Ukrayna'da Türk Vatandaşlarına Sorgu

Ukraynanın 2020 Yılında Türklere Uyguladığı Sorgu Rezaleti


Uygun fiyatları, güzel kadınları, harika tarihe sahip mekanlarıyla özellikle Türk vatandaşlarının ilgisini büyük ölçüde çeken Ukrayna, son günlerde enteresan bir bilgi ile gündeme geldi.

Söylenene göre Ukrayna pasaport kontrolü sırasında Türk vatandaşlarını ayrı olarak sorguya sokuyor ve ancak böyle kabul ediyorlar. Bu ne kadar gerçeği yansıtıyor ya da Türk vatandaşlarına sergilenen bu davranış tam olarak ne anlama geliyor?


Öncelikle Neden Böyle Bir Sorgu Var?

Ukrayna, Türk vatandaşlarından vizeyi kaldırdığından beridir uzun bir süredir Türk vatandaşları tarafından ziyaret ediliyor. Bununla birlikte Ukrayna’nın bizlerden istenilen şartlar, diğer ülkelere oranla daha kolay olduğu için de bu kadar fazla tercih ediliyor diyebiliriz. Ukrayna için pasaport gerekli mi derseniz, sadece kimlikle dahi girebiliyorsunuz.

Sadece kimlik ile girilebildiği için bile birçok insan Ukrayna’da tatil yapmayı tercih ediyor. Tüm bu insanlar ile birlikte, Ukrayna’ya iş bulma ya da yaşama amacıyla yani göç için gidenler de olabiliyor. Ukrayna da diğer tüm ülkeler gibi, topraklarına giren insanları kontrol etmek, aşırı göçü engellemek için bu tür bir sorguyu mecburi bir şekilde uyguluyor.

Ukrayna hakkında bilgiler
Ukrayna hakkında bilgiler

Türklere Yönelik Bir Aşırılık Mı Var?

Özellikle Türk vatandaşları tarafından dile getirilen bu sorgu, aslında vizesiz giriş hakkına sahip diğer ülke vatandaşlarına da aynı şekilde yapılıyor. Türklere yönelik olduğu düşüncesinin altında, Ukrayna’ya tatile gidenlerin çok büyük bir kısmını Türklerin oluşturması var.

Bu sorgu, sanıldığı gibi Türklere karşı yapılan öfkeli bir sorgu değil. Tam tersine oldukça nazik ve anlayışlı bir şekilde sorgu gerçekleştiriliyor. Hatta sorgu sırasında konuşmanız bile çoğunlukla gerekmiyor. Akıllarda canlananın çok daha dışında ve rutin bir sorgu söz konusu.


Bu Sorgu Neleri Kapsıyor?

Bu sorgu, Ukrayna ile ilgili bilgiler toplarken kolaylıkla bulabileceğiniz şeyleri içeriyor. Öncelikle sorgu odasına girdiğinizde size ziyaret amacınız soruluyor. Eğer İngilizce bilmiyorsanız görevli memur çevredekilerden Türkçe bilen var mı şeklinde yardım isteyerek işinizi kolaylaştırıyor. Ziyaret amacınızı söyledikten sonra otel rezervasyon bilgileriniz, dönüş biletiniz soruluyor. Ardından ise yanınızda ya da kartınızda ne kadar paranızın olduğunu göstermeniz isteniyor. Böylece Ukrayna’da kalacağınız süre boyunca kendinizi idare etmeniz yetecek kadar paranızın, konaklamanızın olup olmadığı öğreniliyor.

Ukrayna için pasaport gerekli mi sorusunun cevabını öğrenen herkesin akın etmesiyle yaşanan bir yoğunluk nedeniyle, Ukrayna’nın uyguladığı standart bir pasaport kontrolünden daha fazlası değil bu sorgu. Bu yüzden bunu büyütmenin ya da Türklere karşı bir nefretin olduğunu söylemenin pek bir mantıklı açıklaması yok.

Ukrayna 2020
Ukrayna 2020

2019 Yılı İtibariyle İşler Sertleşti

Yine de Ukrayna ile ilgili bilgiler arasında bilmeniz gereken önemli bir nokta da 2019 yılıyla birlikte, Türkiye’nin ekonomisi kötüleştiği için, diğer ülkeler tarafından Türk vatandaşlarına uygulanan muamelenin ciddi anlamda değiştiğidir. Ukrayna da dahil olmak üzere Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler, kontrollerini sıklaştırdı ve ülkelerine gelen Türklerin büyük bir kısmını kabul etmeyerek geri Türkiye’ye göndermeye başladı. Bu da, kötü giden ekonomimizin, diğer ülkelerce karşılığı diyebiliriz.

Her ne kadar üzücü bir durum olsa da, ülkelerinde yaşanacak göç sorununu önlemek amacıyla yapılan bu tür kontroller saygılı yaklaşmalı ve mümkün olduğunca alıngan olmamayı öğrenmeliyiz. Görünüşe göre ekonomimiz bu şekilde devam ederse bunlara alışmamız gerekecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir