Kıbrıs'ta Hayat Durdu

Kıbrısta Okumak İçin Pasaport Gerekli Mi

Kıbrıs’ta okumayı düşünen pek çok kişinin aklına gelen ilk soru Kıbrısta okumak için pasaport gerekli mi sorusu. Özellikle son güncellemeler ile birlikte Kıbrıs’ta okumak için gelen öğrencilerin adada yaşamaya devam edebilmeleri için ihtiyaç duyduğu öğrenci vizesi için kimlik yeterli mi yoksa Kıbrısta okumak için pasaport gerekli mi bilmeniz oldukça önemli.

Özellikle Türkiye’den Kıbrıs’a her yıl yüzlerce öğrenci okumaya geliyor. Kıbrısta okumak için gelen öğrencilerin ise adada kaldıkları süre boyunca öğrenci vizesi almaları gerekir. Öğrenci vizesi almadan adada kalan öğrenciler, adaya girişlerinde verilen kısa süreli izin bittikten sonra cezaya düşerler. Kıbrısta okumak için pasaport gerekli mi sorusu da tam olarak bu noktada önem kazanıyor. Kıbrısta okumak için pasaport gerekli mi bilirseniz, bu cezadan kurtulabilirsiniz.


Kıbrıs’ta Okumak İçin Öğrenci Vizesi Gerekiyor

Kıbrısta okumak için gerekli evraklar listesi, KKTC içişleri bakanlığı tarafından veriliyor. Bu listeyi tamamlayan öğrenciler, çeşitli adımlar ile Kıbrısta okumak için öğrenci vizesi alabiliyor. Bu vize ile birlikte KKTC’ye okumaya gelen üniversite öğrencilerinin aldıkları vize süresinde adada yaşayabilme haklarını doğuruyor. Aynı zamanda vize alırken zorunlu olarak aldıkları sigorta da büyük önem taşıyor.

Kıbrısta okumak için pasaport gerekli mi bilmeyen öğrenciler çoğu zaman adaya kimlikle gelebiliyor. KKTC içişleri bakanlığı Kıbrısta okumak için pasaport gerekli mi detaylı ve net bir cevap verdi. Buna göre kurallara uygun bir şekilde adaya girmeyen öğrenciler, öğrenci vizelerinden yararlanamazlar, dolayısıyla ilk izin süresi dolduktan sonra cezaya düşerler.

Kıbrısta Okumak İçin Pasaport Zorunlu Mu?

Kıbrıs’a okumaya gelen bir öğrenci, adaya giriş sırasında KKTC içişleri bakanlığının belirttiği evraklar ile girmelidir. Bu nedenle Kıbrısta okumak için pasaport gerekli mi sorusunun cevabını bilmeniz büyük önem taşır. Kıbrıs’a girişte pasaport kontrol esnasında polis sizden kimlik ya da pasaport istediğinde kimliğinizi vermeniz halinde giriş izni verecektir fakat burada çoğu öğrenci, memura, öğrenci olarak adaya geldiğini belirtmiyor.

Adaya giriş sırasında Kıbrısta okumak için pasaport gerekli mi bilmeyen öğrenciler kimlik ile giriş yapıyor ve bunu görevli memura söylemiyor. Bunun bir sonucu olarak da adaya turist geçici vizesi ile giriş yapıyorlar. Kimlik ile giriş yaptıklarında ise pasaportlarında mühür olmadığı için ilerleyen süreçte vize almaları mümkün olmuyor. Bu da Kıbrısta okumak için pasaport zorunlumu sorusunun cevabını bizlere veriyor.


Sakın Kimlik İle Girmeyin!

Eğer vize işlemleri yaptırmak istiyorsanız adaya giriş sırasında mutlaka pasaportunuzu kullanın. Pasaportunuzu uzattığınızda öğrenci olarak geldiğinizi ve öğrenci vizesine çevirileceğini belirtirseniz görevli memur bu işlemlere yetecek kadar süre verecektir sizlere. Giriş sırasında pasaport kullanmadığınızda bu mümkün olmayacaktır.

KKTC’de öğrenci olmak için adaya giriş esnasında pasaport ile girmelisiniz. Pasaport kullanmadan giren öğrenciler, vize alamazlar. Bunun bir sonucu olarak tekrar Türkiye’ye dönüp sonra tekrar giriş yapmaları gerekir. Kıbrısta okumak için pasaport gerekli mi sorusunun cevabını da böylece almış olduk. Kısacası Kıbrısta okumak için pasaport gereklidir.

Öğrenciler Vize İşlemlerini Online Yapıyor

Kıbrıs’a giriş yaptıktan sonra okulunuza kaydınızı yaptırmanız gerekiyor. Okul kaydınızı yaptırdıktan sonra tamamen online bir şekilde vize işlemlerinizi adım adım yapabiliyorsunuz. Öğrenci vizesi nasıl alınır adım adım anlattığımız bir başka yazımızı okumak için sitemiz içinde gezinebilirsiniz.

Online işlemler sırasında size atanan laboratuvarda test olmanız isteniyor. Bu test, HIV ve birçok hastalığın teşhisinde yardımcı olan bir test. Böylece öğrencinin bulaşıcı hastalıklara sahip olup olmadığı kolayca anlaşılabiliyor. Bu testi yaptırmak, vize almanız için zorunludur. Sağlık kontrolleri için ilgili test 2020 yılında güncel olarak 135 TL’dir. Zaman zaman fiyat değişkenlik gösterebileceği için bu fiyatı ortalama olarak alabilirsiniz.


Kıbrısta Okumak İçin Öğrenci Vizesi Aldıktan Sonra…

Öğrenci vizesi aldıktan sonra tüm adımları tamamladığınızda işlem süreci başlar. İşlem sürecinin tamamlanması 2 haftayı bulabilir. Bu 2 haftalık sürecin ardından tüm işlemler tamamlandığında bakanlık tarafından okulunuza vizeniz gönderilir. Bu vizeyi öğrenci işlerinden teslim alabilirsiniz.

Adaya giriş çıkışlarda bu kağıdı yanınızda taşımanız zorunludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir