Kıbrısa Okumaya gitmek

Kıbrıs’ta Okumak Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken 7 Şey

ÖSYM sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Kıbrıs’ta okumak isteyen öğrencilerin kafalarında bazı soru işaretleri oluştu. Kıbrıs’ta okumak isteyen öğrencilerin mutlaka bilmesi gereken 7 şey sizlerle…


1.     Kıbrıs’ta Sosyal Yaşam Sandığınızdan Daha Eğlenceli

Kıbrıs’a okumaya gelenlerin belki de en mutlu olduğu konulardan bir tanesi, Kıbrıs’taki sosyal yaşam. Kıbrıs, Türkiye ile kıyaslandığında refah seviyesi çok daha yüksek bir ülke. Bunun yanı sıra Kıbrıs’ta öğrenci nüfusunun ve yurtdışından gelen (Nijerya, Afrika vs.) çok sayıda öğrencinin olması sayesinde hem kültür farklılıklarına hem de yeniliklere ev sahipliği yapıyor.

Kıbrıs’a geldiğinizde neredeyse hiç sıkılmayacak, arkadaşlarınızla ister clublarda ister kafelerde eğlenebileceksiniz. Eğer sakinlikten hoşlanıyorsanız da Kıbrıs tam size göre bir yer. Sakinliği, huzuru ile sizi büyüleyecek!

2.     Yazları Hiç Hissetmediğiniz Kadar Sıcaktır

Eh, sadece güzel şeylerden bahsetmek olmaz. Siz hiç Adana sıcağı gördünüz mü? Peki Kıbrıs sıcağı? Kıbrıs’ta yazın (özellikle Temmuz ayında) sıcaklık 45 dereceye kadar ulaşabilmektedir. Bu sıcaklığı tanımlamamız gerekirse, duşunuzu alıp tişörtünüzü giyip yola çıktığınızda, yaklaşık 3 dakika içinde eve geri dönüp tişörtünüzü değiştirmeniz gerekecek.

Yaz okulu düşünmüyorsanız, okul dönemi boyunca bu kadar yüksek sıcaklıklar ile fazla karşılaşmayacaksınızdır. Zira yaz tatili, tam bu sıcak döneme denk geliyor.


3.     Kıbrıs Bahsedildiği Kadar Pahalı Değil

Kıbrıs’ta okumak çoğu gencin gözünü korkutuyor. Kıbrıs, sandığınız gibi çok pahalı bir yer değil. Market fiyatları, yeme-içme fiyatları İstanbul ile hemen hemen aynı. Yurt fiyatlarını ise direkt olarak okulunuzun sitesinden görebiliyorsunuz. Aynı zamanda ev fiyatları da ortalama olarak 2,000 ₺ civarında.

Kıbrıs’ta hem eğlenip hem eve çıkacaksanız, sizin için biraz zorlayıcı olabilir. Durum böyleyken okurken çalışmanız gerekecektir.

4.     Kıbrıs’ta Okumak Para Kazanmanıza Engel Değil

Kıbrıs’ta okurken, belli koşullarda çalışabileceğinizi biliyor muydunuz? Okulunuz ile görüşerek okul içinde ya da okulun anlaşmalı olduğu kafelerde çalışabilirsiniz. Aynı zamanda kafe, restoran gibi yerlerde yarı zamanlı çalışabilirsiniz. 2000 TL gibi bir maaş da size yaşamanız için gerekli olan bütçeyi sunacaktır.

Kıbrıs’ta üniversite okurken bir yerde tam zamanlı çalışmanız yasaktır. Bu nedenle ancak yarı zamanlı işlerde çalışabilirsiniz.


5.     Okula Ulaşım Her Koşulda Çok Kolay

Özellikle Kıbrıs gibi küçük bir yerde otobüs ağının çok yaygın olmadığını üzülerek söylemek istiyoruz. Girne ya da Lapta’da yaşıyorsanız, ulaşımınızı Lapta-Girne adı verilen minibüslerde yapabilirsiniz. Bunun haricinde şehir içi otobüsler yok denecek kadar az.

Fakat daha önemli bir nokta, Kıbrıs’ta okumak için gelen öğrencilerin böyle şeyleri düşünmesine gerek yok. Kıbrıs’taki üniversiteler, şehrin tüm noktalarına otobüs çıkartıyor. Saat başı ya da yarım saatte bir çalışan bu servisleri kullanarak ücretsiz bir şekilde okulunuza gidip dönebilirsiniz.

 

6.     Geldiğiniz İlk Sene Eve Çıkmayın!

Kıbrıs’a ilk geldiğinizde eve çıkmanız, sizin için hem bütçesel olarak çok zorlayıcı olacak hem de doğru kararı vermenize engel olacaktır. İlk sene eve çıkmaya çalışmak yerine Kıbrıs’a geldiğinizde okulun ayarlayacağı uygun fiyatlı bir yurda yerleşin. En azından ilk senenizi yurtta geçirerek hem yakın arkadaşlar edinebilirsiniz hem de ilk sene ev bulmakla uğraşmazsınız.

Kıbrıs’ta ev fiyatları biraz yüksek. Bu nedenle eve çıkmayı düşünürseniz, bütçesel olarak biraz zorlanabilirsiniz. Aynı zamanda okul otobüsleri, yurtlara direkt gidiyor. Yürümenize bile gerek kalmıyor. Eğer kendi evinize çıkarsanız, otobüsün gitmediği bir yerdeyse eviniz, biraz yürümeniz gerekir.

7.     Kıbrıs’ta Okumak İçin Doğru Okulu Tercih Edin!

Kıbrıs’taki okulların en önemli kozu reklamdır. Kendilerini çok iyi pazarladıklarını söylesek yanlış olmaz. Özellikle Kıbrıs’taki okullar, öğrenci adayları için aldatıcı olabiliyor. Siz siz olun okul tercihi yapmadan önce iyice düşünün. Aynı zamanda Kıbrısta Okumak ile ilgili kararsızlık yaşıyorsanız, şu videoyu da izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir