Kuzey Kıbrıs Şehirleri

Kuzey Kıbrıs Şehirleri – Kıbrıs’ta Neden İl Yok İşte Sebebi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye’nin güneyinde, Türkiye’yi ana vatan olarak sayan ve içerisinde Kıbrıslı Türklerin yaşadığı bir ülkedir. Kuzey Kıbrıs şehirleri, Türkiye ve diğer birçok ülkeye göre biraz daha farklıdır. İlk olarak Kuzey Kıbrıs’ın nasıl kazanıldığını hatırlamakta fayda var. Bu ülkenin bağımsızlığının kazanılması, tekrar Kıbrıslı Türklerin egemenliği altına girmesi çok zor ve kayıplı oldu. Fakat 1974 Kıbrıs barış harekatıyla başlayan mücadelenin sonunda Türk askerleri, Kıbrıslı Türklerin egemenliğini yeniden kazanması için adaya inmiş ve bir kahraman gibi adadaki Rumların Kıbrıslı Türklere karşı yaptığı tecavüzlere, küfürlere, darplara ve cinayetlere son vermiştir.


Kıbrıs'ta Şehir Var Mı?

Kıbrıs’taki şehircilik kavramlarının çoğu zaman kargaşaya sebep oluşundaki temel sebep, Kuzey Kıbrıs’ın toplam nüfusunun 326.000 olmasıdır. Öyle ki Türkiye’deki herhangi bir şehir adanın genelinden daha kalabalık olabiliyor. Bu durum da Kıbrıs’ın bir bütün olarak şehir sayılması düşüncesini getiriyor. Fakat bilmeniz gereklidir ki Kuzey Kıbrıs’ta 5 şehir vardır.  Kuzey Kıbrıs’taki şehirler, il değil ilçe olarak geçmektedir. Bunun en büyük sebebi nüfusun az olmasıdır.

Kuzey Kıbrıs Şehirleri

Kuzey Kıbrıs'taki Şehirler
Kuzey Kıbrıs'taki Şehirler

Lefkoşa: K.K.T.C. başkenti ve devlet dairelerinin yer aldığı kısımdır. Genellikle Kuzey Kıbrıs’ta resmi bir işiniz olduğunda Lefkoşa’ya gelmeniz gereklidir. Çoğu kişi “Lefkoşe” diye kullansa da doğrusu Lefkoşa’dır. Lefkoşe olarak kullanmak bilinçsizliğin getirdiği bir şey olabilir ancak.

Girne: Kuzey Kıbrıs’ın turizm cenneti bir liman şehri. Temiz havasıyla, ışıl ışıl günleri ve hafif esintili geceleriyle muhteşem bir atmosfere sahip. Bu şehrin en güzel özelliklerinden bir tanesi de, Lefkoşa’ya göre daha yeşil olması denilebilir.

Gazi Mağusa: Kuzey Kıbrıs şehirlerinin en güzellerinden bir tanesidir Mağusa. Girne’den çok uzakta, Girne ile hemen hemen aynı atmosfere sahip farklı bir ülke gibi adeta. Güzelliği, yeşilleri ve biraz daha karmaşaya sahip trafiği ile kendine has duruşu olan bir şehir.

Güzelyurt: K.K.T.C’nin en batısındaki şehridir.  Diğer şehirlere oranla daha sakin ve daha az kalabalığı var. Özellikle turizm açısından pek tercih edilmese de güzel bir şehirdir.

İskele: KKTC’nin en az bilinen şehirlerinden birisidir İskele. Kuzey Kıbrıs şehirleri arasında en belirgin yere sahip şehir olduğunu söyleyebiliriz. Kıbrıs adasının kuyruk kısmının bulunduğu bölge, İskele olarak geçer.


Kuzey Kıbrıs Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs, gezilecek yerler bakımından en çok seçeneğe sahip olan yerlerden bir tanesidir. Eğer şehir olarak Kuzey Kıbrıs’ta gezilecek yerler olarak düşünürsek, şehirlere göre gezilmesi ya da görülmesi gereken yerler şöyledir;

Girne, kesinlikle gidilip görülmesi ve mümkünse 3-4 gün kalınması gereken bir yer. 3-4 gün içinde Girne’deki pek çok yeri gezmiş ve buranın yaşan tarzını öğrenmiş olacaksınız.

Kuzey Kıbrıs’a geldiğinizde Lefkoşa’ya da mutlaka uğrayacaksınızdır. Buraya hiç vakit ayıramıyorsanız bile, havaalanı yolundan diğer şehirlere giderken Lefkoşa’nın içinden geçeceğiniz için, şöyle bir etrafa bakabilirsiniz.

Mağusa da Kuzey Kıbrıs’ın en güzel şehirlerindendir. Eğer vaktiniz varsa buraya da bir uğrayabilir ve kısa süreli de olsa konaklayabilirsiniz.

Kıbrıs Gezilecek Yerler İsimli Makale İçin Tıklayınız.         

Kıbrıs'ta Tatile Nereye Gidilir?

Kuzey Kıbrıs’a geldiğinizde daha çok denize yakın yerleri tercih etmelisiniz. Genellikle denize yakın yerlerde gelişmiş bir şehir kültürü ve güzel mekanlar vardır. Eğer Kıbrıs’a gelirseniz, limanlarında oturup gün batımını seyredebilirsiniz. Nefis bir gün batımı var. Ayrıca Kıbrıs’a gelmeden önce şöyle ufak bir tatil planı yapmanız sizin için çok fazla yararlı olacaktır. Böylece hangi yerleri gezmeliyim sorusuna pek ihtiyacınız olmayacak.

Kıbrıs’ta Nerelere Gitmelisiniz? Göz atmak için tıklayın.

 

https://www.kktcb.org/trKKTC cumhurbaşkanlığı websitesi için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir