Akıncı'dan Erdoğana Mektup

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’dan Erdoğan’a Önemli Çağrı

Korona virüsü önlemleri çerçevesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve turizm sektörünün kilit noktaya gelmesi nedeniyle KKTC zor günler geçiriyor. KKTC Cumhurbaşkanı sayın Mustafa Akıncı, TC başkanı sayın Erdoğan’a yazdığı özel bir mektup ile KKTC’de ipleri ele almayı hedefliyor.  

Mustafa Akıncı, KKTC’nin zor günler geçirdiğini ve bu kötü günleri atlatmak için ekonomik desteğe ihtiyaç olduğunu, Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra AB komisyon başkanı ve Dünya Bankası başkanına da yolladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, COVID-19 virüs salgınının yarattığı ekonomik sıkıntıları, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Dünya Bankası başkanı David Malpass ile birlikte Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası başkanı Suma Chakrabarti’ye de ileterek KKTC için acil yardım talebinde bulundu.


KKTC'nin Küresel Erişim Olanakları Haksız Bir Şekilde Kısıtlandı!

Mustafa Akıncı, küresel erişim olanakları, haksız bir şekilde kısıtlanmış olan Kıbrıs Türk halkının, bu tüm dünyayı etkileyen virüs salgını ile mücadele konusunda yapacakları ekonomik katkının hayati olduğunu dile getirdi.

Akıncı’nın dün gönderdiği bu yazılı talepte başta Türkiye olmak üzere ve AB’den çok çeşitli mali yardımların yapıldığı ve ilerleyen günlerde KKTC’nin, asgari yaşam gerekliliklerini yerine getirebilmesi için bu yardımın elzem olduğunu bildirirken yapılması istenen bu yardımın hem sağlık hem ekonomik zararın bir nebze giderilmesine büyük katkı sağlayacağını da ekledi.

Mustafa Akıncı'dan Erdoğan'a Mektup
Mustafa Akıncı'dan Erdoğan'a Mektup

Mektup Önemli Ayrıntılar ve KKTC'ye Yapılan Haksızlıkları Da Konu Alıyor

Küresel bir salgın olarak bilinen korona virüs salgınının KKTC’de de büyük etkilere yol açtığı ve halkın sağlığı için önemli bir tehdit olduğunu, bununla birlikte hem ekonomik hem sosyal yaşamın da tıpkı diğer ülkelerdeki gibi bu dönemde büyük bir yara aldığını dile getiren Akıncı, koronavirüs salgınıyla ulusal mücadele veren ülkelerin, aynı zamanda küresel bir dayanışma ve işbirliği içinde yaralarını sarmaya çalıştığını hatırlatarak “Fakat yine çok iyi bildiğiniz gibi, haksız kararlarla dünya ile ilişki kurması engellenen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası platformlara erişme olanakları kısıtlıdır” dedi. 

Cumhurbaşkanı Akıncı, mektubunu gönderdiği önemli lider ve kurumların bu zorlu süreçte çetin bir mücadele içerisinde olduğunu fakat küresel erişimi kısıtlandırılmış KKTC’nin virüs salgını ile olan mücadelesine yapılacak yardımın hayati önem taşıdığını söyledi.

KKTC korona virüs son dakika

Böyle Bir Yardıma KKTC'nin İhtiyacı Büyük!

Normal döneminde hayati fonksiyonlarını, TC’den gelen yardım ile birleştirilen turizm gelirinden elde eden KKTC’nin, koronavirüs salgını önlemi nedeniyle turizme kilit vurup sokağa çıkma yasağı ilan etmesinin üzerinden ülkede büyük bir ekonomik boşluk oluşmuştu. Bu boşluk, henüz etkisini ciddi bir oranda göstermese de ilerleyen süreçte ne getireceği bilinmez.

Özellikle bu tür zor durumlar için oluşturulmuş yardım paketi ise oldukça yetersiz kalıyor. Özellikle işe gidemeyen halkın masraflarını karşılaması için çok daha yüksek bir yardım şart. Fakat ne yazık ki KKTC’nin halka böyle bir yardım etmesi için elinde bir kaynak bulunmuyor. Bu nedenle gelmesi istenen bu yardımın, KKTC için hayati önem taşıdığını söylemek yanlış olmaz.

KKTC'de Çalışanların Maaşlarında Kesintiler Yapılma Kararı Alınmıştı

Koronavirüsün KKTC içerisinde yarattığı ekonomik sıkıntılar ile bir nebze mücadele edebilmek adına başbakanımız Ersin Tatar tarafından, maaşı belli bir oranın üzerinde olan kamu çalışanlarının maaşlarından kesinti yapılacağını bildirmişti. 

KKTC başbakanı Ersin Tatar, korona virüsünün yarattığı ekonomik etkilerden korunmak amacıyla açıkladığı ekonomi paketi çerçevesinde, 3 aylık süre için geçerli olacak şekilde, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında 5bin lira üzeri maaş alan çalışanlara %25 kesinti yapılacağını, en yüksek maaşın ise 8 bin 500 TL olarak belirlendiğini söyledi.

Bununla beraber turizm çalışanlarının, diğer sektör çalışanlarının yararlanacağı 1500 TL’lik yardımdan yararlanmayacağını bildirmesi üzerine turizm çalışanlarında büyük bir öfke ortamı yaratılmıştı.

https://www.kibristabiz.com/ersin-tatarin-turizm-calisanlarina-skandal-aciklamasi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir