KKTC korona son durum

Kıbrısta Korona Son Durum Temmuz 2020

KKTC, tüm dünyada Korona virüs ile en başarılı durum çıkaran ülke olmuştu. Kıbrısta korona son durum pek de iç açıcı gözükmüyor.

KKTC, Türkiye’den önce koronavirüs vakası ile karşılaşan ülkeler arasındaydı. İlk koronavirüs vaka tespitinin ardından tüm okullarını tatil eden Kıbrıs yönetimi, kısa süre içinde hem dışa kapalı bir ülke haline gelerek tüm ülkeyi karantinaya aldı.

Karantina süreci boyunca sokağa çıkma yasağı ilan etti. Aylarca süren sokağa çıkma yasağının ardından başarılı bir süreç sonucu ile koronavirüs sayısı her geçen gün azaldı, yeni vakalar tespit edilmemeye başlandı.


KKTC Korona Virüsü Yendi!

KKTC’de korona çok hızlı bir şekilde geçip gitmişti. Öyle ki Avrupa’da koronavirüs vakasını tamamen yok eden ilk ülke Kıbrıs’tır. Koronavirüs vakasına sahip son hasta da tedavi edilerek ülkesine gönderildi. Ardından adada koronavirüs sayısı tamamen sıfırlanmış oldu.

Yaklaşık 1 ay kadar koronavirüs savaşında başarılı bir iş çıkartan KKTC, artık ekonomik anlamda ciddi zararlar ile mücadeleye etmeye başladı. Öyle ki gelirinin yarısını turizmden yarısını eğitimden karşılayan KKTC, bu süreçte her ikisini de yitirmiş oldu.

Bunun bir sonucu olarak artık normalleşme dönemine girmeyi destekleyen Kıbrıs yönetimi, Kıbrısta korona son durum halini göz önüne alarak artık sınırların açılması, ülkeye giriş çıkışların tekrar faal olması ve normalleşme dönemine girmeye karar verdi.

Kıbrısta Korona Son Durum Normalleşme Süreci

Kıbrısta korona son durum
Kıbrısta korona son durum

KKTC, koronavirüsü yenmesinin ardından başlattığı normalleşme sürecinde tüm otellerini tekrar açtı. Bununla birlikte sokağa çıkma yasağı gibi yasakların tamamını da kaldırmış oldu. KKTC’de korona sonrası ekonomik açıdan çöküntüde olan iş hayatı yavaş yavaş yeniden alevlenmeye başladı.

Henüz normalleşme süreci başlayalı 1 ay dahi olmadı fakat ekonomik bir iyileşme yavaş yavaş baş göstermeye başladı. Aynı zamanda Türkiye’den alınan yardımlar ile birlikte ekonomi biraz daha iyileştirildi.


KKTC’de Yeniden Koronavirüs Salgını Başladı

Kıbrısta korona son durum ne yazık ki tekrar başa sarmışa benziyor. Tekrar KKTC’de korona peyda oldu. Normalleşme süreci devam ederken başarısız karantina ve denetlemelerin bir sonucu olarak ülkeye gelenlerin koronavirüs testi beklenmeden karantinasız girişleri sonucunda virüs, içeriye girmiş oldu.

Şimdilik virüs, kontrol altında gibi gözükse de yarın neler olacak, bizleri neler bekleyecek elbette bilemeyiz. Yine de Kıbrıs halkının özverili mücadelesi sonucunda tekrar koronavirüsü yeneceği konusunda inancımız yüksek.

Tüm dünyada bu virüs tamamen bitene kadar hiçbir ülkeye rahat yok. Dileriz bu virüs bir an önce sona erer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir