

Kıbrıs hangi dil sorusuna verilebilecek net bir cevap var elbette. Her ülkede olduğu gibi Kıbrıs’ta da resmi dil var. Fakat bunun yanı sıra resmi olmamakla birlikte birçok farklı dil, Kıbrıs’ta sıkça kullanılıyor. Aynı zamanda Güney ve Kuzey olarak ikiye ayrılan Kıbrıs, iki ayrı bölümde iki farklı ülke, iki ayrı dile sahip.


Kuzey Ve Güney Kıbrıs Farkı

Kıbrıs’taki Kuzey ve Güney kesimi, pek çok bakımdan birbirinden oldukça uzak 2 farklı kültüre ve özelliklere sahiptir. Bunu sizlere en kısa şekilde özetlemek doğru olacaktır.

Kıbrıs, Osmanlının İngilizlere 1. Dünya savaşı sırasında kiralanmasıyla birlikte gayri resmi olarak İngilizlerin topraklarına girmiştir. O dönemde de adada Rumlar ve Türkler karışık şeklide yaşamaktaydı. Kıbrıslı Rumlar, Türkleri sevmiyor, onlarla birlikte yaşamak istemiyordu. Bu nedenle örgütlenen Kıbrıslı Rumlar, sık sık Kıbrıs Türklerini katlediyor, kadınlara tecavüz ediyor, çocukları acımasızca katlediyordu.

Her ne kadar can sıkıcı cümleler olsa da eğer Kıbrıs hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorsanız, bunları bilmeniz gerekir. İşte tüm bu zorbalıkların ardından adaya Barış harekatı düzenleyen Türkiye, Kıbrıslı Türkler için güvenli bölge oluşturarak Kıbrıs’ı Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye ayırdı. Kuzey tarafında Kıbrıslı Türkler yaşarken Güney tarafında ise Yunanistan’a bağlı, Kıbrıslı Rumlar yaşıyor.

Kıbrısta konuşulan dil
Kıbrısta konuşulan dil

Kuzey Kıbrısta Hangi Diller Konuşuluyor

Kuzey Kıbrıs, Türk egemenliğindedir. Bununla birlikte Kuzey Kıbrısta konuşulan dil Türkçe’dir. Türkiye Türkçesi ile neredeyse aynı olsa da Kıbrıslılara özel bir şive ile kullanılan Kıbrıs Türkçesi, Türkiyelilerin rahatlıkla anlayabileceği bir şivedir.

Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs’ta resmi olmamakla birlikte en çok kullanılan 2. Dil İngilizce’dir. İngiliz turistlerin sayıca üstünlüğü nedeniyle adada İngilizce kullanımı bir hayli fazladır. En çok kullanılan 3. Dil ise Rumca’dır. Bu da hemen yanlarındaki Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile gidiş gelişlerin sıklıkla yapılması nedeniyledir.

Kuzey Kıbrısın para birimi Türk Lirası’dır. Adada döviz kullanımı da oldukça fazladır. Marketlerden Sterlin, Euro ya da dolar ile rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Kıbrıs’ta çalışanlara dolar ile ödeme yapılır, resmi kurumlarda Türk Lirası kullanılır, ev kiraları Sterlin üzerinden ödenir. 


Güney Kıbrısta Konuşulan Dil

Güney Kıbrısta konuşulan resmi dil Rumca’dır. Rumca, çoğu zaman Yunanca ile aynı olarak bilinse de çeşitli farklılıklar gösterir. Güney Kıbrıs’ta en çok kullanılan 2. Dil İngilizcedir. Güney Kıbrısta Türkçe kullanılmamaktadır.

Güney Kıbrıs resmi para birimi, Güney Kıbrıs’ın Avrupa Birliğine dahil edilmesi sayesinde EURO’dur.

One Reply to “Kıbrısta Hangi Dil Konuşuluyor? KKTC 2020”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir