Youtubedan Para Kazanma – Youtubedan Nasıl Para Kazanılır

Youtubeda vakit geçiren biriyseniz muhtemelen kendinize “Bu Youtuberlar ne kadar para kazanıyor” diye sormuşsunuzdur. Kaç abone ya da kaç görüntüleme ne kadar Youtubedan para kazanma oluyor? Bu içerikte sizlerin meraklarını yıkarak tüm gerçekleri (hatta bilmemeniz gerekenleri bile) anlatacağım.

Çünkü bu içerikte benim Youtube’dan ne kadar kazandığımı ve Youtube para kazanma sisteminin nasıl çalıştığını yani algoritmasını göstereceğim.

Eğer sen de Youtube’da video çekerek para kazanmayı düşünüyorsan ya da sadece Youtube’dan ne kadar para kazanıldığını merak ediyorsan hiçbir videoda bulamayacağın gerçeklerden bahsedeceğimiz içeriğimize hoşgeldiniz efendim.

İnsanların Youtube’da aslında nasıl ve nerelerden para kazandığından sonrasında ise Youtubedan para kazanma miktarlarını etkileyen 3 önemli faktörden bahsedeceğiz. Ardından kendi Youtube analizlerimi de sizlere göstereceğim. Böylece gerçekleri kendi gözünüzle göreceksiniz.


Youtubedan Para Kazanma ve İş Ortaklığı Sistemi

Youtube’dan para kazanmak bir zamanlar çok daha kolaydı. Sadece bir kanal açıyordunuz ve ilk videonuzu yüklediğiniz an reklamlardan para kazanmaya başlıyordunuz. Daha sonra Youtube, Youtubedan para kazanmanın aktif olması için en az 1,000 abone ve 4,000 saat izlenme şartı getirdi. Yani artık kanalınızı açar açmaz para kazanmaya başlayamıyorsunuz.

Youtube’un bu şartlarını sağladıktan sonra iş ortaklığı programına katılmak için başvuru yapıyorsunuz. Youtube kısa bir inceleme yapıyor ve ardından kanalınızın katılımını onayladığında otomatik olarak reklamlar videolarınıza ekleniyor.

Tabi reklam gösterimleri isteğe bağlıdır. Eğer reklamları aktif etmezseniz hiçbir zaman kanalınızda reklamlar gözükmez.

Reklamları aktif ettiğinizde insanlar muhtemelen videolarınızın başında 5 saniyelik video reklamlarla, video sırasındaysa aşağıdaki banner reklamlarla karşılaşacak. Bazen de video bittiğinde 5 saniyelik reklamlardan biriyle daha karşılaşacaktır.

Youtube Reklamalarının çalışma prensibi basittir. Youtube, siz reklamları aktif ettikten sonra videolarınızın belli bölgelerini Google Ads uygulamasında kiralar. Reklamverenler de belli bir teklif karşılığı buraya reklamlarını yerleştirirler. Bu anlaşma tamamen otomatik olarak Google ile yapılır. Yani biz Youtube içerik hazırlayıcıları, reklamları tek tek belirleyemeyiz.

Asıl sorun şudur ki, Youtube’da yeniyseniz muhtemelen reklam geliriniz, videoyu çekerken içtiğiniz kahvenin ücretini bile karşılamayacaktır. Bunu ilk aylarımda ben de yaşadım.

Youtubeda Nasıl Para Kazanılır

Youtube’da reklamları aktif etmeden önce tam 81 tane video paylaştım. Yani bu 81 video için hiçbir gelirim olmadı. Mayıs 2020’de para kazanmam aktif oldu. İlk başlarda 15-20 TL’lik reklam geliri için izleyicilere reklam izleme sıkıntısını yaşatmayı düşünmüyordum. Ama tabi ki bu gelir aylık 500-1000 TL civarına çıkarsa, bu, mantıklı bir seçenek halini alıyor.

Örneğin Aralık 2016 ile Mayıs 2020 arasındaki analizlere baktığımda toplam 157 bin kez izlenmiş videolarım. Aynı zamanda bu sürede 1,300 abone ve 5bin saat izlenme almışım. Tüm bunların karşılığı ise, Youtube abone ve izlenme süresi kuralını getirmeden önceki dönemden kazandığım 5 kuruşluk reklam gelirim var.

1-Mayis-1-Agustos-3-Aylik-gelir
1-Mayis-1-Agustos-3-Aylik-gelir

Mayıs 2020den Ağustos 2020’ye baktığımızda 3 aydaki reklam kazancım 225 TL.

1 Mayıs - 1 Kasım 6 aylık gelir
1 Mayıs – 1 Kasım 6 aylık gelir

Fakat Mayıs 2020 ile Kasım 2020 arasındaki 6 aylık zaman dilimine baktığımızda 1,220 TL’lik bir reklam geliri görüyorsunuz.   

Buradaki analizde de reklam gelirlerinin aydan aya yükselişini görüyorsunuz.

Son 6 ay gelir sıralaması
Son 6 ay gelir sıralaması

Youtubedan Para Kazanma İçin Gerekli İzlenme Süresi

Şimdi, Youtube’daki kazançları etkileyen 3 önemli faktörden konuşmaya başlayabiliriz. En önemli etken, izlenme süresi. İzlenme süresi, Youtube videolarının öne çıkarılmasında, önerilmesinde hem de kazancında çok büyük etkiye sahiptir.

Youtubedan para kazanma yani Gelir için baktığımızda, videonun izlenme süresi ne kadar uzunsa insanlar videoyu izlerken o kadar başında duruyor, bu sayede aralarda reklam izleyebilmesi için bolca vakti oluyor.

Youtube Algoritması Da Youtube İzlenmelerini Önemsiyor

Ama konu Youtube algoritmasına dayalı videoyu önerme ve öne çıkarma sistemine gelince bizi şaşırtıcı bir durum çıkıyor karşımıza.  Kimse Youtube algoritmasının tam olarak nasıl çalıştığını bilmese de algoritmanın en çok önem verdiği noktanın izlenme süresi olduğu biliniyor.

Videolarınız insanları uzun süre ekran başında tutuyorsa bu, aynı zamanda Youtube uygulamasını açık tutuyor demektir. Youtube’un daha uzun kullanılmasını sağladığı için de algoritma sizin videonuzu daha çok önerir.

Bu durum biraz Youtube stüdyoda kitleyi elde tutma grafiklerinden anlaşılabilir. Önceki 4 videoma bakarsanız, kitleyi elde tutma grafiklerini görebilirsiniz. Durum gerçekten hiç iç açıcı değil. İzleyicilerin yaklaşık 4de üçü video bitmeden kapatıyor. Başka bir deyişle videomuzu açan 5 kişiden sadece 1i gerçekten sonuna kadar izliyor.

Videoların başındaki ani düşüşü görüyorsunuz. Bunun sebebi insanların videoya tıklayıp 5 saniye içinde ilgilerini çekmeyeceğini anlayıp başka videoya geçmesidir. Böylece ani bir düşüş yaşarız ve sonrasında stabil bir düşüş yaşanır. Bu, çok büyük bir sorun değildir. İnsanlar sadece süre ilerledikçe sıkılıp başka videoya geçiyor.


Viral Video Çok Kazandırmıyor

 Aslında bazı insanlar bir video ne kadar viral olursa olsun aynı şekilde davranıyor. Örneğin İnstagram Gizli Profil Görme videosuna baktığınızda nasıl olduğunu anlayamadığım şekilde viral oldu, bu videoya tıklayan insanlardan büyük bir kısmı kanalıma abone değiller ve beni tanımıyorlar. Bu nedenle izleme olasılıkları çok daha düşük. Bu yüzden kitleyi elde tutma grafiklerim o video için çok kötü

Burada video süresinin 8 dakikadan uzun olması da geliri çok etkiliyor. Çünkü 8 dakikanın üstündeki videolarda araya reklamlar koyabiliyorken 8 dakikadan kısa videolarda araya reklamlar konulmuyor. Bu da sadece başında ve sonunda reklam oynatılması demektir.

Videonun sonuna kadar izleyenlerin çok olmadığını düşünürsek, sadece video için sadece 1 reklam almak demek. Bu, 8 dakikanın üzerindeki videolar için her izlenmede videonun altındaki banner reklamlar ya da araya giren video reklamlar gibi 5-6 reklam göstermemizi sağlıyor.

Kısa bir süre önce Youtube’da 10 dakikadan kısa olan videolarda araya reklam konulmuyordu. 10 dakikanın altındaki videolara kıyasla 10 dakikadan uzun videolar 5 kat daha yüksek gelir sağlıyor. Bu yüzden de Youtuberlar videoları 10 dakikanın üstünde olsun diye boş şeylerle şişiriyordu.

Buna engel olmak için Youtube kısa bir süre önce bu limiti 10 dakikadan 8 dakikaya indirdi. Ama açıkça görüyoruz ki bu sefer de 8 dakikayı doldurmak için videoyu boş şeylerle uzatıyorlar.

CPM (Cost Per Mille) – Bin Gösterim Başına Maliyet

Youtube’da bir videonun ne kadar gelir sağlayacağını gösteren ikinci şey bin gösterim başına maliyettir.

Youtube gibi platformlardaki reklamverenlerin, reklamlarını yayınlatmak için ödeme yaparken istediği bazı şeyler vardır. Videoların içeriği ve hedef kitle de bunlardan birisidir. Bu yüzden videonun konusuna bağlı olarak farklı gelir sağlar.

Diyelim ki hoşuma giden bir kitap ile ilgili bir video hazırladım. Muhtemelen bu video için reklam vermek isteyen reklamverenler kitap yayın firmaları ya da bunun gibi çok param yok kategorisindeki reklamverenlerdir.

Finansal Videolar Daha Çok Kazandırıyor!

Ama finans ile ilgili bir video yaparsanız örneğin “Ethereum nasıl satın alınır” gibi ya da emlak, kredi kartlarıyla ilgili. Bu tür videolara reklam veren şirketler “Çok param var” diyen reklamverenlerdir. Böylece bu tür videolarda CPM oranı çok daha yüksek olur.

Genellikle Youtube Türkiye’de CPM yani bin gösterim başına gelir 3 TL ile 5  TL arasındadır. Ama doğru kategoride video çekerseniz Youtubedan para kazanma için bu miktar 30-40 TL civarına kadar tırmanır.

Ne yazık ki bu BGBM lerin tamamı içerik üreticiye gitmiyor. Youtube bu gelirin %45i kadarını kendine ayırıyor. Dolayısıyla CPM oranı 10 TL ise bunun 4,5 TL’sini Youtube alıyor ve size sadece 6,5 TL’si geliyor.

Youtubedan Para Kazanma İçin Sponsorlar

Youtube gelirlerini etkileyen şeylerden biri olan Sponsorluğun oynadığı rol önemli

Aslında bir video sponsorluysa videonun herhangi bir yerinde yaratıcı bir konuşma yaparak insanlara sponsorluk aldığınız firmayı ya da ürünü tanıtmalısınız.

yani mesela, kendim bir örnek vermem gerekirse,

Aslında bakacak olursak Youtube reklamlarından çok daha fazlasını sponsor reklamlarla sağlıyoruz. Sponsor reklamlar olmasaydı muhtemelen video için satın aldığımız kamera, mikrofon, ışık ve bunun gibi ekipmanlara para asla yetmezdi.

Youtube gelirlerini etkileyen şeylerden biri olan Sponsorluğun oynadığı rol önemli Aslında bir video sponsorluysa videonun herhangibir yerinde yaratıcı bir konuşma yaparak insanlara sponsorluk aldığınız firmayı ya da ürünü tanıtmalısınız. yani mesela, kendim bir örnek vermem gerekirse,

Aslında bakacak olursak Youtube reklamlarından çok daha fazlasını sponsor reklamlarla sağlıyoruz. Sponsor reklamlar olmasaydı muhtemelen video için satın aldığımız kamera, mikrofon, ışık ve bunun gibi ekipmanlara para asla yetmezdi.

Youtube Analizlerim

Şimdi, videonun gelirini etkileyen 3 önemli faktörden bahsettik. Şimdi sizi Youtube Studio’ma götürmeme izin verin.

Böylece sana videolardan ne kadar para kazandığımı ayrı ayrı gösterebileceğim. Ve bunun hakkında biraz daha konuşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir