KKTC Korona Virüsünü Yendi Mi?

KKTC Koronavirüs son durum bilgileri gelmeye başladı. KKTC, koronavirüs ile mücadelesinde sona yaklaştı.

Koronavirüs ile mücadelede tüm dünya sistemi çökmüş durumdayken iyi analiz, doğru zamanda tedbir, istikrarlı duruş politikaları ile birlikte virüs salgını neredeyse son bulmak üzere

Aktif olarak KKTC’de yalnızca 1 pozitif koronavirüs vakası bulunuyor. Koronavirüs pozitif hasta şu an tedaviye devam ediyor.


Sağlık Bakanlığı Düzenli Olarak Günlük Verileri Açıklıyor

Salgın, savaş gibi özel dönemlerde bilgi, özellikle bilginin tek bir kaynaktan gelmemesi, Whatsapp grubları gibi alanlarda elden ele dolaşan, asılsız ses kayıtlarıyla birlikte panik havasına yerini bırakıyor.

KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli önderliğinde gerek sosyal medya platformlarından gerekse diğer platformlardan ilk günden itibaren günlük raporlar paylaşılarak halkın virüs konusunda ne durumda olduğunu görmesi sağlandı.

19 Nisan’dan Beridir Pozitif Vaka Tespit Edilmedi

Son pozitif koronavirüs vakası tespiti 19 Nisan’da yapıldı. O günden beridir KKTC’de herhangi bir koronavirüs vakası tespit edilmedi.

Yazımızın sonunda anlatacağımız nedenle halkın tedbirlerini şimdi çok daha yüksek seviyelere çıkartması gereklidir. Özellikle salgının tamamen bitmediğini bilmemiz ve önlemlerimizi en üst düzeyde tutmamız gerekiyor.

Uzun bir süredir yeni bir pozitif vaka tespitinin olmaması çok sevindirici haber olsa da bu, yeni bir vakanın tespit edilmeyeceği anlamına gelmez. Özellikle pozitif vakanın tespit edilmemesi insanları rehavete düşürmemeli, tedbirli yaşamayı artık bir hayat biçimi olarak kabul etmeli.

Kıbrıs son dakika

Koronavirüsüyle Mücadelede Bu Noktaya Gelmemizdeki En Büyük Etken Karantina

Koronavirüs mücadelesinde tüm dünya diken üstündeyken ve hastalıklarla mücadele ederken KKTC’nin virüs konusunda bu kadar başarılı bir sonuç vermesinin en büyük nedeni hiç şüphesiz koronavirüs ilk tespit edildiği günden itibaren alınan yüksek tedbirlerdir.

Bilindiği üzere koronavirüsün KKTC’de ilk tespit edildiği gün tüm okullar tatil edilmiş, çok kısa bir süre sonra ise iş yerleri kapatılmış ve ardından sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Yurtdışından dönen KKTC vatandaşlarını zorunlu karantina altına alınmasıyla birlikte dışarıdan yeni virüslerin ülkemize taşınması engellenmiş oldu. Bununla birlikte hastanelerdeki virüs karantinalarının da başarıyla yapılması sonuç verdi.

Koronavirüs salgınında KKTC şu an bu kadar iyi bir durumdaysa bunu elbette iyi alınmış önlemler ve karantinaya borçluyuz. Dolayısıyla bu karantina döneminin insanların kendi kendileri tarafından uygulanmaya devam etmesi çok önemli bir etkendir.

Hala Ülkeye Giriş Ve Çıkışlar Kapalı

Karantinanın sonuna yaklaştığımız bu dönemde adaya giriş çıkışlar hâlâ kapalı durumda. Her ne kadar ada içindeki koronavirüs salgını son derece azalmış olsa da dışarıdan gelecek bir tehlikeden korunmak da son derece önemli.

Koronavirüs salgınının yaygınlaşmasından bu yana KKTC vatandaşları haricinde adaya girişler kapatılmıştı. Bununla birlikte bir sonraki süreçte adaya giriş-çıkışlar tamamen kapatıldı.

Kıbrıs'ta Hayat Durdu
Kıbrıs'ta Hayat Durdu

Yaklaşık 1 Aydır Kıbrıs’ta Hayat Durdu

Kıbrıs’ta virüs salgınının bu kadar iyi yönetilmesinin başında elbette doğru ve zamanında alınan kararlar yer alıyor. KKTC’de koronavirüs salgınının yayılmaya başlandığı günden bu yana adada adeta hayat durmuş durumda.

Adadaki halk evlerine kapandı ki bunu sağlayan en büyük etken market, benzinlik gibi elzem ihtiyaç haricindeki tüm iş yerlerinin kapatılması oldu.

Yaklaşık 1 aydır Kıbrıs’ta hayat neredeyse durmuş durumda. Bu da virüsün yayılımını büyük oranda engelledi.

İş Yerleri Açılmaya Başlıyor

4 Mayıs 2020 yani bugün itibariyle KKTC’deki belirlenmiş iş yerleri, gerekli kontrollerin tamamlanmasıyla birlikte açılmaya başlıyor. Böylece adada hayat yavaş yavaş normale dönmeye başlıyor.

İş yerlerinin bu kadar erken açılması, para kazanamayan, ekonomik durumu giderek kötüleşen insanlar için umut verici olmakla birlikte halkın bir kesimi tarafından da virüsün 2. Dalgasının yayılmasından ve bu erken dönüşün bu virüs salgınını çok yüksek seviyeye çekeceğine inanıyor.

Öyle ki pandemi virüsler, yayılmaya başladıktan bir süre sonra bitmeye çok yaklaşır. İnsanlar virüs tehlikesini atlattığı için rehavete kapılıp sokaklara, günlük yaşamlarına döndüklerinde ise 2. Dalga virüs yayılımı başlar. Bu 2. Dalga virüs yayılımı, 1. Dalgaya göre çok daha hızlı ve kontrolsüz yayılır.

Korona virüs 2. dalgada
Korona virüs 2. dalgada

Asıl Önemli Süreç Şimdi Başlıyor

Halkın ve devletin alması gereken asıl önlem süreci şu an itibariyle başlıyor. Eğer gerekli önlemler en güçlü şekilde alınmadan normalleşme sürecine girilirse bugüne kadarki tüm uğraş çöpe gidebilir ve virüs kontrol edilemez bir seviyede hızla yayılabilir.

Özellikle KKTC gibi küçük yerleşimli ülkelerde virüsün yayılım hızı daha kontrolsüz gerçekleşir. Bu normalleşme süreci kesinlikle sokağa çıkma ve insanlarla kaynaşma süreci değildir. İnsanların mümkün olduğunca evde kalmaya devam etmeleri, bu süreçte kendi karantina ve sokağa çıkma yasağı uygulamalarını hayata koymalı.

2. Dalga Salgınlar Çok Daha Büyük Etki Yaratıyor

Eğer korkulan 2. Dalga virüs yayılımı gerçekleşirse, bugünlerde sokağa çıkan, gündelik hayatına dönen halkın önlem almayan kesimi için çok ciddi bir tehdit söz konusu olabilir. Bunun için korku ya da paniğe kapılmaktan ziyade durumun farkında olmak ve kendi önlemlerinizi almanız önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir