Ukraynaya Nasıl Gidilir

Ukraynaya Nasıl Gidilir? 2020 Detaylı Adım Adım Rehber

Ukraynaya kimlikle girişe izin verildiğinden beridir Türk vatandaşları tarafından sıkça ziyaret edilen tatil yerlerinen biridir Ukrayna. Bu da akıllara Ukraynaya nasıl gidilir sorusunu getiriyor elbette.

Bu yazıyı okumaya başlarken bilmeniz gereken ilk nokta, eğer yurtdışına ilk defa gidiyorsanız, kafanızda bazı soru işaretlerinin olmasının gayet doğal bir süreç olduğudur. Ukrayna’ya varana kadar kafanızda Ukraynaya nasıl gidilir gibi yüzlerce soru oluşacak. Bu soruların çok büyük bir kısmını bu yazıda bulacaksınız zaten fakat elbette bu size yeterli gelmeyecektir.


İlk Defa Yurtdışına Gidecekler İçin Önemli Bir Not

Özellikle ilk yurtdışı deneyimi olacaklar için söylemem gerekir ki kendinizi strese sokmayın. Bir yurtdışı seyahatinin en zor aşaması, karar aşamasıdır. Havaalanından ilk adımınızı atıp bir ülkeye girdiğiniz anda her şey çok daha kolay hale gelir. Bu yüzden kendinize Ukraynaya nasıl gidilir diye sıkıntı etmek yerine, yurtdışı deneyimi yaşayacak olmanın size vereceği heyecan ve yeni tatlar keşfetme duygusunun keyfini çıkartın.

1-     Ukraynaya Nasıl Gidilir – Hangi Şehre Gideceğinize Karar Verin

Ukrayna’ya gitmeden önce ilk yapmanız gereken şey Ukrayna’nın hangi şehrine gitmek istediğinize karar vermektir. Ukrayna’da tam 459 şehir bulunuyor (Bununla ilgili oldukça açıklayıcı bulduğum makaleye göz atabilirsiniz.). Bu nedenle ilk iş tatil için tercih edeceğiniz şehre karar vermekle başlamalısınız.

Ukrayna’ya gidenlerin tercih ettiği en popüler 3 şehir, Kiev, Lviv ve Odessa şehirleridir. Yani eğer ilk defa Ukrayna’ya gidecekseniz, bu 3 şehirden bir tanesini seçerek işe başlayabilirsiniz. Bu üç şehrin de kendine has özellikleri var. Bunlardan birine ya da ikisi hatta üçüne birden gitmeyi düşünebilirsiniz. Öncelikle bu şehirleri size özetlemekle başlamak doğru olacaktır.

Ukraynaya nasıl gidilir - LVİV
Ukraynaya nasıl gidilir – LVİV

Lviv

Lviv, Ukrayna’nın en batısındaki şehirlerinden biridir. 732 bin nüfusu ile çok da kalabalık sayılmayacak bir şehir. Özellikle Lviv’e ilk geldiğiniz anda kendinizi yüzlerce parkın, yeşilliğin içinde buluyorsunuz. Bu yüzden Lviv’e anında aşık oluyorsunuz. Kalabalık bir şehir olmayışının verdiği sakinlik, sessizlik ve huzur hissi sayesinde kendinize kafa dinlemelik bir tatil arıyorsanız, en doğru yer Lviv şehri diyebiliriz.


Ukrayna’nın En Güzel Şehri Neden LVİV? isimli makaleye göz atmak için tıklayın!


Kiev'e Nasıl Gidilir
Kiev’e Nasıl Gidilir

Kiev

Kiev, Ukrayna’nın başkenti ve 2,6 milyon nüfusu ile en kalabalık şehridir. Bu yüzden Kiev’e gittiğinizde kalabalık, gürültü ve kapital şehrin sahip olduğu tüm stres ve kasvete sahip. Ben ilk Ukrayna ziyaretime “Lviv ve Kiev” olarak başlamıştım. Lviv’in o sakinliği ve huzurunun ardından Kiev’e gelmek bazı zorluklar yaşattı dersem yanlış olmaz.

Öncelikle Lviv’den Kiev’e, tren ile geçtim. Kiev’e geldiğim ilk gün trafiğin gürültüsü içinde buldum kendimi. Hostele yerleştikten sonra ilk iş Türkiye’ye geri dönmeyi istedim. Lviv gibi sakin bir şehirden sonra Kiev’e gelmek insanı kısa süreli bir sarsıntıya sokuyor. Kiev’de bulunduğum 5 günün ilk 2 günü böyle geçse de sonrasında Kiev’e kolayca alıştım. Yine de kalabalık ve gürültülü yerleri sevmiyorsanız, Kiev’i es geçebilirsiniz.

Odessaya-Nasıl-Gidilir
Odessaya-Nasıl-Gidilir

Odessa

Odessa için söylenecek şeylerin başında şüphesiz gece hayatı gelecektir. Odessa, Ukrayna’nın en çok turist çeken şehirlerinden birisi olma ünvanını da gece hayatına borçlu diyebiliriz. Eğer kendinizi GERÇEK UKRAYNA’da bulmak istiyorsanız burayı mutlaka ziyaret edin. Ukrayna’nın tüm eğlencesini kolay bir şekilde hissedebileceksiniz.


2-     Biletlerinizi Ayarlayın – Ukraynaya Nasıl Gidilir

Hangi şehre ya da şehirlere gideceğinize karar verdikten sonra Ukraynaya nasıl gidilir sorusunun en çok merak edilen kısımlarından biri olan bilet ayarlama kısmına geldi sıra. Eğer Ukraynaya nasıl gidilir diye araştırma yaptıysanız elbette Ukraynaya kimlikle giriş mümkün olduğunu biliyorsunuzdur. Bu sayede vize işlemleri gibi uzun ve pahalı süreçlerden otomatik olarak kurtulmuş olacaksınız. Ukrayna’ya gitmek için bilet ayarlarken adım adım anlatmak adına, Kiev şehrine gideceğinizi varsayarak anlatalım.

 • Öncelikle biletinizi çok erken ya da çok geç almayın. Gideceğiniz tarihe 1 hafta ile 30 gün arasında bir süre içinde biletinizi alın.
 • Bilet bulurken tek bir siteden değil birçok siteden araştırma yapın. Bazen şaşırtıcı ucuzlukta biletler ile karşılaşabiliyorsunuz. Bunun için ilk iş skyscanner.com sitesinden 1 ay içindeki en ucuz günü bulun ve diğer bilet sitelerinden de fiyatları kıyaslayın.
 • Bileti alırken aktarmalara dikkat edin. 20 saat aktarma beklemek dünyanın en sıkıcı şeyidir. Bu yüzden mümkün olduğunca aktarmasız uçuşu tercih edin.
 • Uygun fiyatlı biletinizi bulup satın aldıktan sonra ilk iş biletin kopyasını bir kağıda çıkarttırmak olsun. Gidiş dönüş biletinizi mutlaka yanınızda çıktı halinde taşıyın. Pasaport sorgusu sırasında polis sizden bunu bir belge olarak isteyecek.
Ukraynaya nasıl gidilir - Ukrayna Hotel
Ukraynaya nasıl gidilir – Ukrayna Hotel

3- Otel Rezervasyonunuzu Ayarlayın

Biletinizi ayarladıktan sonra bilet tarihlerinize uygun bir şekilde kendinize hotel, hostel ya da ev bulun ve rezervasyonunu yapın. Eğer 1 haftadan uzun bir süre kalacaksanız sıkılmamak adına 2 farklı hotelde önce başka sonra başka otel olmak üzere konaklamayı düşünebilirsiniz.

Otel rezervasyonunuzu booking.com gibi bir siteden ayarladıktan sonra, tıpkı uçak biletinde yaptığınız gibi bir çıktısını alın. Otel rezervasyonunu da pasaport sorgusunda isteyecekler. Bu yüzden seyahatiniz sırasında yanınızda bulundurun.


4-     Ukrayna’ya Uçun – Ukraynaya Nasıl Gidilir?

Ukrayna’ya nasıl gideceğiniz sorusunun en keyifli yerine gelecek olursak elbette seyahat sırasıdır.

 • Ukraynaya gideceğiniz uçağınızın saatinden en az 3 saat önce havaalanında olun (İlk yurtdışı seyahatinizi yapacakken uçağı kaçırmak istemezsiniz.).
 • Havaalanına vardıktan sonra mümkün olan en kısa sürede Check in işleminizi yapıp uçağınızı bekleyeceğiniz kapıya ilerleyin. Uçuş saatinizde değişiklik yapılma ihtimaline karşı belirli aralıklar ile kontrol edin.
 • Check in işlemi sırasında pasaportunuzu vermeniz yeterlidir. Size biletinizi verecekler. Ardından uçağa binerken bu bileti ve pasaportunuzu görevliye ve pasaport kontrol memuruna göstereceksiniz.
 • Uçuş, Türkiye’den yaklaşık 1 saat kadar sürüyor. 1 saatin sonunda Ukrayna’ya vardığınızda ilk iş pasaport kontrol noktasına yönlendirileceksiniz.
Ukrayna Pasaport Sorgusu
Ukrayna Pasaport Sorgusu

5-     Ukrayna’da Pasaport Sorgusu ve Ukraynaya Kimlikle Giriş

Ukraynaya gider gitmek sizi pasaport sorgusu bekliyor olacak. Fakat bu gözünüzü korkutmasın. Oldukça kolay ve hızlı süren bir işlem. Havaalanında sizi görevliler pasaport kontrol noktasına ulaştıracaktır. Eğer Ukrayna’ya ilk gelişinizse sizi sorguya almak üzere köşedeki sıraya yerleştirecekler. Daha önce Ukrayna’ya gelenler direkt olarak normal pasaport kontrol noktasında bekler ve kolayca pasaport kontrolünü sorguya girmeden gerçekleştirebilir.

Sorgu sırasında beklerken sizin de göreceğiniz gibi sıradakilerin çok büyük bir kısmı Türklerden oluşuyor olacak. Kendinizi rahat hissetmek için iletişime geçebilirsiniz. Eğer bir arkadaşınız ile geldiyseniz, sorguya da birlikte girebilirsiniz. Özellikle içinizden biri çok iyi İngilizce bilmiyorsa yardımcı olmak adına birlikte girmek daha iyi olacaktır.

Sorguda sizden şunlar istenecek;

 • Gidiş-Dönüş Uçak bileti çıktınızı kontrol etmek isteyecekler (Dönüş uçuş bilgileri yeterlidir. Geri döneceğinizden emin olmak istiyorlar yalnızca)
 • Otel rezervasyonunuz istenecek. Booking.com gibi siteler üzerinden yaptığınız rezervasyonun çıktısını göstermeniz yeterlidir.
 • Paranızı göstermeniz istenecektir ki işin en ilginç kısmı bu gibi duruyor. Sorgu sırasında yanınızda paranızın olup olmadığı sorulur. Bu, Ukrayna’da kalacağınız süre boyunca kendinize yetebilecek kadar paraya sahip olduğunuzdan emin olmak içindir. Yanınızda 200 dolar bulundurmanız ve banka kartınızı göstermeniz yeterlidir.
 • Sorgunun ardından sizi pasaport kontrole yönlendirecekler ve mühür vurup Ukrayna’ya alaklar.

6-     UBER İle Hotelinize Gidin

Havaalanından çıkmadan önce, havaalanı internetini kullanarak UBER çağırabilirsiniz. Uber şoförünüzü kolayca bulacağınızdan emin olacağınız bir yere gidip bekleyebilirsiniz. Ardından Hostelinize bu şekilde kolay ve uygun fiyatlı ulaşabilirsiniz.

Taksi ile gitmek isterseniz de havaalanının önünde bulacağınız taksilerden biriyle gidebilirsiniz.

Hotelinize yerleştikten sonra, Ukrayna’da 3 günden fazla kalacaksanız, kendinize bir hat almanızı öneririm. Böylece interneti kolayca kullanabilirsiniz. Üstelik hat ve internet fiyatları da oldukça uygun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir