Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

KKTC Genelinde TAM Sokağa Çıkma Yasağı Uygulaması

Koronavirüsün hızla yayılmasıyla birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde alınan kısmi sokağa çıkma yasağına yeni bir düzenleme getirildi. Bu düzenleme ile birlikte KKTC genelinde saat 21:00 ile 06:00 arasında TAM sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Dün öğle sonrası gerçekleşen KKTC bakanlar kurulu toplantısında Başbakan Ersin Tatar başkanlığında koronavirüs tedbirleri için bazı kararlar alındı. Başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı Kudret Özersay, bu akşamdan itibaren saat 21:00 ile sabah 06:00 saatleri arasında  TAM sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.

Kudret Özersay, gezmeler, markete gitmeler ve ev ziyaretleri gibi davranışların artık mümkün olamayacağını vurguladı. Yapılan tüm çağrı ve tedbirlere rağmen insanların sıkça gezme ve markete gitmelerine devam ettiğini gözlemledikleri için böyle net bir karar alındığını belirten Özersay, kendisinin de yer aldığı, Başbakanlık Afet ve Acil durum yönetim komitesi’nin dün toplandığını da ekledi.


Tüm Marketler 20:00'de Kapanacak

Alınan yeni kararlardan bir diğeri ise marketlerin çalışma saatleri ile ilgili oldu. Bu akşamdan başlamak üzere marketlerin saat 20:00’da kapatılması kararı alındı. Bununla birlikte gerekli mesafe ve hijyen kurallarına uymayan süpermarketlerin belediyeler tarafından kapatma da dahil olmak üzere ceza kesme yetkisi olduğunu hatırlatarak tüm marketlere çağrı yaptı.

Tüm bunlara ek olarak, KKTC hükümetinin herhangi bir özel hastane ile mücadelenin bir parçası olarak yüksek rakamlı bir anlaşma yapılmadığını da açıkladı.

Maliye Bakanlığı’nın da böyle bir onayı yoktur. Diyalog, istişare devam ediyor, hizmet alımı yapılabilir ama böyle bir anlaşmamız yoktur. Dolayısıyla basında yer alan rakamlar uzlaşılmış rakamlar değildir

Youtube Üzerinden Kıbrıs'ta Olanlarla İlgili Bir Video Paylaşıldı


Güneyde De Benzer Önlemler Alındı

  Güney Kıbrıs’ta sokağa çıkmaya getirilen kısıtlamaların ihlal edilmesi ve Koronavirüs vakalarında görülen artışların sonucu olarak Rum Sağlık Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada bazı önemli kararlar alındığı açıklandı.

Önlemlerin amacının virüsün yayılmasının önlenmesi olduğunu ve herkesin bu önlemleri uygulamakla yükümlü olduğunu bildiren Rum haber kaynakları, bugün sabah saat 06.00’dan itibaren geçerli olacak başlıca önlemleri şöyle özetledi;

   “Sokağa çıkışlar günde yalnızca bir kez ve ilgili birime kısa mesaj gönderilip izin alınmasıyla gerçekleşecek, yazılı formları yalnız 65 yaşın üzerindeki kişiler kullanacak, önlemlerin ihlaline ilişkin para cezası 150 Euro’dan 300 Euro’ya çıkarılacak, sınır kapılarındaki kontroller artırılacak, perakende satış yapan işletmeler (süpermarketler, bakkallar, mini marketler, kasaplar, balıkçılar, fırınlar, pastaneler, meyve-sebze satan yerler) Pazar günleri kapalı olacak, bir arabada en fazla 3 kişi seyahat edebilecek, evde daimi olarak yaşayanların haricinde evde toplanmalar yasaklanacak, özel belgeye sahip olan çalışanların haricinde akşam 21.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında sokağa çıkma tamamen yasaklanacak.”   

Haberde, tıbbi amaçlarla yurt dışına giden kişiler ile bu kişilere refakat eden kişilerin, aynı zamanda yurt dışında öğrenim gören ve sağlık açıdan hassas gruba giren öğrencilerin, Rum Yönetimi’ne doktor raporu ibraz etmeden giriş yapma hakkına sahip olacakları da ifade edildi. Bu kişilerin bulundukları yerdeki diplomatik misyonlardan onay belgesi almaları gerekeceği kaydedildi.


Güney'de Sokağa Çıkma Yasağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir