Sırbistan Para Birimi

Sırbistan Para Birimi Ve Ekonomik Durumu

Sırbistan, Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen, ekonomik bir gezi için balkanların en güzel ülkelerinden biri. Sırbistan gibi bir ülkeye gidecek olanların ilk düşündükleri konulardan bir tanesi ekonomi. Ekonomik kriz gibi sıkıntıların sıkça yaşandığı ülkemizde, yurtdışında bir ülkeye tatile gidecek olanlar, o ülkenin ekonomik durumunu merak ediyor.

Sırbistan, kendisine ait para birimi, kuralları, kültürü ile başlı başına bir balkan ülkesi. Balkan ülkeleri arasında, Çek cumhuriyetinden sonra kendini en geliştirmiş ülke ünvanını da elinde bulunduruyor. Her ne kadar Sırbistan’ı geçmişte Bosno-Hersek devletine yaşattığı soykırımlar nedeniyle Türklerden nefret eden bir ülke olarak tasarlasak da işin aslı pek öyle değil.


Sırbistan Para Birimi

Sırbistan, Avrupa birliği ülkesi değil. Bu nedenle de balkan ve avrupada ülkelerin çoğunun kullandığı EURO para birimini kullanmıyor. Sırbistan’ın kendine ait bir para birimi var. Sırbistan’da resmi para birimi Sırp dinarıdır. 2020’nin ilk çeyreğinde 1 Türk lirası yaklaşık 18 Sırp Dinarı etmekte.

1 Türk Lirası Sırp Dinarından 18 kat güçlü gibi gözükse de ekonominin sayılardan üstün bir kavram olduğunu hatırlatmamız gerek. Zira kısa bir süre önce Türk Lirası 6 sıfırlı sayılardan başlıyordu.

Sırbistan Ucuz Bir Ülke Mi?

Bir ülkeye ucuz ya da pahalı diyebilmek için ele alınacak en mantıklı kıyaslama, kendimi ülkemiz ile olacaktır. Sırbistan, Türkiye’deki şehirler ile çok büyük ekonomik farklılıklara sahip olmayan bir ülke. Sırbistan’da yaşam fiyatlarının aşağı yukarı Ankara, İstanbul gibi bir şehir ile aynı diyebiliriz.

Sırbistan, orada yaşayan ve geçimini Sırbistan’da sağlayan biri için alım gücü bakımından ucuz bir ülke olmasa da Türkiye’den gelen biri için uygun fiyatlı bir ülke denilebilir.


Sırbistan Asgari Ücreti 2020

Sırbistan’da asgari ücret 2020 yılında 343 EURO olarak orta düzey bir güce sahip. Türkiye’de 440 EURO asgari ücret ile kıyaslandığında düşük bir asgari ücrete sahipler diyebiliriz.

Buradan pay biçecek olursak, Türkiye’den Sırbistan’a tatile gidecek biri, Türkiye’de kazandığı para ile rahat rahat gezebilir, tatilini yapabilir ve nefis Sırp yemeklerini deneyebilir.

Sırbistan’ın Hangi Şehri Daha İyi

Sırbistan’a tatile gitmeye karar veren insanların hangi şehri seçmeleri gerektiği konusunda çok kafa karışıklığı yaşayacağını düşünmemeliyiz. Bunun nedeni ise herkesin bildiği gibi Sırbistan’ın en önemli şehri olan Belgrad, aynı zamanda Sırbistan’ın turizm başkenti. Tabi sadece bununla kalmıyor.

Sırbistan’ın şehirleri arasında en fazla turiste ev sahipliği yapan şehir elbette Novi Sad’dır. Novi Sad, Belgrad’a oranla daha az kalabalığa, mağazalara ve zenginliğe sahip. Eğer Sırbistan’ı 3 günden uzun bir süre ziyaret edecekseniz 1 gününüzü de Novi Sad’a ayırmanızı önerebiliriz.

Novi Sad, Belgrad ile kıyaslandığında çok daha geri planda kalıyor. Bu yüzden tatil planınızı yaparken Belgrad’dan daha uzun bir süre ayırmanız, pişman olmanıza neden olacaktır.


Belgrad’da Ne Kadara Yaşanır?

Belgrad’da yaşamaya karar veren birisinin maaş ya da aylık gelirini nereden sağlayacağı çok önemli bir ayrıntıdır. Sırbistan’da asgari ücret gördüğünüz gibi Türkiye’den çok daha düşük. Eğer Türkiye’den düzenli bir geliriniz varsa bu gelir ile Sırbistan’da rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Yine de Sırbistan’da, Sırbistan’dan kazandığınız para ile yaşamayı düşünüyorsanız aylık alacağınız maaş size yetmeyebilir.

Yine de bir yurtdışı deneyimi kazanmak istiyorsanız, hem kültürümüze yakın hem arkadaş canlısı insanları ile Sırbistan’da bir süre yaşamayı deneyebilirsiniz. Aylık 400 EURO’ya rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Bu miktar yaşayacak olan kişinin nasıl bir yaşam tarzına sahip olduğu da çok ciddi bir şekilde farklılıkları tetikleyebilmekte. Bu yüzden de ortalama olarak 400 EURO bir ay için size yetecek miktar olarak düşünebilirsiniz.

Sırbistan Tatili Ortalama Ne Kadar Tutar?

Sırbistan’a yapacağınız bir seyahat için ortalama maliyet çıkartmak, kişinin neleri beklediği ile ilgili olarak çok fazla değişebilmektedir. Yine de ortalama bir fiyat verebilmek için sizlere şunu söylemek doğru olur. Sırbistan’da 1 hafta geçirecekseniz, orta düzeyde yerlerde yemek yiyecek, ekonomik bir gezi düzenleyecekseniz her şey dahil 3,000 TL yeterli olabilir. Yine de yanınızda kötü ihtimaller göz önünde bulundurularak 5,000 TL bulundurmanız yararlı olacaktır.

Sırbistan, çok pahalı bir ülke değil. Bu yüzden de seyahatiniz sırasında çok uçuk sayılarda maliyet yaşamayacaksınız. Çok uygun fiyata bir hostelde ya da airbnb gibi sitelerden tutacağınız bir evde konaklayabilirsiniz. Özellikle ev tuttuğunuzda, yemeği de evde yiyebilirsiniz. Bu da sizin için tatil maliyetini büyük oranda azaltacaktır.

Tatil yapmak için çok büyük paralara ihtiyacınız yok. Bunu bilmeniz önemli. Eğer tek başına gezmeyi seven birisiyseniz, Sırbistan’a gelip kendinizce eğlenebilirsiniz. Öğrencilerin bile kolay ve ekonomik bir şekilde tatillerini gerçekleştirebildiğini hatırlatmak ve gözünüzü korkutmamasını söylemek doğru olur. Bu tür tatillerin en zor kısmı ekonomi değil, karardır. Gitmeye kararınızı verin, ekonomik sorunları kolay bir şekilde çözebileceğiniz konusunda kendinize güvenebilirsiniz.

Yeni yerler keşfetmeniz size kazandıracağı bilgi, deneyimi kat ve kat para vererek kazanamayacağınızı unutmayın. Para eninde sonunda size dönecektir fakat gençliğiniz ve enerjiniz tekrar sizi bulmayacak. Zaman kaybetmeyin, yola çıkın!

Neden Sırbistan’a Gitmelisiniz

Kanuni Sultan Süleyman’ın en çok önem verdiği yerlerden bir tanesiydi Sırbistan. Buraya geldiğinizde o meşhur Belgrad kalesinin kapısından geçerken, Sultan Sülayman’ın bir zamanlar orada nasıl gurur ve mutlulukla yürüdüğünü hayal edebilir, Osmanlı mirası eserlere, yapılara hayranlıkla bakabilirsiniz.

Sırbistan aynı zamanda çok değerli dini yapılara da ev sahipliği yapmakta. Bu yüzden de güzel bir tatil yaparken aynı zamanda tarihi, mistik yapıları gezebilir, Belgrad’da bulunan Nikola Tesla müzesine göz atabilir ve yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

Sırbistan, kafa dağıtmak için, yaşamınızdan biraz olsun uzaklaşmak, yeni şeyler keşfetmek için tercih edilebilecek en güzel yerlerden biri. Siz de macera sever, yeni yerleri görmekten hoşlanan biriyseniz Sırbistan’ı ziyaret etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir