Kıbrıs Pahalı Mı

Kıbrıs’ta Yaşam Pahalı Mı | KIBRIS PAHALI MI?

Kıbrıs, özellikle tatil için en çok tercih edilen yerlerden bir tanesi. Önemli soru ise şu; Kıbrısta yaşam pahalı mı?

 Bu soruyu soruyorsanız genellikle Kıbrıs’ta yaşamayı düşünmüş ya da Kıbrıs’taki yaşam hakkında bilgi edinmek istemişsinizdir. Kıbrıs’ta yaşam pahalı mı sorusuna açıkçası verilebilecek net bir cevap yok diyebiliriz. Yine de size güncel kurlardan, Kıbrıs market fiyatlarından ve daha detaylar içeren pek çok konudan Kıbrıs pahalı mı 2019 yılında durum ne? Tek tek anlatacağım.


Kıbrıs Market Fiyatları

Öncelikle Kıbrıs market fiyatlarından başlamak doğru olacaktır. Bir ülkenin market fiyatları, genellikle o ülke hakkında bize en gerçekçi bilgiyi sunar. Böylece ülkenin ekonomisini, yaşam koşullarını ve daha pek çok konuyu öğrenebiliriz. Kıbrıs market fiyatlarına bakacak olursak, Türkiye market fiyatları ile kıyaslandığında çok büyük farklılıklar içermediğini görebilirsiniz.

Kıbrıs market fiyatlarına en iyi örneği verebilmek için Türkiye’deki Migros marketleri işaret edebiliriz. Buradaki marketlerin fiyatları, Türkiye’deki Migros market ile neredeyse aynı seviyelerde. Kıyaslandığında biraz pahalı gibi gözükse de çok ciddi farklar yok diyebiliriz.

Örneğin Türkiye’de alacağınız 1 TL’lik suyu burada 1,50 TL’ye alabilirsiniz. Bununla birlikte Türkiye’de 2 TL’ye alacağınız bir çikolatayı, Kıbrıs’ta da 2 ile 2,50 TL arasında bir fiyata satın alabilirsiniz.

Kıbrısta Yaşam Pahalı Mı?

Kıbrıs market fiyatlarından sonraki önemli nokta, yaşam pahalılığı noktası elbette. Kıbrıs, her ne kadar market fiyatları Türkiye’deki eşit dursa da detaylara baktığımızda pahalı sayabileceğimiz bir sonuç ortaya çıkıyor. Elektrik, kira gibi önemli unsurlar, Kıbrısta yaşam pahalı mı sorusuna net bir cevap olabiliyor.

Kıbrıs’ta ev kiraları, İngiliz Sterlin dövizi üzerinden veriliyor. Bu şu demek; Eğer sterlin yükselirse, kiranız da yükseliyor. Öyle ki döviz çok düşükken 250 Sterline anlaştığınız bir eve ilk ay 1500 Lira öderken, 6 ay sonra 2500 Lira öderken bulabiliyorsunuz kendinizi.

Kıbrıs’ta elektrik fiyatları da oldukça yüksek. Kış mevsiminde elektrik faturasını öderken, aldığınız maaşın yarısını verme ihtimaliniz bir hayli yüksek. Bu yüzden özellikle adaya öğrenci olarak geleceklere tavsiyem, ilk iş yurda yerleşsinler. Ayrı eve çıkmak biraz maliyetli ve zor iş.

4. Kuzey Kıbrıs Bartender Kokteyl Yarışması makalesine göz atmak için tıklayınız.

Kıbrısta yaşam pahalı mı
Kıbrısta yaşam pahalı mı

Kıbrıs’ta Ne Ucuz?

Peki bu Kıbrıs’ta hiç mi ucuz bir şey yok kardeşim! Var tabi ki. Örneğin… biliyorsunuz. İçki. Kıbrıs içki fiyatları için sayfayı ziyaret edin.

Kıbrıs’ta Türkiye ile kıyaslandığında en ciddi fark, içki fiyatları arasındaki farklılık. Özellikle Türkiye’de içkiler için çok ciddi oranda vergi alındığından, Kıbrıs içki fiyatları, Türkiye’den gelen insanlara gereğinden fazla ucuz geliyor. Haksız da sayılmazlar. Zira 3 Liraya bira içmek? Kesinlikle ucuz!

Kıbrıs’a Ne kadar Para İle Gidilir?

Eğer bir ülkeyi tanıtıyorsanız, size o ülkeyle ilgili en çok sorulacak soru, ne kadar harcarım? Bu yüzden siz sormadan söyleyelim dedik. Kıbrıs’a ne kadar para ile gideceğiniz tabi ki size kalmış fakat Kıbrıs’ta yaşam pahalı mı sorusuna cevap bulmuş sizler için, böyle geçiştirici bir cevap vermeyi yakıştıramadım. Bu yüzden biraz daha detaylara inmek istiyorum.

Öncelikle Kıbrıs’a geliş amacınıza karar vermelisiniz. Amacınız gezmek, yeni yerler keşfetmek, yeni kültürler tanımak mı? O zaman taksi için, müzeler için, (yürüyünce çok acıkacağınız için de tabi ki) yemek için ne kadar para ayırmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Ortalama bir fiyat verecek olursak ve Kıbrısta yaşam pahalı mı sorusunun cevabını da işin içine katacak olursak, günlük 300 TL size yetecektir. Taksi, kısa mesafelere 30 TL civarında bir fiyata götürüyor. Bu yüzden ulaşımı çok dert etmeyin deriz.

Peki Kıbrıs’a geliş amacınız, kum, deniz, güneşlenmek ve yüzmekse? Bu, işleri biraz değiştirir. Öyle ki bu sefer otel fiyatını yüksek tutacak, taksi, müze fiyatlarını sıfırlayacağız. O zaman da Kıbrıs otelleri içinde denize sıfır olanlardan birini seçebilirsiniz. Amacınız güzel bir yaz tatiliyse, işiniz çok kolay olacaktır.

Kıbrıs telefon fiyatlarına da bir göz atın!

Kıbrısta yaşam pahalı mı
Kıbrısta yaşam pahalı mı

Kıbrıs Neden Pahalı? Kıbrısta Yaşam Pahalı Mı?

Kıbrıs’ı pahalı yapan şeyleri mi merak ediyorsunuz? Olay şu; Kıbrıs, diğer ülkeler tarafından tanınmayan bir ülke. Öyle ki Kuzey Kıbrıs’ı resmi olarak tek tanıyan ülke Türkiye. Durum buyken, Kıbrıs, istediği gibi ithalat, ihracat yapamıyor. Bu da Kıbrıs’ı pahalı bir ülke haline getiriyor.

Kıbrıs Neden Ucuz?

Bu soruyu çok sormak isteyeceğinizi düşünmesem de Kıbrıs neden ucuz sorusunu da yanıtlamak isterim. Öncelikle Kıbrıs ucuz değil! Fakat Kıbrıs’ta alınan maaşlar, dolayısıyla da yaşam standartları yüksek. Burada alacağınız maaşla, Türkiye’de de krallar gibi yaşayabilirsiniz elbette. Biraz abartmış olabilirim. Krallar gibi olmasa da efendi gibi yaşayabilirsiniz.

Bu yazımızda size Kıbrısta yaşam pahalı mı? Kıbrıs market fiyatları ve Kıbrıs pahalı mı sorularının yanıtlarını verdik. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa, hemen aşağıya ekleyebilirsiniz. Makaleyi çok beğendiyseniz ve arkadaşlarınız ile paylaşmak istiyorsanız: DURMAYIN!

Kıbrısta yaşam pahalı mı, kıbrıs pahalı mı 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir