Kıbrıs_Üniversite_Rehberi

Tüm Kıbrıs üniversiteleri Hakkında Her Şey! 2019

Üniversite için en çok göz önünde bulundurulan tercihlerden bir kısmının da Kıbrıs üniversiteleri olduğunu biliyoruz. Kıbrıs üniversiteleri, pek çok konuda daha avantajlı gibi gözükse de üniversiteye yeni başlayacak biri ya da yatay geçiş ile okulunu değiştirmek isteyen biri için pek çok soru işareti olacaktır.

Seçmeyi düşündüğünüz Kıbrıs üniversiteleri aşağıda varsa, başlıklar altından seçmeyi düşündüğünüz üniversiteyi bulup konuyla ilgili bilgi edinebilirsiniz. Eğer aradığınız üniversiteyi aşağıda bulamazsanız, aşağıya aktif mail adresiniz ile birlikte yorum bırakmanız halinde, istediğiniz üniversite hakkında da yazı yazılacak ve eklendikten sonra size bilgilendirme maili atılacaktır.

Şimdiden Kıbrıs üniversiteleri hakkındaki doğru bilgilere ulaşabileceğiniz bu platformda bulunmaktan mutluluk duyabilir ve merak ettiğiniz her konuyu öğrenerek kendinizi rahatlatmaya şimdiden başlayabilirsiniz. Öncelikle Kıbrıs üniversiteleri iyi mi? Kötü mü? Kıbrıs üniversiteleri yurt dışı mı sayılıyor? Gibi konuları ele alacak ve içerisinde Girne üniversiteleri de bulunan üniversiteler hakkında konuşacağız.


Kıbrıs üniversiteleri Neden İyi?

Kıbrıs üniversiteleri hakkında duyduğunuz olumlu şeyler genellikle üniversitenin kendisinden çok, şehrin güzelliği ile ilgili oluyor ne yazık ki. Tabi ki de Kıbrıs’taki tüm üniversiteler kötü değildir. Çok fazla sayıda güzel üniversiteler de vardır.

  • Kıbrıs üniversiteleri, özel üniversitelerdir. Adada genel olarak öğrenci kazanma savaşı vardır. Bu rekabet ortamında da üniversiteler, öğrencilerin ilgisini en fazla çekecek şeyleri yapmaya özen gösterirler. Bunlar da genellikle ulaşım, sosyal faaliyet gibi konulardır.
  • Girne üniversiteleri, diğer şehirlerdeki üniversitelere kıyasla daha ufak çaplı olsa da daha samimi hizmet sunarlar. Eğer eğitim konusu sizin için çok önemli değilse, eğlenceli bir üniversite yılları geçireyim diyorsanız, Kıbrıs üniversiteleri gerçekten tam size göre.
  • Kıbrıs üniversiteleri, genel olarak eğitim seviyesi çok yüksek üniversiteler değil. Fakat İngilizce bölümler, Yüzde yüz İngilizce olarak verilmekte ve İngilizce bölüm okuyan öğrencilerin çok büyük bir kısmı yabancılardan oluşmaktadır. Bu da demek oluyor ki, sınıfınızda 20 yabancı varsa 7-8 Türk vardır. Böylece İngilizcenizi hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.
  • Özellikle Kıbrıs üniversiteleri, çok kültürlülük konusunda idealdir. Türkiye’deki üniversiteleri genellikle Türk öğrenciler doldursa da Kıbrıs’taki üniversiteler büyük çoğunlukta yabancılardan oluşur. Bu da zamanla çok kültürlülüğü iyice benimsemenize yardımcı olur.

Kıbrıs üniversiteleri Neden Kötü?

Kıbrıs üniversiteleri hakkında pozitif yorum kadar negatif yorum da vardır. Bu yüzden bir üniversiteye girerken bu negatif yorumları da göz önünde bulundurmalısınız.

  • Kıbrıs, konaklama konusunda oldukça pahalı bir ülkedir. Özellikle üniversite yurt fiyatları fazlasıyla pahalıdır. Bu da üniversitede okuduğunuz süre boyunca çok fazla para harcayacağınız anlamına gelir. Üniversite size Yüzde yüz burs verse bile cebinizden çok fazla para çıkacağını üzülerek belirtmek isterim.
  • Kıbrıs, eğitim konusunda ne yazık ki çok fazla yeterli değildir. Türkiye’deki kaliteli üniversiteler ile kıyaslandığında çok ciddi bir fark olduğunu söylemek mümkün.
  • Kıbrıs öğrencileri, Türkiye’deki ailesi ile görüşmek için eve dönerken uçak kullanmak zorunda. Kıbrıs-Türkiye uçak fiyatları dudak uçuklatacak kadar pahalı olabiliyor. Özellikle İstanbul çıkışlı bir uçuş, Kıbrıs fiyatının yarısı fiyatına Avrupada bir ülkeye sizi götürebiliyor. Burada okurken en çok sıkıntı çekeceğiniz konu maddiyat olacaktır.
  • Kıbrıs’taki üniversiteler, konser, etkinlik gibi konularda fazlasıyla yetersiz kalıyor. Hatta üniversitelerin bir çoğu, ekonomi yapma amacıyla konser, bahar şenliği vs. düzenlemiyor. Üstelik dönem başında sizden şenlik, etkinlik ücreti peşin alındığı halde düzenlenmediği oluyor ve para size kesinlikle iade edilmiyor.

Kıbrıs Üniversiteleri Yurtdışı Mı Sayılıyor?

Kıbrıs, Türkiye’nin yavru vatanı olması akıllarda pek çok soru işaretini getiriyor. Kıbrıs üniversiteleri yurtdışı mı sayılıyor? Sorusu da bunlardan birisidir.

Öncelikle Kıbrıs, yurt dışı sayılmaktadır. Kıbrıs’a girmek için kapıda pasaport kontrolünden geçersiniz ve sizin adada bulunacağınız süre boyunca bir izne ihtiyacınız vardır. Eğer öğrenci olarak kalacaksanız, öğrenci izni almanız gerekecektir.

Kıbrıs üniversiteleri, ÖSYM denkliği ile birlikte, pek çok kolaylığa da ev sahibi olmaya başladı. Kıbrıs üniversitelerinde aldığınız dersler, ÖSYM denkliğine dahil oluyor. Türkiye’deki üniversitelerde okurmuş gibi derslerden muaf olabiliyorsunuz.

Kıbrıs üniversiteleri yurt dışı mı sayılıyor? Buradan yola çıkarak kendinize Evet cevabını vermeniz gerekir. Fakat diğer yurt dışı üniversiteleri ile kıyaslandığında ÖSYM denkliği gibi konular, Türkiye’de eğitime devam etmenizi kolaylaştırır.

ÖSYM burslarından yararlanamazsınız. Kıbrıs üniversiteleri özel üniversite olduğu için, ÖSYM burs sınavına girdiğinizde size burs verilmez. Bunun yerine kredi verilir.

Girne Amerikan Üniversitesi Girne Üniversiteleri
Girne Amerikan Üniversitesi Girne Üniversiteleri

Girne Amerikan Üniversitesi

Girne Amerikan üniversitesi, Girne üniversiteleri arasında ismi en çok duyulan üniversitedir. Gerçekten harika bir reklam stratejisi var. Öyle ki çoğu öğrenci adayları bu okulun deniz kenarında olduğunu sanıyor. Aksine bu okul dağın eteklerine yerleştirilmiş bir kampüsten oluşuyor.

Girne Amerikan Üniversitesi kampüsü genel anlamda fena değil denebilecek cinsten. Bakımı ve benzeri düzenlemeleri yapılıyor, fakat gidebileceğiniz yerler oldukça kısıtlı.

Girne Amerikan Üniversitesi, eğitim konusunda gerçekten başarısız. Bu yıl maaş ödemedikleri için işten çıkan akademisyenlerin yerine yeni akademisyenler alınamadı ve 1 akademisyen alanı olmayan pek çok derse giriyor. Bu da akademisyenlerin moralini düşürüyor. Bu kesinlikle öğrencilere olumsuz bir şekilde yansıyor.

Bu okulu Kıbrıs’ta yaşayan kime sorarsanız “Girne Amerikan Ticarethanesi” diyebilir. Ne yazık ki ücretler konusunda acımasız davranan Girne Amerikan üniversitesi, basit bir evrak için bile yüzlerce lira isterken, ıvır zıvır ne varsa ücretini alıyor.

Girne Amerikan üniversitesi Hakkında Tüm Gerçekler Detaylar

Uluslararası Final Üniversitesi Girne Üniversiteleri
Uluslararası Final Üniversitesi Girne Üniversiteleri

Uluslararası Final Üniversitesi

Uluslar arası Final Üniversitesi, Kıbrıs’ta yeni sayılabilecek bir üniversitedir. Girne üniversiteleri arasında yer alan bu üniversite, yeni yeni sistemini oturtmaya çalışan bir üniversitedir. Öğrencileri ile yapılan konuşmada öğrenciler özellikle eğitim konusunda oldukça memnun.

Üniversite harçlar konusunda da uygun bir fiyat sunuyor. Bu yazının bu üniversiteyi övmek amacı bulunmasa da gerçekten pozitif etkiler yarattığını söylemek mümkün. Uluslar arası final üniversitesi, uygun fiyatları ile, kaliteli eğitimi ile ve sürekli ulaşabileceğiniz bir merci olması ile öne çıkıyor. Özellikle öğrenci işlerine ulaşmanız gereken durumlarda arayarak, mail atarak, sitelerindeki canlı destek hattından ya da whatsapp üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Ne yazık ki bu üniversitenin bir kampüsü yok. Karşınıza kolej gibi bir bina geliyor ve tüm sınıflar, bölümler içeride yer alıyor. Bahçeler, yeşillikler, kafeler vs. bu okulda yok. Lise tipinde dizayn edilmesi gözlerden biraz düşmesine sebep olsa da eğitim kalitesi için tercih edilebilir.

Yakın Doğu Üniversitesi Kıbrıs Üniversiteleri
Yakın Doğu Üniversitesi Kıbrıs Üniversiteleri

Yakın Doğu Üniversitesi

Yakın doğu üniversitesi, Kıbrıs üniversitesi arasında uzun yıllardır hizmet veren bir üniversite. Bu üniversite hakkında da pek iyi şeyler söylenmiyor diyebiliriz. Lefkoşa’da yer alan Yakın doğu üniversitesi, orta düzey bir eğitim kalitesine ve harçlara sahip.

Bu üniversitenin kendisi hakkında değil, öğrencileri hakkında pek çok şey duyabilirsiniz. Özellikle öğrencilerinden rahatsız olup geri dönen pek çok aday öğrenci var. Sunduğu hizmet kalitesine ise Yakın Doğu üniversitesi web sitesinden göz atabilirsiniz.

Özellikle eğitim verdiği alanların yeterliliği ile de göz önünde bulundurabileceğiniz üniversiteler arasındadır.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrıs Üniversiteleri
Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrıs Üniversiteleri

Doğu Akdeniz Üniversitesi

Doğu Akdeniz üniversitesi hakkında iyi şeyler duyduğunuza eminim. Kıbrıs’ın Mağusa bölgesinde yer alan bu üniversite, özellikle eğitim kalitesi ile ön plana çıkıyor. Ücretlerinin yüksekliğini göz ardı ederseniz, kaliteli bir eğitim alabileceğiniz söylemek mümkün.

Özellikle Türkiye’deki iyi üniversiteler standardında bir eğitim ile hizmet verdiği söyleniyor. Öğrencileri genellikle üniversitenin durumu ve eğitiminden memnun. Bunun yanı sıra sizi muhteşem ve büyük bir kampus bekliyor olacak. Bir üniversitedeki en önemli şeylerden birisi elbette kampüsüdür.

Kıbrıs üniversiteleri, Kıbrıs üniversiteleri yurt dışı mı sayılıyor?, Girne üniversiteleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir