Ukrayna Hakkında Sizi Çok Şaşırtacak 4 Gizli Bilgi

Ukrayna, televizyonlarda gördüğümüzün dışında bir ülke. Ukrayna hakkında bilgi edinebileceğiniz bu yazı sizi çok şaşırtacak

Ukrayna, özellikle de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istememesi ve uygun fiyatlı bir ülke olması sebebiyle ülkemizden çok sayıda turiste ev sahipliği eden bir ülke. Ukrayna hakkında bilgi konusu da bu nedenle önemli bir yer ediniyor.

Ukrayna gibi, akıllarda karizmatik bir görüntüsü oluşan bu ülkenin aynı zamanda olumlu ve olumsuz, gerçek olduğuna inanılamayacak bazı yanları da yok değil.

Ukrayna insanları ile kültürlerimiz çok benzer. Bunun en büyük nedeni, Osmanlı döneminde Ukrayna’yı ele geçirmemiz ve “Kırım” halkının yıllarca Osmanlı egemenliği altında yaşaması, böylece de birbirlerinden etkilenmelerinden kaynaklanıyor.

Ukraynalılar, garip bir şekilde Türkleri çok fazla seviyor. Özellikle Türk turistlerin ülkelerine ciddi bir gelir sağlamasının yanı sıra Türk insanını en iyi tanıyan bu yüzden de en çok seven yabancı ülkelerin başında geliyorlar diyebiliriz. Ukrayna hakkında bilgi dünyasında bu konu da unutulmamalıdır.

Ukrayna havası
Ukrayna havası

1.      Ukrayna Çok Soğuk Bir Ülke

Ukrayna’ya gittiğinizde sizi en çok şaşırtacak şeylerden bir tanesi de Ukrayna’nın hava durumu olacak. Türkiye gibi akdeniz bölgelerindeki ülkeler yazın sıcağından bunalırken Ukrayna’da üşüyor olacaksınız. Özellikle kışın dondurucu bir havaya sahip olduğu bilinen bir gerçek. Yaz aylarında sadece tişört ile giden turistler, daha havaalanından çıkar çıkmaz büyük bir pişmanlık yaşıyorlar bu nedenle.

Ukrayna’ya bir kış tatili düzenlemeyi düşünüyorsanız, Edinmeniz gereken en önemli Ukrayna hakkında bilgi Ukrayna’nın hava durumu ile ilgili olmalı. Eğer Kışın tatil için Ukraynayı düşünüyorsanız, bundan şimdiden vazgeçebilirsiniz. Özellikle bizim gibi akdenizin ılıman iklimine alışmış insanlar için rus soğuğu, katlanılmaz olabilir. Zaten bahar mevsiminde bile gitseniz kar, yağmur görebilirsiniz. O yüzden kış atmosferini yaşamak adına hastalanmaya gerek yok dersek yanlış olmaz.

Ukraynalı İnsanlar
Ukraynalı İnsanlar

2.      Ukraynalı İnsanlar Fazla Soğuk!

Ukrayna’nın havası soğuk olsa da bir şekilde alışabiliyorsunuz. Fakat Ukraynalı insanların soğukluğuna alışmanız biraz zaman alacağa benziyor. Ukrayna’ya gittiğinizde, Türkiye’deki gibi misafirperver, yardımsever insanlar görmeyi umuyor olabilirsiniz fakat genellikle insanlar çok daha soğuk davranıyor.

Ukrayna’ya gittiğinizde insanların siz birine seslenmediğiniz sürece size bakmadığını bile göreceksiniz. Sanki siz yokmuşsunuz gibi davranan insanların içinde özgürce eğlenebilir ve gezebilirsiniz fakat aynı zamanda yardıma ihtiyaç duyduğunuzda bu olay avantaj olmaktan çıkıp dezavantaja dönüşüyor.

Ukrayna pahalı mı
Ukrayna pahalı mı

3.      Ukrayna’da Yaşam Gereğinden Fazla Ucuz Ukrayna Hakkında Bilgi

Ukrayna’yı tatil için en avantajlı yerlerden biri haline getiren detayların başında uygun fiyatlı oluşu geliyor dersek yanlış olmaz. Hatta Ukrayna’ya gidip dolar ya da Eurolarınızı Ukrayna Grivnasına çevirirken, kendinizi bir anda milyoner hissedebilirsiniz. 1 Türk lirası güncel kur ile 4 Grivna yapıyor. Bundan 2 yıl önce 1 Türk Lirası tam 8 Grivna yapıyordu. Aradaki kur farkını ele alırsak, Ukrayna’da fiyatlar bir hayli yüksek gelebilir şu an.

Kur farkına rağmen fiyatlar, bir Türk vatandaşının aylık gelirine göre uygun sayılabilecek cinsten. Özellikle de yiyecek-içecek, konaklama gibi bir turistin ihtiyaç duyacağı harcamalar konusunda Ukrayna oldukça uygun fiyatlı diyebiliriz.

Ukrayna Yemek Fiyatları

Ukrayna’da yemek fiyatları Türkiye’ye oranla ciddi bir ucuzluk gösteriyor. 1 Hafta boyunca en pahalı restoranlarda yemek yer, sürekli et sipariş ederseniz bile 1 haftada 500 TL dahi harcamazsınız. Özellikle kur farkı fazlayken bu fiyatlar çok daha uygundu. Şimdi Ukrayna ile Türkiye döviz kurları birbirine yaklaştığı için durum biraz değişmiş olsa da yine de Türkiye’ye göre çok daha uygun fiyatlı şeyler sizi bekliyor.

Ukrayna kalacak yer fiyatları

Ukrayna kalacak yer fiyatları açısından da mükemmel bir ülkedir. Özellikle de hostellerde kalmayı düşünüyorsanız geceliği 10 liraya bile bir yer bulabilirsiniz. Kur farkı yüksekken 4 gecelik iyi bir hostel için 4 gece fiyatı toplam 60 TL ediyordu. Şimdi kur farkı arttığı için biraz daha fazla etmesi mümkün.

Ukrayna Alışveriş Fiyatları Ukrayna Hakkında Bilgi

Ukrayna’da giyim fiyatları nispeten pahalı diyebiliriz. Türkiye ile kıyaslandığında hemen hemen aynı olsa da Ukrayna fiyatlarında pahalı denilebilir. Ukraynalıların çok güzel giyindiğini de gittiğinizde kendi gözleriniz ile görebilirsiniz. Moda konusunda oldukça iyiler.

Ukrayna’da market alışveriş fiyatları ise oldukça ucuz. Standart bir market alışverişi Türkiye’de 200 Liraysa Ukrayna’da aşağı yukarı 60-70 TL kadar tutuyor.

Ukrayna Eğlenceli Mi
Ukrayna Eğlenceli Mi

4.      Bir Süre Sonra Sıkılabilirsiniz Ukrayna Hakkında Acı Verici Bir Bilgi

Ukrayna hakkında bilgi ararken bu maddeye çok rastlamazsınız fakat Ukrayna sıkıcı bir ülkedir. Ukrayna’da 1 haftadan fazla kaldığınızda iyiden iyiye sıkılmaya başlarsınız. Özellikle de Türkçe duymaya hasret kalacak ve bol bol ailenizi aramak isteyeceksiniz.

Bu yüzden de Ukrayna seyahatinizi 1 hafta ve altı olacak şekilde ayarlamanızı önermek yanlış olmaz. Böylece vaktiniz çok daha iyi değerlendirebilir ve masrafları en aza indirebilirsiniz. Unutulmayacak bir Ukrayna tatili için kendinizi hazır hissedebilirsiniz.

Ukrayna hakkında bilgi edinmek, orayı ziyaret etmeseniz bile, bize kültür olarak çok yakın olan ama aynı zamanda bizlerden daha farklı özellikleri olan bu insanları tanımak açısından oldukça önemli. Ukrayna, görülmesi gereken, en sakin, huzurlu ve ilgi çekici ülkelerden biridir. Eğer fırsat bulursanız ilk iş bir Ukrayna seyahati gerçekleştirebilir ve farklı kültürlerin size vereceği deneyimi tadabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir