Kıbrıs'ta ulaşım

Kuzey Kıbrıs’ta Ulaşım – HAVAALANINDAN VE ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Kıbrıs’a ilk defa gelecek olan kişilerin en büyük soru işaretlerinden bir tanesi de Kıbrıs’ta ulaşım konusudur. Kıbrıs, küçük bir yer olduğu için ulaşım konusu genellikle çok sıkıntılı olmamasına rağmen kimi zaman şehir içi bir yere gitmek istediğiniz zaman hangi otobüs ile nasıl gideceğiniz konusu biraz karışık olabiliyor. Şehir içi ulaşım konusuna da değineceğiz fakat öncelikle Ercan Havaalanından şehir içine ulaşım konusunu ele alalım.

Kıbrıs’a geldiğinizde eğer havayolunu tercih ettiyseniz Lefkoşa Ercan Havaalanından Girne şehrine ulaşım konusunu merak ediyor olabilirsiniz. Öncelikle Ercan havalimanından çıktığınızda, sola dönüp dümdüz yürüdüğünüzde KIB-HAS servis noktasını göreceksiniz. İçeriye girip Girne için bilet satın alın. Bilet fiyatları 20 TL civarında. Ardından onlar size dışarıda beklemenizi, otobüs kalkarken seslenileceğini söyleyecekler. Girne otobüsü kalkarken, şoför “Girne’ye gidecekler buraya” diye seslenecektir. O otobüse binip biletinizi gösterip herhangi bir yere oturun. 75 dakika sonra otobüs ile Girne merkeze ulaşmış olacaksınız.

Ercan Havaalanından Girneye taksi ile gitmeyi düşünüyorsanız, 3 ya da 4 kişiyseniz mantıklı olabilir. Yaklaşık 200 TL tutacaktır fakat Mercedes takside konforlu bir şekilde gideceksiniz. Yol takside 30-45 dakika kadar sürmekte. Üstelik taksi ile gittiğinizde sizi otel ya da eve kadar bırakacaktır.

Ercan’dan Lefkoşa’ya Ulaşım

Ercan Havaalanı ile Lefkoşa arasındaki mesafe çok kısa. Bu nedenle otobüs ya da taksi ile uygun fiyata gidebilirsiniz. Yine de taksi ile daha pahalıya gelebiliyor. Eğer kalacağınız otel ya da gideceğiniz ev KIB-HAS yol güzergahına yakınsa otobüs ile gitmeniz ya da otobüs ile Lefkoşa’da inip bir taksi ile oradan gideceğiniz yere geçmeniz mantıklı olacaktır. Ercan’dan Lefkoşa’ya otobüs ile ulaşım için aynı şekilde havaalanından KIBHAS servisine ulaşıp bilet kestirmeniz gerekiyor. Bilet fiyatları hemen hemen aynıdır. Yol 30 dakika civarı sürüyor.


Ercan’dan Mağusa’ya Ulaşım

Ercan havaalanından Mağusa’ya otobüs ile ulaşım diğer ilçeler ile hemen hemen aynıdır. Mağusa’nın yolu biraz daha uzundur. Eğer taksi ile giderseniz daha pahalıya gelebilir. Bu yüzden otobüs ile gitmeniz önerilir. Zaten KIBHAS servisleri şehir içine kadar bırakıyor. Şehir içinden taksi ile gideceğiniz yere geçebilirsiniz.

 

Kıbrıs'ta Şehir İçi Ulaşım

Kıbrıs’ta ulaşım, küçük bir ülke olduğu için daha kısıtlı güzergahlar ile gerçekleşse de genellikle ulaşımda bir sıkıntı çekmezsiniz. Kıbrıs’ta belediyeye ait otobüsler kullanılmaz. Bunun yerine özel otobüs ve dolmuşlar hizmet eder. Şehir içi ulaşımda genellikle minibüsler ile ulaşım sağlanıyor. Girne’de Lapta-Girne adındaki minibüs ile Girne ile Lapta arasındaki hemen her yere ulaşabiliyorsunuz Diğer ilçelerde de aynı şey geçerli. 


Kıbrıs'ta Şehirler arası Ulaşım

Kıbrıs’ta şehirler arası ulaşım en iyi planlanmış ulaşım seçeneğidir. Burada  da özel sektör çalışıyor ve rekabet nedeniyle genellikle iyi bir hizmet sunuluyor. Şehirler arası mesafeler kısa olduğu için ücretler de iyi oranlarda. Bunun yanı sıra şehirler arası ulaşımda kullanılan servis ve otobüsler genellikle şehir merkezine yakın noktalarda yer alıyor. Şehir merkezinde sorarak kolayca bulabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir