Ukrayna En Güzel Şehri

Ukrayna En Güzel Şehri Neden Lviv? 2020 Yılında Hangisi

Ukrayna, dünyada görülmesi gereken en güzel ülkelerden biridir. Bu güzel ülkenin yani Ukrayna en güzel şehri olan Lviv ile Ukrayna’nın en güzel şehri sayılabilecek Kiev arasındaki farklar neler?

Ukrayna, hem Avrupa kültürünü hem Sovyetler kültürünü aynı anda içinde barındıran, vardığınızda hem kendinizi bir Türk şehrinde gibi hissedeceğiniz hem de bambaşka bir bakış açısı kazanacağınız bir ülke karşınıza çıkıyor. Ukrayna, pek çok yönden Türkiye’ye benzeyen bir ülke. Özellikle Osmanlı’nın zamanında bu topraklarda egemenlik sürmesiyle de bu kültürün temelleri atılmış ve günümüze kadar gelmiştir.

Ukrayna’nın iki önemli şehri olan Lviv ve Kiev haricinde bir de Odessa isminde, eğlencenin başkenti var. Ukrayna en güzel şehrini arıyorsak öncelikle hep beraber Ukrayna şehirleri listesine bakarak işe başlayalım.


Ukrayna Şehirleri Listesi

Ukrayna’da tam tamına 459 şehir bulunuyor. Bu şehirlerden 279’u rayon, 178’i oblast şehri olarak geçerken Kiev ve Sivastopol, özel statüdeki şehirleridir. Ukrayna’nın Nüfus bakımından ilk 5 şehri şunlardır;

Kiev: 2,611,327 nüfusu ve başkent olma özelliği ile ön plana çıkıyor.

Harkov: 1,470,902 nüfusu ile Ukrayna’nın bir diğer en kalabalık şehri

Dnipro: 1,065,008 nüfusa sahip, Ukrayna’nın en kalabalık 3. Şehri

Odessa: 1,029,049 nüfuslu, Ukrayna’nın tatil cenneti şehirlerinden biri

Donetsk: 1,016,194 kişilik nüfusu ile ülkenin 5. En kalabalık şehridir.

Lviv ise, 732,818 nüfusuna sahip ve Ukrayna’nın en kalabalık 7. Şehri olma özelliğini kazanıyor.


Ukrayna hakkında sizi çok şaşırtacak bilgilerden oluşan makalemize de göz atmayı unutmayın!


Lviv Nerede
Lviv Nerede

Ukrayna En Güzel Şehri Lviv Nerede?

Lviv, Ukrayna’nın en batısında yer alan küçük bir şehridir. İlk bakışta bu şehrin çok iç açıcı durmayışı sizde buraya neden gideceğiniz konusunda kararsızlık yaşatabilir. Fakat emin olmanız gereken konuların başında, Ukrayna’nın tatil için en çok tercih edilen 3. Bölgesi olduğu bilgisi yer almalıdır. Lviv’den kısaca bahsedecek olursak

Lviv, diğer Ukrayna şehirlerine kıyasla sakin bir şehirdir. Eğer sakinliği seviyorsanız, kafa dinlemelik bir tatil olsun hem de cebimden çok para çıkmasın diyorsanız, Lviv tam olarak size göre bir şehirdir. Lviv gece hayatı konusunda çok ilerleyebilmiş bir şehir olmasa da özellikle temiz havası, sakin hayatı ile sizi kendine aşık edecek bir şehir diyebiliriz.

Özellikle Lviv şehrinin, Ukrayna’nın en batısında yer alması sebebiyle olsa gerek, Avrupa kültürüne en hakim şehir olduğunu söylemeden geçemeyiz. Lviv nerede sorusu da bu nedenle önem kazanıyor.

Ayrıca okumak isterseniz CNN Türk’de yayınlanmış olan Lviv makalesine de bu makaleden sonra göz atabilirsiniz.


Kiev Nerede? Kiev Neden Ukrayna’nın En Güzel Şehri Değil?

Kiev, Ukrayna’nın göbek bölgesinde yer alan bir kapital şehridir. Ülkenin başkenti olma ünvanını elinde bulunduran Kiev, Diyneper nehrinin aktığı bölgeye kurulmuş bir şehir. Harika yapıları ile dikkat çeken bu şehir, Lviv’e oranla çok daha büyük ve kalabalık. Araç ve insan gürültüsünü fazlasıyla hissedebileceğiniz Kiev şehri, Lviv yolculuğunun ardından sizi hüsrana uğratabilir.

Eğer Ukrayna’ya gidip Kiev ve Lviv’i ziyaret edecekseniz, önce Kiev’e gitmeniz en doğru olanıdır. Böylece Kiev’de geçireceğiniz zaman boyunca edineceğiniz yorgunluğu, Lviv’de atabilirsiniz.


Ukrayna’nın da içinde olduğu Vizesiz gidilen ülkeler hakkındaki makaleye de mutlaka göz atın!


Lviv Ve Kiev Arasındaki Farklar

  • Lviv sakin bir şehirdir. Kiev, Lviv’den 4 kat daha kalabalık bir şehir olması nedeniyle, kalabalığı, gürültüyü fazlasıyla hissedebiliyorsunuz.
  • Lviv, Kiev’e oranla çok daha güvenilirdir. Özellikle kalabalığın yoğun olduğu bölgelerde yaşanan güvenlik sorunları Kiev’de de yaşanıyor. Kiev şehrinde, Lviv’e oranla çok daha fazla dolandırıcılık, hırsızlık gibi güvenlik sorunları yaşanıyor.
  • Kiev, araç trafiği çok fazla bir şehir. Bu nedenle araç gürültüsüne de hazır olun. Lviv’de ise araç trafiği şaşırtıcı bir oranda az.
  • Kiev, Diyneper nehrinin etrafında yer alıyor. Bu sayede harika manzaralara sahip. Lviv ise herhangi bir su birikintisine bile sahip değil ne yazık ki.
  • Kiev, Lviv’e oranla neredeyse 2 kat daha pahalı bir şehirdir.
Ukrayna En Güzel Şehri Neden Lviv
Ukrayna En Güzel Şehri Neden Lviv

Ukrayna En Güzel Şehri Neden Lviv?

Lviv, özellikle kafa dinlemek için bir tatil isteyenler için, Ukrayna şehirleri arasında en avantajlı şehirdir. Lviv nerede eğlence sakinlik ve huzur orada diyebiliriz. Lviv’de kendinizi huzurlu hissedecek ve sakin bir tatilin tadını doyasıya çıkartacaksınız. Bu yüzden de Ukrayna en güzel şehri olarak Lviv’i gösterebiliriz. Peki sizin en sevdiğiniz şehir hangisi? Aşağıya yorum bırakarak bize önerin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir