Kıbrıs’ta Ne Yenir? Kıbrıs’ta Yiyebileceğiniz 8 Yiyecek

Kıbrıs’ta ne yenir? Yolunuz Kıbrıs’a düşerse mutlaka denemeniz gereken Kıbrıs yemeklerini öğrenin ve bir yere not edin. Bu nefis yemekler sizi büyüleyecek!

Kıbrıs, turizm cenneti bir ülke. Aynı zamanda sahip olduğu çok kültürlülük ile birlikte, yemekleri dahil pek çok şeyi farklılığa sahip. Kıbrıs’ın kendine has kültürü, tarihi ve yemekleri var. Özellikle yemek kültürü konusunda iştahınızı fazlasıyla kabartacak bir yer burası. Eğer buraya yolunuz düşerse yemeklerini denemeyi unutmayın.


Kıbrıs’ta Ne Yenir?

Kıbrıs’ta ne yenir sorusuna verilecek tek bir cevap yoktur. Onlarca farklı cevap verilebilir. Çünkü Kıbrıs’ın sahip olduğu yemek kültürü, Türkiye’de ya da başka yemek kültürü gelişmiş bir ülkede yiyeceğiniz şeylerin biraz daha dışına çıkıyor. Özellikle hafif yemekleri var. Genellikle Kıbrıs yemekleri, sağlıklı sayılabilecek türden.

Kıbrıs yemek fiyatları

Kıbrıs’a tatile gelecekseniz ya da burada yaşıyorsanız Kıbrıs yemek fiyatları sizi ilgilendirecektir. Kıbrıs’taki yemek fiyatları Türkiye fiyatlarına göre biraz daha pahalı fakat arada çok büyük bir fark yok. Mevcut olarak Tavuk döner dürüm gibi yiyecekler 18-20 TL civarında satılırken sandviçler 12-15 lira arasında satılıyor. Ayrıca Kıbrıs’ta simit yemek isterseniz yaklaşık 4 TL vermeniz gerekecek.


Kıbrıs yemekleri – Kıbrıs’ta Ne Yenir?

Kıbrıs’a gelen birinin ilk sorduğu soru genelde “Kıbrıs da ne yenir” sorusu oluyor. Kıbrıs da ne yenir sorusuna bir çok cevap var tabi ki. Fakat Kıbrıs’taki en özgün, en meşhur yiyecekleri aşağıdaki listeden bulabilirsiniz. Bunları denemeden Kıbrıs’tan dönmemeniz gerekir.

Molehiya - Kıbrıs'ta Ne Yenir
Molehiya - Kıbrıs'ta Ne Yenir

1. Molehiya

Kıbrıs’ta bulunup da molehiya yememek büyük kayıptır. Molehiya yemeği, ismini aldığı molehiya bitkisi ve tavuk ya da et ile yapılan nefis bir sulu yemektir. İlk başta ıspanak yemeğine benzeyen görüntüsü sizi soğutabilir fakat ıspanakla alakası olmayan, fazlasıyla lezzetli bir tadı vardır.

Öyle ki Kıbrıslıların evlerinde torba torba kuru molehiya hep bir köşede durur. Sürekli de pişirilip yenir. Hem uygun fiyata yapılır hem sağlıklıdır hem de nefis bir lezzete sahip. Kıbrıs yemekleri arasında en güzellerinden biri olan Molehiyayı yemeden kesinlikle dönmeyin.

Molehiyayı büyük restoranlarda bulabilirsiniz. Çarşıda ev yemekleri satan yerlerde de bulmanız mümkün. Eğer giderken yanınıza kuru molehiya götürüp kendiniz pişirmek istiyorsanız da marketlerde plastik paketlerde satılıyor. 1 paket molehiya ile 1 tencere molehiya yemeği yapabilirsiniz.

Hellim Peyniri Kıbrıs'ta Ne Yenir
Hellim Peyniri Kıbrıs'ta Ne Yenir

2. Hellim Peyniri

Hellim peynirini yemek için Kıbrıs’a gelmenize bile gerek yok. Çoğu yerde Kıbrıs’a özgü bir peynir olarak zaten satılıyor. Kendine has lezzetiyle diğer peynirlerden ayrılan Hellim peyniri, lastik gibidir. Bu, hellim peynirinin kendine has bir durumudur. Yerden ağzınızda lastik sesine benzer bir ses duymanız doğal. Kesinlikle denemeniz, hatta tatilden dönerken yanınızda 1-2 paket götürmeniz gereken bir yiyecektir.

Ceviz Macunu - Kıbrıs'ta Ne Yenir?
Ceviz Macunu - Kıbrıs'ta Ne Yenir?

3. Ceviz Macunu

Tatlı seviyorsanız, kahvaltılarda reçele bayılıyorsanız, ceviz macunu sizin yeni favori lezzetiniz olacaktır. Ceviz macunu Kıbrıs’ta çok uzun yıllardır, misafirlere ikram edilen, hemen her evde olan bir tatlıdır. Sönmemiş kireç kullanılarak yapılan Ceviz macununu, marketlerde kavonozlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Denediğinizde ise vazgeçemeyeceğiniz bir tat halini alacak.

Magarina bulli
Magarina bulli

4. Magarina Bulli

Magarina bulli, klasik bir tavuklu makarna aslında. Makarnayı pişirdikten sonra içine haşlanmış tavuk göğsü eklenir ve iyice karıştırılır. Özellikle lezzetli tavuklarıyla bilinen Kıbrıs’ta da tavuklu makarna, en çok yenilen yiyecekler arasında yer alıyor. Çoğu restoranda rahatlıkla bulabilirsiniz. Mutlaka deneyin.

Şeftali Kebabı
Şeftali Kebabı

5. Şeftali Kebabı

Şeftali kebabı denilince akıllara ilk başta tatlı bir şeyler geliyor fakat konunun şeftali ile uzaktan yakından bir alakası yok. Şeftali kebap, bağırsaktan yapılan bir yemek. Görünüş itibariyle köfteyi andırıyor fakat köfteden biraz daha yağlı. Özellikle de bulabilirseniz şeftali kebap dürümü denemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Kolakas
Kolakas

6. Kolakas : Kıbrıs’ta Ne Yenir

Kolakas, ilk gördüğünüzde patates yemeği zannedeceğiniz bir yemek. Kolakasın kendisi de patatese benzediği için çok farklı değildir zaten. Sadece tadında ufak bir farklılık vardır. Genellikle tavukla yapılan kolakas yemeğinin ana maddesi olan kolakasın 1 tanesi 4-5 kiloya kadar olabiliyor.

Çakıstes - Kıbrıs da ne yenir

7. Çakisdez: Kıbrıs’ta Ne Yenir

Çakisdez, Kıbrıs’a özgü lezzetlerden birisidir. Hatta Kıbrıs’ta çakisdez festivali bile yapılmaktadır. Özellikle kermes gibi kokteyl gibi toplantılarda çakisdez ikram edilir. Yapımı, Kıbrıs yeşil zeytinlerinin bir taş ile kırıldıktan sonra suda bekletilerek acı tadı alınır. Sonrasında kekik, limon, sarımsak ile birlikte salamura edilir. Sonrasında Kıbrıs’ta bolca kullanılan bir başka şey olan golyandro tohumu ile servis edilir. 

Tavuk Dolma

8. Tavuk Dolma : Kıbrıs’ta Ne Yenir

Daha önce tavuk dolma yemediyseniz çok şey kaybetmişsiniz demektir. Mantar, beşamel sos, kaşar peynirinden oluşan bir sos ile doldurulan tavuk, hemen hemen tüm restoranlarda satılmaktadır. Fiyatı 40-50 lira gibi pahalı olsa da lezzeti gerçekten denemeye değerdir.

Etiket Bulutu

kıbrıs da ne yenir, kıbrıs’ta nerede ne yenir, kıbrıs yemekleri, kıbrıs yemek fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir