Kıbrıs Gezi Rehberi

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Kuzey Kıbrıs, dünyadaki en keyifli tatil yerlerinden bir tanesidir. Akdenizin sıcaklığı, yıllardır adaya hüküm sürmüş bir çok imparatorluğun bıraktığı hatıralar ile birleşince ortaya muhteşem bir yer çıkıyor.Kıbrıs gezi planı yaparken, tatil planınıza sokakları da eklemeyi unutmayın. Sokaklarında yürürken etrafınızda Bizans döneminde yapılmış bir yapı ya da Venedik izleriyle dolup taşan Girne kalesini görebiliyorsunuz. Bu kadar küçük bir ülkede bu kadar fazla tarih barındırması da onu gezilmesi gereken en önemli yerlerden biri yapıyor.

Bu yazıda da, Kuzey Kıbrıs’a tatile gelmek ya da şöyle bir uğrayıp sırt çantasıyla gezinmek isteyenler için önemli fikirler yer alıyor. Böylece Kıbrıs’ı, Kıbrıs’ta yaşayan birinin ağzından dinleyerek, seyahatinizi çok daha verimli geçirmeniz mümkün olacak. Bunun yanı sıra Kıbrıs ile ilgili sorularınız olursa hemen aşağıya yorum bırakmanız ya da iletişim sayfasından mail atmanız yeterlidir.


Kuzey Kıbrıs’a Gelmeden Önce

Kıbrıs, sırt çantanıza 2 tişört koyup gezebileceğiniz türden bir yer. Özel olarak hazırlık yapmanıza, vize almanıza gerek yok. Tek ihtiyacınız olan, Lefkoşa Ercan Hava alanı varışlı bir uçak bileti ya da biraz daha uzun sürse de keyifli olabilecek feribot yolculuğu. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemiyor. Sadece kimlik kartınız ile adaya giriş yapabilirsiniz. Kapıdaki gümrük memurunun vereceği süre zarfınca adada tatilinizi yapabilirsiniz. Süre bittiğinde geri dönmek zorundasınız, aksi taktirde cezaya kalırsınız. Eğer tatilinizi uzatmaya karar verdiyseniz Polis merkezinde bulunan muhacerat dairesine giderek turistik izninizin süresini uzatabilirsiniz.

Kıbrıs, Türkiye’ye oranladığımızda çok pahalı sayılabilecek bir ülke değil. Kıbrıs gezi rehberinin en önemli noktası da budur. Yine de siz gelirken yanınıza, size fazlasıyla yetecek kadar para bulundurun. 

Kuzey Kıbrıs’a Gelince Yapılması Gerekenler

Kıbrıs, her ne kadar eğlenceli gece hayatıyla ünlü bir yer olsa da, gündüz yapabileceğiniz pek çok güzel şey de var. Bunların başında Girne ya da surlar içi sokaklarında etrafı izleyerek yürümek olabilir. Kafanızı nereye çevirseniz doğa güzellikleri, tarihi kalıntılar sizi bulacak aynı zamanda nefis kahveler satan dükkanlarda bir fincan kahve içerek kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Kıbrıs’a geldiğinizde Girne’yi doyasıya gezmeyi ihmal etmeyin. Hatta Kıbrıs gezi planınızdaki en önem verdiğiniz şehir Girne olmalıdır.  Girne 1 günde dahi rahatlıkla gezilebilecek kadar küçük bir yer. Girne’yi gezdikten sonra ise bir kaç gün Girne’de bir Kıbrıslı gibi yaşayarak denizin, temizliğin ve huzurun tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Girne, Kıbrıs’ın turizm başkenti olup, gezilmesi kesinlikle tavsiye edilen bir yerdir.

Mağusa, Lefkoşa gibi diğer şehirlere de birer, ikişer gününüzü ayırabilirsiniz. Özellikle Lefkoşa’da tarihin ve Kıbrıs savaşının esintilerini fazlasıyla hissedebiliyorsunuz. Buraya gelmişken Türk ve Rum askerine ait olmayan, birleşmiş milletler tarafından yönetilen sınır bölgelere gelerek bir adım uzaktaki rum mahallelerine de göz atabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, cumhurbaşkanlığı sitesi için tıklayınız.


Kuzey Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ta pek çok farklı gezilecek yer var. Fakat buraya geldiğinizde Bellapais’e mutlaka gitmenizi öneririm. Bellapais, Kıbrıs’ın en güzel yerlerinden bir tanesidir. Girne’nin doğusunda yer alan, Türkçe adı “Beyler beyi” olan bir köydür. Türkçe adı beylerbeyi olmasına rağmen, Kıbrıs’ta “Bellapais” ismi ile anılır. Buraya geldiğinizde Bellapais’in muhteşem doğasını, bellapais manastırına çıkıp izleyebilir ve etrafındaki banklarda oturup bu harika yeri uzun uzun izleyebilirsiniz.

Kıbrıs’ta gezilecek yerler bunlarla da sınırlı değil tabi ki. Sizin için hazırladığımız nefis bir liste var. Kıbrıs’ta gezilecek yerler yazısına buradan ulaşabilir ve gezilecek en güzel yerlere bakabilirsiniz.

Aynı zamanda Kıbrıs’ta Biz üzerinde sizler için hazırlanan Kıbrıs gezi konusunda pek çok bilgilendirici makaleye de göz atarak Kıbrıs hakkında önemli bilgiler bulabilirsiniz. Kıbrıs, dünyadaki en önemli ülkelerden birisidir. Turizm açısından böyle güzel bir mirasımız varken, diğer ülkelerdeki tatil yerlerine paralarınızı dökmeniz anlamsız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir