Kıbrıs korona virüsü son durum

KKTC Korona Virüsü SON DURUM – Son Dakika

Korona virüsü Kıbrıs’ta son hızla yayılmaya devam ediyor. KKTC hükümet ve sağlık bakanlığı yetkilileri her ne kadar virüsün yayılımını kontrol altında tutmaya çalışsalar da virüsün kendini 14 gün vücutta gizlemesi nedeniyle virüs konusunda alınan önlemler, yetersiz kalabiliyor.

Korona virüsü ile ilgili son durum bilgilerini sizlere KKTC sağlık bakanlığından aldığımız bilgiler ile vereceğiz. 24 Mart 2020 itibariyle vaka sayısının son durumu sağlık bakanlığınca açıklandı ve resmi facebook sayfasından da duyuruldu. Alınan son bilgiler şu şekilde;


KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli :” 1Pozitif vaka daha çıktı ” SON DURUM: Toplam 40 Vaka!

Sağlık Bakanı Ali Pilli korona virüsünün KKTC’deki son durumu ile ilgili düzenli olarak bilgi paylaşımı yaparak, insanların kendi aralarında bilgi kirliliği yaratmasının önüne geçiyor. Sayın Ali Pilli’nin son yaptığı açıklama 23 Mart Pazar akşamı geldi. Sağlık bakanı Ali Pilli, yaptığı açıklama ile birlikte 20 kişiye yapılan testlerin sonucunda 1 pozitif vaka daha çıktığını açıkladı.

Pilli tespit edilen son vaka ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde vaka sayısı 40’a yükseldiğini söyledi. 

2 Günde 8 Vaka Daha Tespit Edildi

KKTC Sağlık bakanı Ali Pilli tarafından toplam vaka sayısının 32 olduğu belirtildiği 21 Mart gününden henüz 2 gün geçmişti ki 23 Mart pazar akşamı yapılan son açıklamada yeni vakalar ile birlikte toplam vaka sayısının 40’a yükseldiği bilgisi verildi.

 Virüsün bu hızla devam ederse ilerleyen süreçte kaç kişiyi etkileyeceği konusu ise kafaları karıştıran bir nokta. Bu süreçte insanların evde kalmaları, dışarı çıkmamaları konusunda sıkça uyaran sağlık bakanlığı, virüsün, insanların toplu ortamlarda minimum süre kalmaları sağlanırsa yayılımının ciddi oranda azalacağını iletti.

KKTC korona alarmı
KKTC korona alarmı

Alınan Önlemlerden En Etkilisi: Kısmi Sokağa Çıkma Yasağı Oldu

Korona virüsü ile mücadele kapsamında ilk vakanın tespit edildiği günden beridir çeşitli önlemler alan yetkililerin son aldığı önlem, kısmı sokağa çıkma yasağı oldu.

Virüs yayılımını önlemek amacıyla okulların tatil edilmesinin ardından özel sektör çalışanlarının da izinli sayılması, bu sayede insanların mümkün olduğunca evlerinde kalması desteklenmişti. Tüm bunlara rağmen insanların sokağa çıkmaya devam etmeleri, misafirliklere gitmeleri virüsün yayılımını hızlandırma tehlikesi yaratıyordu.

Dün gece alınan son karar ile birlikte sayın Kudret Özersay, kısmi sokağa çıkma yasağını ilan etmiş oldu. Böylece insanlar acil ve elzem ihtiyaçlarını kolaylıkla yerine getirebilecek fakat keyfi olarak sokağa çıkmaların önüne geçilecekti.

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili detaylı bilgiler için habere göz atın: https://www.kibristabiz.com/kibrista-sokaga-cikma-yasagi-ilan-edildi-peki-simdi-ne-olacak/ 

 

https://www.kibristabiz.com/kibrista-sokaga-cikma-yasagi-ilan-edildi-peki-simdi-ne-olacak/

Dünyada Eşi Görülmemiş Bir Başarıya İmza Atıyoruz!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak aslında dünyada eşine pek rastlanmayan bir başarıya imza atıyoruz. Bakanlar kurulunun aldığı hızlı kararlar, sağlık bakanlığımızın sıkı çalışmaları ve hükümet yetkililerinin aldığı önlemler sayesinde korona virüs vakası ilk çıktığı günden beridir minimum yayılım hızıyla tüm dünyaya devlet ve sağlık sistemimizin başarısını anlatmış olduk.

Yıllardır herkes tarafından tartışılan KKTC sağlık hizmetinin, korona virüsü çalışmaları sayesinde kendini kanıtladığını söylemek mümkün. Öyle ki tüm dünyada sağlık sistemi çökerken KKTC’de sağlık çalışanları işlerini başarılı bir şekilde yapmaya devam etmekte ve virüsün kontrol altına alınmasını sağlamaktalar.

KKTC Sağlık Hizmetleri

Pilli:” Hızlı tarama kitleri yarın devrede olacak”

Sağlık Bakanı Ali Pilli, koronavürüs salgını hakkındaki çalışmaları ve son rakamları verdi.
Bakanlığın görevde olduğunu ve koordinasyonu sağladıklarını belirten Bakan Pilli, bugün evlerde tutulan 20 kişiden alınan numunelerden iksiinin pozitif çıktığını ve vaka sayısının 40 olduğunu açıkladı.

Pilli, izolasyonların yeni başladığını ve yurt dışından gelen kişileri tek tek aradıklarını ve genel durumlarını sorduklarını ifade ederek, bu kişilere evlerinde kalmalarını daima söylediklerini dile getirdi.
Bu mücadelenin toplumsal bir mücadele olduğunu ve herkesin sorumluluğu olduğunu ifade eden Pilli, sağlık bakanlığı ve sağlık personeli olarak en iyi şekilde görevlerini yaptıklarını söyledi.

Bakan Pilli, bu süreçte görev alan tüm sağlık ekibi ile polis teşkilatına teşekkür etti..
20 kişinin bir otelde tek tek odalarda tutulduğunu ve bu kişilerden numune alımlarının devam ettiğini ve sonuçları yarın sabah açıklayacaklarını belirtti.
Bir iş insanının sağlık ihtiyaçlarını özel uçağı ile KKTC’ye getirdiğini belirterek bu kişiye de teşekkür eden Pili, bugün ayrıca Girne Limanı’ndan gerek kıyafet gerekse de maske olsun bir çok eşye geldiğini açıkladı.

30 ventilator ihalesinin sonuçlandığına dikkati çeken Pilli, özel uçakla bugün hızlı tarama kitlerinin de geldiğini ve bazı iş insanlarının bu kitleri bağışladığını söyledi.
Bakan Pili bir çok yerden çok bağış gelediğini belirterek, bu kişilerin isimlerini ilerleyen günlerde açıklayacaklarını söyledi.

Yarın daha büyük bir opersyona başlayacaklarını ve ateş polikiliniği açtıklarını ve ateşli hastasların yarın oraya yönlenderileceğini ifade eden Pilli, hızlı tarama kitlerinin yarın kullanmaya başlacağını belirtti.
Yarından sonra evde tarama çalışmalarına başlayacaklarını açıklayan Plili, yarın şüpheli evlerin hep taranacağını açıkladı.

Pilli, bazı belediye başkanlarını aradığını ve tüm içlerde kurulan ilçe emniyet kurullarından şüpheli tüm durumları bakanlığa bildirimlerini isteyceklerini söyledi.
Bakan Pilli, Biz çalışıyoruz vatandaşlar da dışarı çıkmasın. Kısmi sokağa çıkma yasağı yerine bir karardır. Halk evinde kalsın ki biz daha kısa sürede bu salgını durduralım” dedi..

Bakan Pilli:” 1 kişinin daha sonuçları pozitif” Bilgisi Vermişti

Sağlık Bakanı Ali Pilli, 21 Mart Akşamı yaptığı açıklamada, halihazirda tedavisi devam eden hasta ile yakın temas içinde olan bir kişeye yapılan testin sonucunun da pozitif çıktığını açıklamıştı.
Pilli bu vaka ile KKTC’li pozitif hasta sayısının 4’e, tedavisi devam eden 28 yabancı vaka ile toplam hasta sayısının 32’ye yükseldiğini söylemişti.
Bilindiği üzere KKTC’de hastalığı yenen 3 kişi de daha önce taburcu edilmişti.

Son durum bilgilerini size en hızlı şekilde aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir