sağlıklı ayakkabı seçimi

Sağlıklı ayakkabı seçimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı ayakkabı seçimi, uzun süre ayakta çalışanlar için önemli bir ayrıntıdır. Ayak sağlığı her ne kadar ihmal edilse de doğru ayakkabı seçimi oldukça önemli.


Ayakkabılar, nesillerdir insanların yürürken ayaklarını korumak için kullandığı en önemli eşyadır. İlk olarak M.Ö 7.000li yıllarda Amerika’da kullanıldığı tahmin edilen ayakkabı, hayvan derilerinden ve doğada yetişen çeşitli bitkilerden elde edilmiştir.

 Günümüzde ise modada türlü türlü modeller ile en çok önem verilen eşyalardan biri haline gelmiştir. Estetikliği bir kenara bıraktığımızda sağlıklı ayakkabı giymek neden önemlidir? Ayaklarda oluşan mantarlar, kireçler, çeşitli ağrılar ve çeşitli şekil bozuklukları sağlıksız ayakkabı gitmenin birer sonucudur. Bu nedenle sağlıklı ayakkabı seçimi yapmak çok büyük bir önem arz ediyor.

Sağlıksız bir ayakkabı seçimi ile gün boyu modunuz düşük olacakken doğru bir ayakkabı seçimi ile çok güzel bir gün geçirebilirsiniz. Genellikle hak ettiği önemi bulamayan ayakkabılar, hayatımızda çok ciddi bir yer kaplıyor.

Doğru Ayakkabı Seçimi
Doğru Ayakkabı Seçimi

Ayak Kalıbınıza Uygun Ayakkabı Seçin

Bazı ayaklar kalıp olarak daha büyük ya da daha küçük olabildiği için ayak numarası ve ayakkabı numarası uyuşsa bile kalıp olarak büyük veya küçük olabiliyor. Böylece de ayakkabı ayağınıza uygun olmayacak ve çeşitli ağrılara, şekil bozukluklarına yol açarak hem ayak sağlığınızı bozacak hem de ayağın estetik görüntüsü kaybolacaktır. Bu yüzden de kalıba tam uygun doğru ayakkabı seçmek ayak açısından çok önemlidir.

Alışverişte çok fazla vakit harcamayı çoğu insan sevmez. Fakat uzun ve sağlıklı bir kullanım için, ayakkabı seçiminize her zamankinden daha fazla vakit ayırmanız gerekecektir. Bu konuya önem vermelisiniz.

Ayakkabıları Akşam Saatlerinde Almaya Özen Gösterin

Gün içinde hareket ettikçe ayaklarımızda şişmeler meydana gelecektir. Ve böyle bir durumdayken ayakkabı almak son derece yanlış bir tercih olacaktır. Çünkü şiş ayaklar sağlıklı ayakkabı seçimi etkileyecek ve ayaklarımıza uygun ayakkabıyı seçmenize neden olacaktır.

 İlk etapta seçtiğiniz ayakkabınız ayakta oldukça iyi dururken zaman geçtikçe ve ayağın şişkinliği indikçe bu durum değişecektir. Bu yüzden ayakkabı almaya gidecekseniz doğru ayakkabı için akşam saatleri en doğru tercih olacaktır.

Sağlıklı Ayakkabı Seçimi
Sağlıklı Ayakkabı Seçimi

Çok Yüksek Topuklu Ayakkabı Almayın

Kadınların birçoğunun tercihi topuklu ayakkabıdır. Ancak bu topukları çok yüksek seçmek sağlıklı değildir. Çünkü bu topuklar genelde çok dayanıklı olmadığından kırılması çok yüksek bir ihtimaldir. Eğer bu topuklar kırılırsa ayak ve parmak kırılması ve çatlaması gibi çeşitli sakatlıklar meydana gelecektir. Topuklu Ayakkabı almak isteniyorsa sağlıklı ayakkabı seçimi için topuğu çok yüksek ayakkabı almamak en iyi tercih olacaktır.

Aynı zamanda hem erkek hem kadın ayakkabı seçimlerinde yapılan bir diğer benzer hata da şekil olarak sizi rahatsız edecek bir ayakkabı seçmektir. Çoğu insanın zaman zaman ayakkabı alırken sadece içinin rahatlığına önem verdiği ayakkabılar, uzun kullanımda sağlıksız sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden de ayakkabı seçerken kalıbına da dikkat edilmelidir.

Parmakların Ayakkabının İçinde Rahat Hareket Edebilmesi

Çok dar ayakkabılarda parmaklar ayakkabının içinde rahatça hareket edemezler bu sebeple parmaklarda ve ayakta ağrı olması kaçınılmazdır üstelik bu durum uzun süre devam ederse çeşitli şekil bozuklukları meydana gelecektir. Sağlıklı ayakkabı seçimi için parmakların ve ayağın içinde rahatça hareket edebildiği ayakkabılar tercih edilmelidir.

Tabi bu ayakkabınızın fazla bol olması gerektiği anlamını taşımıyor. Ayaklarınızı tam saracak bir ayakkabı almalısınız. Böylece hem ayaklarınız, ayakkabı içinde rahat eder hem de fazla bol olarak gün içinde ayaklarınızın yorulmasına sebep olmaz.


Ayakkabının Derisinin Kaliteli Olmasına Dikkat Edilmeli

Ayakkabıların derileri geçmişten bugüne dek hayvan derileri, kalıntıları, bitkiler gibi çeşitli maddelerden üretilmiştir. Ancak bu derileri iyi seçmek beden sağlığı için çok önemlidir çünkü bazı deriler alerji, enfeksiyon, mantar gibi çeşitli hastalıklara sebebiyet verip beden sağlığını bozabilirler. Bu yüzden ayakkabı alırken doğru ve sağlıklı bir ayakkabı almak için ayakkabının derisinin üretildiği maddeye dikkat edilmesi gerekir.

Ayakkabı seçiminde kullanılan maddelerin önemini kavradıktan sonra, ayakkabı seçimlerinizi sadece rahatlık ve görünüş olarak değil, sağlık olarak da değerlendirmeniz gerekecektir. Özellikle sağlıksız ve kalitesiz maddelerden yapılan ayakkabılar kullanım sırasında rahatsız edici bir şekilde kokmaya başlar ve bununla birlikte ayaklarınızda hastalığa neden olabilir.

Özellikle ayakta oluşacak mantar gibi zührevi hastalıklar, kişiden uzun bir süre gitmeyebilir. Bu hastalıkların tedavisi de zor ve sıkıcıdır. Bu yüzden, daha yolun başındayken sağlığınıza dikkat ederek, ileride karşınıza çıkabilecek zührevi hastalıkların da önüne geçmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir