HANTA virüsü

Korona’dan Sonra Bir De Hanta Virüsü!

Henüz uzun süredir Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 korona virüsünden kurtulamamışken, Çin’de Hanta adı verilen yeni bir virüs türedi bile.

Geçtiğimiz günlerde Çin’de sokak satıcılığı yapan Kim Chan Yhouya isimli vatandaş “ Korona virüs artık Avrupanın problemidir. Çin’de yine Masa hariç dört ayaklı her şeyi, gemi hariç yüzen her şeyi ve uçak hariç uçan her şeyi yemeye devam edeceğiz “ demişti ve dediklerini yaptılar. Hal böyle olunca yeni virüs gecikmedi!

Çinin Yunnan kentinde bu kez “Hanta virüs” isminde yeni bir bulaşıcı virüs çıktı.

Çinin yunnan eyaletinde bir kişinin otobüs seyehati sırasında hanta virüsü yüzünden hayatını kaybettiği öğrenildi. Otobüste bulunan 38 kişi karantinaya alındı. Panik yaratan bu virüsün ise fare ve sincap gibi kemirgenleri yemekten insana geçtiği öğrenildi. Bu virüsün yayılmasının ne derecede olacağı ise merak konusu.

hantavirüs partikülleri ile ontamine olmuş aerosolize kemirgen dışkılarının (idrar ve dışkı) solunmasıyla ilişkili nadir bir solunum hastalığıdır. Hantavirüslerin insan enfeksiyonları neredeyse tamamen kemirgen dışkısı ile insan temasıyla bağlantılıdır;

Aslında baktığımızda Hanta virüs yeni bir virüs sayılmıyor. Bu virüs, önceki yıllarda da karşımıza defalarca çıkmış fakat yayılım oranı oldukça düşük olduğu için göz ardı edilmişti. Hantavirüs, Güney Kore’de erken salgının gözlendiği Hantan Nehri bölgesi olarak adlandırılmıştır ve 1976 yılında Ho-Wang Lee tarafından izole edilmiştir.

Hanta virüs belirtileri

Hanta Virüsü Belirtileri

Henta virüs hastalığı 20-50 yaş grubunda daha çok erkeklerde ve sıklıkla ilkbahar ve sonbahar aylarında görülmektedir.

Erken belirtiler: Yorgunluk, ateş, kalça, sırt, omuz gibi büyük kas gruplarında ağrıyı içerir. Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, kusma, bulantı gibi belirtiler görülebilir.

Geç belirtiler: Hastalığın başlangıcından 4-10 gün sonra, Hantavirüs Pulmoner Sendromu tablosu gelişir. Akciğer ödemi ve buna bağlı olarak öksürük, nefes darlığı gibi geç bulguları görülür. Hantavirüs Pulmoner Sendromu tablosu gelişmişse, Oliguri (idrar miktarında azalma) ve böbrek yetmezliği gelişir.

Nadiren kulak ağrısı, boğaz ağrısı gibi belirtiler de görülebilir.

Henta Virüsü İçin Tedavi Var Mı? Nasıl Korunuruz?

  • Henta virüsü henüz taze bir virüs olduğu için bir tedavi yöntemi geliştirilmedi. Hastanın hayati fonksiyonları yerine getirmesini sağlayacağı temel tedaviler uygulanmakta.
  • Hanta virüs enfeksiyonlarında Andes virüsü haricinde insandan insana geçiş yoktur.
  • *Henta virüsünden korunmanın temelinde kemirgen hayvanlardan uzak durmak yatıyor. Özellikle evcil hayvan olarak fare benzeri bir hayvanın beslenmemesi gerekmektedir.
  • Eğer kedi besliyorsanız ve kedi fare gibi bir kemirgeni avlayıp yemişse, size hastalık bulaştırma riski barındırır. Bu nedenle evcil hayvanınızı da kemirgenlerden uzak tutmaya çalışın.

*Yıllara göre Henta Virüsü pozitif çıkan hasta sayıları


YILLARA GÖRE HANTAVİRÜS POZİTİF DAĞILIMI

2009 yılı : 2 + hasta

2010 yılı : 3 + hasta

2011 yılı : 5 + hasta

2012 yılı : 3 + hasta

2013 yılı : 3 + hasta

2014 yılı : 3 + hasta

2015 yılı : –

2016 yılı : 5 + hasta

2017 yılı : 7 + hasta

Her ne kadar tarihi eski bir virüs olsa da şu ana kadar bu denli yayılma eyiliminde olmamıştı. Bu da Hanta virüsüne gizem katan nokta. Hanta virüsü, yayılma eyilimli virüsler ailesinde henüz çok yeni ve bilinmezlikle dolu. Koronavirüs ailesinin sırrı dahi çözülememişken Çin’den böylesine bir virüsün daha gelmesi, şimdiden insanları psikolojik olarak zorlamaya başladı.

Korona virüsü gibi bir hızla yayılmayacağı aşikar olan Hanta virüsü hakkında şimdiden çok endişelenmenize gerek yok. Şu an için yalnızca Çin’de belli bir kısım için tehlike oluştursa da bu virüsün dünyaya yayılması, evlerimize kadar gelmesi neredeyse imkansız gibi duruyor.

Böylesine tehlikeli bir süreçte yaşadığımızı tekrar hatırlatarak mümkün olduğunca evde kalmanızı istiyoruz. Bununla birlikte kişisel hijyeninize dikkat ediniz. Bu dönemleri de hep birlikte, birbirimize destek olarak atlatacak ve dünya’ya meydan okuyan bu virüsü de tarihin vebalı sayfalarına gömeceğiz diye umut ediyoruz.

#EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL #EVDEKAL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir