KKTC Sonunda Uluslarası Medyada Yer Buldu!

KKTC, kuruluşundan bu yana uluslararası tanınırlıkta en büyük adımı atmış oldu. Dünyanın en çok kullanılan internet sitelerinden Google, koronavirüs anlık bilgilerini sunduğu sisteminde KKTC’ye de ayrı bir yer verdi.


Google, Bugüne Kadar KKTC’yi Tanımıyordu

Dünyanın en çok ziyaret edilen istatistik sayfasına sahip Google, koronavirüs salgını anlık vaka takip sayfasında Kıbrıs adasını yalnızca Güney Kıbrıs’ın adı altında göstermekteydi.

Bu da koronavirüs salgınında üstün başarı sağlamış KKTC halkı için can sıkıcı bir durumdu. Zira Güneyde hâlâ yeni vakalar tespit edilirken KKTC, koronavirüsü tamamen yendi.

Google, gelen tepkilere sessiz kalmayarak KKTC’yi uluslararası platformda kabul eden ilk kuruluşlardan biri oldu. Bu, her ne kadar uzun süredir hak ettiğimiz bir tanınma olsa da şimdiye kadar hiçbir kuruluş ve ülke tarafından analizlerde KKTC, ayrı tutulmuyordu.

KKTC Google'a Girdi
KKTC Google'a Girdi

KKTC Sağlık Bakanlığı Sayfasında Paylaştı

Hekimlerimiz ve bu konuda emeği geçen herkesin üstün başarısı sayesinde KKTC, ilk defa büyük ölçekli uluslararası kuruluşlardan bir tanesinde kendi adıyla anıldı. Bunu sağlayan ve göğsümüzü kabartan doktorlarımızı da KKTC sağlık bakanlığı düzenli olarak bizlere anlatıyordu.

Az önce KKTC sağlık bakanlığının kendi sayfasında paylaşmasıyla birlikte Kıbrıs halkına sevindirici haberi bizzat duyurdu.

Bu durumu küçük bir olay gibi görmemek önemlidir. Zira KKTC’nin uluslararası bir bilinirliğinin sağlanmasındaki en büyük adımlardan bir tanesi, bu yolla atılmış oldu.


Kıbrıs Halkı, Koronavirüs Salgınının Son Bulmasıyla Doktorlara Tek Tek Böyle Teşekkür Etmişti

KKTC’de koronavirüs salgınının son bulmasıyla birlikte Kıbrıs Türkleri, dünyada benzeri olmayan bir video hazırladı. Bu videoda, KKTC’deki hekimlerimizin isimlerini tek tek sayarak teşekkür etti. 

İzleyenlerin göğsünü kabartan bu videoyla birlikte, yoğun mesailer yaşayan doktorlarımız da bir nebze motive olmuş, gurur duymuş oldu. Aynı zamanda adını sayamadıkları daha nice doktorlara da ayrıca teşekkür ettiler. 

KKTC Sağlık Bakanlığının Paylaşımı İse Bu Şekilde Oldu

Covid-19 ile mücadelede bugüne kadar 31,204 test yapılmış, toplam 108 vaka ile karşılaşılmış. 104 hasta tedavileri yapıldıktan sonra taburcu edilmiş 2’si Alman turist olmak üzere 4 şahıs hayatını kaybetmişti. KKTC genelinde 41 gündür pozitif vakaya rastlanmıyor…

Almanya’dan gelen turistlerde İlk pozitif vakanın görüldüğü 10 Mart 2020 tarihinden itibaren ülke genelinde eğitim kurumları başta olmak üzere kapatılması ve ardından KKTC Hükümetinin Bakanlar kurulunu toplayarak art arda aldığı önlemler çerçevesindeki kararlar ile Covid- 19 ile etkin mücadeleye başlatılmış oldu.

Covid-19 ile mücadelede bugüne kadar 31,204 test yapılmış, toplam 108 vaka ile karşılaşılmış. 104 hasta tedavileri yapıldıktan sonra taburcu edilmiş 2’si Alman turist olmak üzere 4 şahıs hayatını kaybetmişti.

KKTC genelinde 41 gündür pozitif vakaya rastlanılmazken, bilimsel olarak Covid-19 salgınını başarılı bir şekilde savuşturan ve atlatan ilk ülke ünvanı da KKTC’nin oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir