Özgüven Nasıl Kazanılır

Özgüven Nasıl Kazanılır? 3 ADIMDA ÖZGÜVEN SAHİBİ OL

Başarılı bir hayat için, özgüven arttırma en önemli adımdır. Özgüven nasıl kazanılır bilirseniz, hayatınızda çok daha başarılı olabilirsiniz.

Özgüven nasıl kazanılır sorusunun cevabı sandığınızdan biraz daha zor olabilir. Özgüven sahibi insanlara, özgüvenlerini nasıl kazandıklarını sorduğunuzda size elle tutulur bir cevap veremezler. Bunun temelinde aslında o insanların özgüvenlerini gerçekten nasıl kazandıklarını bilmemesi yatıyor.

Özgüven sahibi insanlar özgüven kazanmaktan çok, özgüven kazanacağı şeylere odaklanıyor. Bu bir iş olabilir ya da bir spor olabilir. Hayatınızda başarılı olduğunuz bir konu varsa, kişiliğiniz otomatik olarak özgüvene eğilimli hale geliyor. Basit birkaç hamle ile de kolay bir şekilde özgüvenli hale gelebiliyorsunuz.


1. Kendinizi Kabul Edin

Özgüven nasıl kazanılır diye soran insanların karşısına çıkan cevaplar, o insanları ne yazık ki yanlış yönlendiriyor. Özgüven geliştirme uğruna kişiliğimizden taviz veriyoruz ve bu da bize tam tersi etki yaratıyor. Eğer özgüven arttırma istiyorsanız, ilk olarak kendinizi kabul etmelisiniz.

Kişiliğiniz neyi yansıtıyorsa bunu kabul edin. Çekingen biri misiniz? Çoğu konuda yeterince bilgili değil misiniz? Asıl sorun yetiştirilme biçiminizle mi alakalı? İlk olarak bu konuya odaklanıp, asıl sorunu bulmanız gerekiyor. Eğer çekingen biriyseniz, ne kadar kitap okursanız okuyun, kendinizi ne kadar geliştirmeye çalışırsanız çalışın pek faydası olmayacaktır. Çekingenliğinizi yenerek işe başlamalısınız. Böylece kısa sürede çok daha fazla yol kat edeceksiniz.

2. Sevin!

Sevmek, günlük hayatımızda sürekli yaptığımız bir şeydir aslında. Hayatınızda ne kadar çok şeyi seviyorsanız, o kadar hayata dahil oluyorsunuz denilebilir. Bu yüzden ilk olarak sevmeye odaklanın. Özgüven arttırma yolunda ilerlerken, yaptığınız işi, tanıdığınız insanları, okuduğunuz okulu severek başlayın.

Sevmek ruhunuzda hiç beklenmedik etkiler yaratır. Sevdiğiniz insanlara karşı daha samimi olduğunuzu, sevdiğiniz ortamlarda daha rahat iletişim kurabildiğinizi fark ettiniz mi? Eğer çevrenizdeki insanları sever, bulunduğunuz ortama daha pozitif bakarsanız, kendinizi çok daha rahat hissedeceksiniz.


3. Özgüven geliştirme Konuları İle İlgilenin

Özgüven geliştirme, temelini sağlam attıktan sonra kendi kendine kazanabileceğiniz bir şeydir. Eğer özgüven arttırma ile ilgili hobilere, işlere yoğunlaşırsanız, bu süreci çok daha hızlandırırsınız.

 İki tasarımcı düşünelim. Birisi sabah yataktan kalkıp mutsuz bir şekilde iş yerine gidiyor ve bir iş aldığında onu mutsuz bir şekilde yapıp bir an önce bitirmek için can atıyor. Bir diğer tasarımcı ise sabah işe gitmek için heyecanla yataktan kalkıyor ve iş yerinde, iş almadığı halde kendi kendine tasarımlar yaparak kendini geliştiriyor, bir iş aldığında ise özenle yapıyor.

Sizce hangisi daha özgüvenli olabilir? Tabi ki de cevap belli. Eğer işinizi severseniz ve işinize gerekli özeni gösterirseniz, kendinizi çok daha işe yarar hissedersiniz ve bunun sonundaysa özgüveniniz gelişir. Bunun için iş tercihi yaparken, hobi tercihi yaparken sevebileceğiniz konulardan seçin ve seçtiğiniz işe tüm motivasyonunuz ile sarılın.

Tüm bunlara dikkat ettiğinizde özgüven geliştirme konusunda yüzlerce sayfa kitap okumanıza ya da kendinizi gereğinden fazla zorlamanıza gerek kalmaz. Tek yapmanız gereken daha kaliteli bir hayata sahip olmanız. Ardından her şey yoluna girecek ve çok daha mutlu, özgüvenli birine dönüşeceksiniz.

Özgüven nasıl kazanılır sorusuna bu cevaplar ile başlayın. Eğer özgüven konusuyla ilgili daha detaylı şeyler öğrenmek istiyorsanız, özgüven arttırma konusunda başarılı işlere imza atmış yazarlardan yararlanabilirsiniz. Yine de ilk olarak bu 3 maddeye dikkat ederek işe başlarsanız, çok daha kolay bir şekilde özgüveninizi geliştirecek ve hayatınızda çok daha başarılı bir insan haline geleceksiniz.

Özgüven
Kendini Kabul Et! 35%
Sev! 35%
Özgüvenini Geliştir 30%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir