Kıbrıs pahalı mı

KIBRIS PAHALI MI? Kıbrıs’taki Pahalı Hayat Sizi Çok Şaşırtacak

Kıbrıs’ta yaşam ve hayat pahalılığı hakkında bulabileceğiniz en detaylı, en gerçekçi yazıya hoşgeldiniz dostlar. Bu yazının ardından, adada yaşayan insanların ağzından, düşüncelerinden, Kıbrıs pahalı mı? Kıbrıs’ta yaşam nasıl, tek tek öğreneceksiniz.

Öncelikle Kıbrıs pahalı mı sorusuna cevap verebilmek için bunu kategorilendirmek gerektiğini düşünüyorum. Daha kolay anlayabilmeniz için bunu 4 ayrı kategoriyle anlatacağım. Temel gıda, eğlence, konaklama, yaşam maliyetinden oluşacak bu liste.

Sizlere en doğru ve güncel bilgiyi verebilmek için bu yazıyı sürekli olarak güncelleyeceğim. Kafanızda yine de herhangi bir soru işareti olursa sorabilirsiniz.


Kıbrıs Yeme – İçme Fiyatları Pahalı Mı

Kıbrıs yeme içme fiyatları
Kıbrıs yeme içme fiyatları

Kıbrıs’ta yaşamak için elbette en ihtiyaç duyacağınız fiyatlardan biri, yiyecek-içecek fiyatları. Her ne kadar Kıbrıs pahalı bir yer gibi dursa da özellikle yemek konusunda insaflı davrandığını söyleyebilirim.

Kıbrıs’ta ortalama öğün fiyatı 20 TL civarı. Yani günde 50-60 TL’ye her halükarda karnınızı doyurabilirsiniz. Yine de bu maksimum sayabileceğimiz bir fiyat. Eğer kendi eviniz varsa, bir apartta ya da mutfaklı bir okul yurdunda kalıyorsanız, durum değişir.

Dışarıdan yemek çağırarak karnınızı doyurmayı düşünüyorsanız öğün başı 20 TL olarak hesaplayabilirsiniz. Ben sizin için bunu şu şekilde listeledim;

Sabah: Kol böreği + Çay: 15 TL

Öğlen: Dürüm + Ayran 22 TL

Akşam: Pide + Ayran 30 TL

Bu hesaba göre, dışarıdan yemek çağırarak günde 67 TL’ye rahatlıkla doyabilirsiniz. Burada biraz bonkör davrandığımı siz de görüyorsunuzdur. Eğer ekonomik bir liste düşünüyorsanız 50 TL civarları olabilir.

Şimdi, diyelim eviniz var ya da yurtta kalıyorsunuz. Eğer burada yaşamayı düşünüyorsanız, her gün dışarıdan yemek yemezsiniz herhalde. Eh ev hali, kahvaltılık malzemelere haftada bir 100 TL ayırmanız gerekir. Buna zeytin, peynir, yumurta dahil.

Öğle yemeği ve akşam yemeği için haftada 200 TL biraz iyimser biraz rakam olacak ama yeterli olur diye düşünüyorum. Yani haftada 300 TL’ye karnınızı doyurabilirsiniz.

Bu listeyi küçültüp aç kalarak çok daha uygun fiyatlara doyabilirsiniz aynı zamanda çok yüksek tutarak konforlu bir öğün geçirebilirsiniz.

Evde kendiniz hazırladığınızda ayda 300*4= 1200 TL’ye karnınızı doyurabilirsiniz.

Kafede 1 Akşam

Kıbrıs pahalı mı soruları
Kıbrıs pahalı mı soruları

Pekala, sadece yemek yiyerek hayat geçmez, eğlence de lazım. Arkadaşlarınızla akşam kafede 1-2 saat geçirecekseniz 15 TL’ye bir kahve alarak geçirebilirsiniz. Haftada 2 kez kafeye gidecekseniz, haftalık 30 TL bunun için yeterli olacak.

Bu seçenek zaruri sayılmıyor tabi. Yine de zevke göre değişse de eğlence/keyif için ne kadar bütçe ayırabileceğiniz için bir fikir edinebilirsiniz bu yolla.


Kıbrıs Ev Fiyatları Pahalı Mı

Kıbrıs ev fiyatları

Kıbrıs pahalı mı sorusu sorulduğunda nedense aklımda ilk canlanan konu ev fiyatları. Maaşlar TL, alışveriş TL, hayat TL ama evler Sterlin üzerinden kiralanıp satılıyor.

Böyle bir sistemde TL’nin sürekli değer kaybettiğini varsayarsak artık Sterlin üzerinden ev almak istemiyor kimse. Özellikle öğrencilere gel gel yapıp yüksek fiyat çeken ev sahiplerini.

Ama artık buna dur diyenler olmaya başladı. Neyse ki artık evlerin çoğu TL üzerinden kiralanmaya başlandı. Bu da özellikle de öğrencileri ve TL ile maaş alanları çok rahatlattı.

Elektrik Su Fiyatları Kıbrıs Pahalı Mı

Kıbrıs elektrik su fiyatları
Kıbrıs elektrik su fiyatları

Kıbrıs pahalı mı diye sorulan bir diğer nokta da elektrik su fiyatları. Aslında bakarsanız Kıbrıs çok pahalı bir yer değil ama gördüğünüz gibi yaşam fiyatları çok yüksek.

Yani buraya turist olarak gelen birisi çok daha uygun fiyatlar ile yaşayıp dönebilirken burada yaşayan insanlar için hayat bir tık daha pahalı.

Elektrik fiyatları ortalama 300-500 TL arasında geliyor aylık. Özellikle kışın, elektrikli soba kullanıyorsanız bu fiyat 1500 TL civarına kadar tırmanabiliyor.

Özellikle elektrik tasarrufu için İnverter klima almanız önemlidir. Bunun sayesinde hem yaz hem kış kat ve kat kar yaparsınız. Klima, kendi parasını birkaç ayda amorti edecek kadar tasarruf sağlıyor.


Kıbrıs’ta Ulaşım

Kıbrısta ulaşım
Kıbrısta ulaşım

Eveeeet, geldik en derin konuya… Kıbrıs’ta ulaşım konusu her zaman sıkıntılı halini korumuştur. Kıbrıs’ta yaşayan insanların ulaşım sorunu genellikle kendi arabalarını kullanmalarıyla çözülüyor

Kıbrıs’ta belediye otobüsü sistemi olmadığından özel otobüsler ile ulaşım sağlıyoruz. Yani bu da biraz pahalıya mal olmuyor dersek yalan olur. Çok kısa bir mesafe için bile 6-7 TL ödemeniz isteniyor. Taksi tutsak daha az yazar be kardeşim diyesi geliyor insan.

Taksi demişken, son model Mercedes arabaların fiyatlarını da anlatmadan geçmek olmaz. Kıbrıs’ta taksi çağırdığınızda sıradan küçük arabalar değil, kaliteli arabalar geliyor.

Taksi ile çarşıdan eve gitmek için ödemeniz gereken ücret ortalama 25-30 TL civarlarında.

Kıbrıs İnternet – Telefon Fiyatları Pahalı Mı

Eğer 2020 yılına kadar ulaştıysanız artık yaşam maliyetleri hesaplanırken telefon ve internet fiyatlarını söylemeden geçmek çok yanlış bir hesaplamadır.

Kıbrıs pahalı mı anlamak için en iyi yollardan biri de iletişim fiyatlarına bakmak. Kıbrıs’ta ortalama ev interneti ve telefon, kontör fiyatlarından tek tek bahsedeceğim

Kıbrıs İnternet Fiyatları

Öncelikle Kıbrıs internet fiyaları için konuşmak gerekirse, en bilindik internet şirketlerinin verdikleri fiyatlar şu şekilde;

Nethouse Networks

5 Mbps İnternet110 ₺
10 Mbps İnternet140 ₺
15 Mbps İnternet170 ₺

Lifecell Digital

5 Mbps İnternet115 ₺
10 Mbps İnternet160 ₺
20 Mbps İnternet215 ₺

KIBRISONLINE

5 Mbps İnternet110 ₺
10 Mbps İnternet140 ₺
15 Mbps İnternet170 ₺

Kıbrıs Telefon Fiyatları

Kıbrısta telefon fiyatları, Türkiye’ye oranla çok daha uygun koşullarda. Bunun elbette başlıca sebebi düşük vergiler (Türkiye’nin vergilerinin yüksek olmasını göz ardı edince Kıbrıs’taki yüksek vergiler bile düşük geldi…)

Eğer Kıbrıs’tan telefon alacaksanız Türkiye’ye döndüğünüzde yine de kayıt ettirmeniz gerekir. Fakat Kıbrıs’ta yaşayacaksanız, kayıt ettirmeye gerek kalmadan Kıbrıs’ta kullanabilirsiniz. Kıbrıs’taki sıfır telefonlar tabi ki de KKTC kayıtlı olarak geliyor.

Türkiye ile kıyaslanacak olursa ortalama 300-500 TL daha uygun fiyatlara geliyor telefonlar. Kıbrıs telefon fiyatları için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir